id: k5f5gj

Renowacja zabytkowych nagrobków we Włodawie. Stowarzyszenie Renovabis

Renowacja zabytkowych nagrobków we Włodawie. Stowarzyszenie Renovabis

Nasi użytkownicy założyli 1 225 959 zrzutek i zebrali 1 347 532 940 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Na włodawskim cmentarzu parafialnym jest bardzo wiele zabytkowych nagrobków wymagających odnowienia i ochrony przed całkowitym zniszczeniem. Stowarzyszenie „Renovabis” zajmuje się odnawianiem nagrobków.


Cmentarz we Włodawie został założony pod koniec XVIII w. jako unicki i rzymskokatolicki. W okresie powojennym nastąpiła wymiana grobów, co spowodowało, że większość nagrobków jest współczesna. Nagrobki historyczne cechuje niejednokrotnie bogata i piękna forma. Np. nagrobki Heleny Pawliszewskiej i Stanisława Niewczaszyńskiego, Eleny Sawickiej, Ottona Ganniga, Aleksandra Karłowina zaopatrzone są w piękne sentencje. Na nagrobku Kassyldy Chojeckiej widnieje napis: „Przechodniu wzruszony/ tem smutnym widokiem/ chciej połączyć łzę swoją/ z łez męża i syna potokiem”. Inskrypcje upamiętniają funkcje publiczne pochowanych na cmentarzu obywateli Włodawy, np. Wacław Prill był buchalterem sejmiku włodawskiego, Rudolf Dydyszko przez 44 lata pracował jako felczer w dobrach włodawskich. Znajdują się tutaj także groby wojskowych: Józefa Jabowicza – podoficera 1p. szwoleżerów, na którym widnieje inskrypcja „Poległ we Włodawie/ z ręki zdrajców/ ojczyzny/ dn.21.XI.1918 r.” oraz Konstantego Żulińskiego – porucznika 1p. szwoleżerów wojsk polskich, który poległ w bitwie pod Sławatyczami 3.01.1919. Na jednym z nagrobków pozostała sygnatura wykonawcy: „R.S. Lubowiecki/...68/ w Warszawie”. Pomnik Powstańców z 1863 r. z tablicą „Cześć Bohaterom” został wystawiony w 1905 r. przez społeczeństwo Włodawy. W 2010 r. konserwacji poddano nagrobek Józefa Kiersnowskiego, rzeczywistego radcy stanu, byłego dyrektora Państwowych Zakładów Graficznych Ministerstwa Skarbu, prezesa włodawskiego oddziału Związku Ziemian, właściciela dóbr Sobibór. Najstarszy z istniejących nagrobków został wystawiony dla Tomasza Chrzostowskiego, zmarłego w 1805 r.


Jednym z ostatnio odnowionych obiektów jest kaplica grobowa Katarzyny z Osypowiczów Seredynowej. Została wzniesiona w 1830 r. i znajduje się w południowo-wschodniej, najstarszej, unickiej części cmentarza. Po zniesieniu unii brzeskiej w 1875 r. ten teren nekropolii został zajęty pod pochówki zmarłych wyznania prawosławnego. Jednocześnie wzniesiono na cmentarzu nową kaplicę, prawosławną, do której przeprowadzono nową alejkę od bramy wejściowej.

Kaplica grobowa Katarzyny z Osypowiczów Seredynowej, wpisana do rejestru zabytków, jest murowana z cegły, obustronnie tynkowana, orientowana, jednokondygnacyjna, z kryptą, założona na planie prostokątnym, jednoprzestrzenna. Posiada bryłę prostopadłościenną, dwuspadowy dach z okapem wysuniętym poza obrys ścian, drewnianą konstrukcję dachu. Na kalenicy dachu, od frontu, umieszczony został kowalskiej roboty krzyż żelazny. Nad wejściem do kaplicy umieszczona została owalna, murowana tablica epitafijna z wyrytym napisem: „Tu/ Spoczywa Ś. P. Katarzyna z Osypowiczów/ Seredynowa/. Zmarła w dniu 14 kwietnia 1830 r./ Żyjąc lat 36/. Wieczny odpoczynek racz iey dać Panie”, który potwierdza sepulkralne przeznaczenie budowli. Napis nad jej wejściem odwołuje się do śmierci należącej do lokalnej społeczności konkretnej osoby, której zgon został potwierdzony w księgach parafialnych. Ze względu na formę budynku i sposób jej wykonania jej powstanie należy powiązać z inicjatywą fundatora posiadającego uprzywilejowaną pozycję w strukturze lokalnej społeczności, czego potwierdzeniem jest informacja w akcie parafialnym, że Katarzyna z Osypowiczów Seredynowa zmarła „w domu po numerem pierwszym” i zostawiła po sobie owdowiałego męża – Pantaleona Seredyn (l.50), „intendenta dochodów tabacznych”. Tabaka, co należy wyjaśnić, od 1776 r. stanowiła dochód skarbowy.


To tylko niektóre z historycznych nagrobków.


W 2021 r. planujemy przeprowadzenie kolejnych prac renowacyjnych zabytkowych nagrobków.

Z uwagi na duże koszty prac renowacyjnych szacowanych w 2021 r. na ok. 25 tysięcy złotych, które wielokrotnie przekraczają nasze możliwości finansowe, prosimy o wsparcie.


Corocznie organizujemy listopadową kwestę na włodawskich cmentarzach, w ciągu roku staramy się o pozyskanie środków finansowych. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne, przenosimy kwestę do internetu. Prosimy Państwa o wsparcie.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 22

 
Władysława Bąk-Kusiej
200 zł
 
Agnieszka i Krzysztof Chorąży
200 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Edward Łągwa
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Andrzej Nazaruk
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!