id: jyd8r7

Wystawa Marek Edelman. Nauczyciel wolności w fotografiach Anny Beaty Bohdziewicz

Wystawa Marek Edelman. Nauczyciel wolności w fotografiach Anny Beaty Bohdziewicz

Opis zrzutki

2 października 2019 roku, w setną rocznicę urodzin i dziesiątą rocznicę śmierci Marka Edelmana, zostanie otwarta wystawa "Marek Edelman. Nauczyciel wolności w fotografiach Anny Beaty Bohdziewicz". Aby sfinalizować projekt konieczne są środki finansowe, dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie. Wystawa została objęta patronatem Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita oraz Stowarzyszenia Rok Marka Edelmana. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 października 2019 roku o godz. 18:00 w Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego (ul. Czerniakowska 178A, Warszawa). Wszystkie osoby, które wsparły organizację wydarzenia otrzymają katalog wystawy.

Marek Edelman. Nauczyciel wolności

w fotografiach Anny Beaty Bohdziewicz

2019

Prezentowana wystawa fotografii powiązana jest z Rokiem Marka Edelmana, rokiem 2019, rokiem setnej rocznicy jego urodzin i dziesiątej rocznicy śmierci. Formuła wystawy nie jest typowa, bowiem ma ona dwoje bohaterów. Są nimi Marek Edelman, dla wielu z nas nauczyciel wolności orazAnnaBeata Bohdziewicz, autorka zdjęć, której obiektyw od lat ’80 zapisywał najważniejsze wydarzenia naszego dążenia do wolności. Nic więc dziwnego, że na wielu jej fotografiach odnajdujemy Marka Edelmana.

I właśnie te artystka wybrała, żeby przypominać i utrwalać postać Marka Edelmana. Jest oczywiste, że fotografie jednej autorki, nawet obejmując lata 1981-2009, nie mogą wyczerpująco dokumentować długiego życia Marka Edelmana, ani wszystkich jego dokonań. Jednak niemal każde z 50 zdjęć przypomina o ważnych wydarzeniach z najnowszej historii Polski i ludziach, którzy w nich wspólnie z Markiem Edelmanem uczestniczyli.

Autorzy podpisów pod fotografiami starali się, często wykraczając poza ramy obrazów, opowiedzieć o utrwalonych na nich ludziach i kontekście wydarzeń.

Józef Duriasz i Paula Sawicka

2 października 2019

Marek Edelman (1919 – 2009)

Dla Marka Edelmana życie i wolność były największymi wartościami.

Udowadniał to jako żołnierz dwóch powstań: powstania w getcie warszawskim w 1943 roku i powstania warszawskiego w 1944 roku; jako lekarz, jako działacz opozycji demokratycznej w Komitecie Obrony Robotników i w Solidarności; jako rzecznik praw człowieka i obrońca ludzi krzywdzonych i dyskryminowanych, w Polsce i na świecie.

Anna Beata Bohdziewicz (1950)

Fotografka niezależna, publicystka i kuratorka wystaw. Tworzy z drobnych zdarzeń, wybranych fragmentów rzeczywistości obrazy sytuujące się między prywatnością a uniwersalizmem. Jej najsłynniejszym cyklem fotograficznym jest "Fotodziennik czyli piosenka o końcu świata", prowadzony od 1982 roku. W 1981 roku była zaangażowana w działania Regionu Mazowsze NSZZ Solidarność, a w latach 1983-1989 współpracowała z prasą podziemną. Była aktywną uczestniczką wystaw "przykościelnych" organizowanych w Warszawie przez Janusza Boguckiego i Ninę Smolarz. Od lat 90 współpracuje m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Tygodnikiem Powszechnym", "Zeszytami Literackimi", „The Independent", "Kontekstami", a także z "Fototapetą", internetowym pismem poświęconym fotografii. „Fotodziennik” powstaje nadal i stanowi unikalny zapis naszych czasów.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze 2

 
2500 znaków