id: t22mac

Wesprzyj uczniowski projekt symulatora samochodu Ekonomik Roadster

Wesprzyj uczniowski projekt symulatora samochodu Ekonomik Roadster

Nasi użytkownicy założyli 1 156 998 zrzutek i zebrali 1 201 420 814 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Ekonomik Roadster tak się nazywa projekt, który powstaje w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle. Pomysł na budowę symulatora pojawił się już we wrześniu 2020 r. z założenia miał on jak najwierniej odzwierciedlać wnętrze prawdziwego samochodu oraz współpracować z grą komputerową Euro Truck Simulator 2. Pomysłodawcami są Jakub Frączek i Kamil Kras, którzy wraz z kilkunastoma osobami regularnie uczestniczą w zajęciach Szkolnego Koła Informatyki i Robotyki działającego przy jasielskim Ekonomiku. Opiekunem koła jest Wincenty Skwarek nauczyciel informatyki, fizyki i przedmiotów zawodowych.

Po przeanalizowaniu założeń i wstępnej kalkulacji kosztów pomysł został przedstawiony dyrekcji szkoły i spotkał się z pozytywnym odzewem. Na realizację projektu została przeznaczona kwota 1000 zł pozyskana od Stowarzyszenia Oświatowo-Edukacyjnego Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle. Założenie było takie, żeby pozyskać jak najwięcej elementów od starych samochodów w formie darowizny, a otrzymaną dotację przeznaczyć na zakup elektroniki i innych części takich jak rama, tapicerka itp. Budowa symulatora rozpoczęła się początkiem grudnia 2020r. Symulator wyposażony jest w fotel samochodowy, kokpit, deskę rozdzielczą i kierownicę wymontowane z samochodów VOLVO i BMW. Pozostałe elementy tzn. skrzynia biegów i pedały zostały zaprojektowane przy użyciu narzędzi CAD, a następnie wykonane według projektu. Interakcja z grą została podzielona na dwie części. Wejście sygnałów sterujących (kierownica, pedały, skrzynia biegów, manetki) obsługiwane są za pomocą mikrokontrolera Arduino Pro Micro z zaimplementowanym autorskim oprogramowaniem sterującym napisanym w języku C++ natomiast wyjście - telemetria gry (wskazania szybkościomierza, obrotomierza, wskaźników paliwa i temperatury oraz obsługa lampek kontrolnych) obsługiwane są przez mikrokontroler Arduino Nano zaimplementowane do współpracy z oprogramowaniem SimHub. Symulator posiada także układ sprzężenia zwrotnego kierownicy, który dodatkowo poprawia realistykę gry.

Zbudowany symulator został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu "Od pomysłu do przemysłu" gdzie zajął I miejsce w kategorii projektów inspirowanych.

Po sukcesie projektu w konkursie zgłosiły się kolejne osoby chcące kontynuować projekt. Dalsze prace wiążą się jednak z dużym nakładem finansowym. Młodzi konstruktorzy pragną rozwijać swój projekt o możliwość wyświetlenia obrazu gry na trzech monitorach, obecnie jest jeden 19" (4:3) pozyskany ze starej pracowni informatycznej w związku z tym konieczne jest także dokupienie karty graficznej do komputera i pamięci RAM. Ponadto chcą zaprojektować i wykonać uchylną platformę imitującą przeciążenia podczas zmiany prędkości i kierunku „jazdy” jak w prawdziwym samochodzie co wymaga zakupu silników DC o mocy co najmniej 300W z przekładniami ślimakowymi i sterownikami.

Oszacowany koszt jaki trzeba ponieść aby ukończyć projekt to około 8 000 zł.

Korzyści kontynuacji projektu:

  • organizacja czasu dla młodzieży (zajęcia odbywają się po lekcjach)
  • nauka poprzez dobrą zabawę (programowanie, mechanika, współpraca w grupie)
  • promocja szkoły poprzez prezentację projektu na wystawach konkursach spotkaniach
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 15

 
Użytkownik niezarejestrowany
200 zł
JB
Jakub Bugała
100 zł
RS
Renata Siepietowska
100 zł
WS
Wojciech Siepietowski
100 zł
AE
Absolwent ekonomika
70 zł
JW
jarek
70 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
GS
Gbariela Szydłowska
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!