Ratujmy wodniczkę! 🐤 Pomóż nam chronić najrzadszego w Polsce (i w całej Europie!) ptaka śpiewającego 🎵🐦
Ratujmy wodniczkę! 🐤 Pomóż nam chronić najrzadszego w Polsce (i w całej Europie!) ptaka śpiewającego 🎵🐦
Nasi użytkownicy założyli 1 233 594 zrzutki i zebrali 1 370 889 537 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Wodniczka jest najrzadszym i zarazem jedynym globalnie zagrożonym ptakiem śpiewającym żyjącym w kontynentalnej części Europy. Wodniczka wyginęła na terenie Europy Zachodniej w XX wieku, a w Europie Środkowej jej liczebność drastycznie zmalała. Musimy ochronić wodniczkę!
Dołącz do naszej zbiórki i pomóż ratować wodniczkę przed całkowitym wyginięciem!
Dlaczego warto?
🐤 dołączysz do społeczności osób, które chronią zagrożone gatunki ptaków
🐤 dajemy Ci gwarancję, że Twoja wpłata zostanie przeznaczona na ratowanie wodniczki
🐤 mamy ogromne doświadczenie w pracy na rzecz ochrony ptaków, Twoje wsparcie zamienimy na profesjonalną pomoc
🐤 wodniczka to wspaniały ptak i zasługuje na ratunek - każda Twoja złotówka to szansa, że przyszłe pokolenia nadal będą mogły oglądać ją w naturalnym środowisku
🐤 dosłownie kilkoma kliknięciami możesz zmienić świat i ratować przyrodę
🐤 możesz mieć pewność, że potraktujemy Cię jak naszego partnera i członka zespołu - otrzymasz od nas informacje dotyczące tego, co udało nam się zrobić dzięki Twojemu wsparciu
🐤 bo tylko przy wsparciu wielu osób takich jak Ty, możemy uratować wodniczkę!
Kliknij w film poniżej i posłuchaj śpiewu wodniczki:
Autor filmu: Miłosz Cousens
Ile obecnie żyje wodniczek? 🐤
Światowa populacja wodniczki w 2020 roku liczyła jedynie ok. 11 tys. śpiewających samców.
25% wszystkich żyjących obecnie wodniczek gniazduje w Polsce.
W 2018 roku gniazdowało w Polsce maksymalnie 4500 śpiewających samców. Dlaczego podajemy liczebność tylko samców? Wg metodyki liczenia wodniczki liczymy tylko śpiewające samce. Najłatwiej zlokalizować je w terenie na podstawie śpiewu, a tylko samce śpiewają. W oparciu o przeprowadzone badania ustalono, że samic jest mniej więcej tyle samo, są one jednak bardzo trudne do zaobserwowania.
fot. Zymantas Morkvenas
Jako Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) od lat robimy wszystko, by uratować wodniczkę. Dziś potrzebujemy twojej pomocy, by przez cały 2021 rok prowadzić działania mające na celu ochronę jej siedlisk.
Jak będziemy chronić wodniczkę?
🐤 Przygotowujemy siedliska wodniczki w rezerwatach. Za zabranie środki będziemy mogli skosić kilkadziesiąt hektarów torfowisk i podmokłych łąk w naszych rezerwatach w dolinie Biebrzy i na Karsiborskiej Kępie, żeby stworzyć odpowiednie warunki siedliskowe dla wodniczki. Wymyśliliśmy nową metodę koszenia, wykorzystującą specjalny kombajn na bazie ratraka śnieżnego, który porusza się na gąsienicach i umożliwia wycinanie wysokich traw i trzcinowisk w miejscach lęgowych. Tam, gdzie inny sprzęt nie dociera. Koszt takiego koszenia jest jednak bardzo wysoki - potrzebujemy Twojego wsparcia, żeby móc to robić. Im więcej skoszonego terenu, tym więcej miejsca na gniazda dla wodniczki.
🐤 W obrębie rezerwatów OTOP będziemy monitorować liczebność zarówno wodniczki, ale też szeregu innych ptaków, które mają podobne wymagania siedliskowe. Umożliwi to nam dobór odpowiednich działań ochronnych (koszenie, wypas) na poszczególnych działkach rezerwatów, które będą właściwe dla wodniczki, ale jednocześnie nie zmienią siedlisk gatunków o nieco innych wymaganiach (np. siewkowe). Dlaczego monitoring tej grupy gatunków jest taki ważny? Bo jeśli chcemy chronić jakiś gatunek ptaków to najpierw musimy wiedzieć na jakim obszarze on występuje, jaka jest jego liczebność i czy nasze działania coś zmieniają, czy jest go więcej lub mniej, czy się gdzieś przeniósł. Dzięki prowadzonemu w rezerwatach OTOP monitoringowi możemy być na bieżąco ze stanem faktycznym i porównywać zebrane informacje z wcześniejszymi danymi.
🐤 Przeprowadzimy ogólnopolską kampanię informacyjną. Nie jest możliwa skuteczna ochrona gatunków zagrożonych, w tym wodniczki, bez świadomego społeczeństwa, które chce się zaangażować w ratowanie przyrody. W ramach kampanii informacyjnych przygotowujemy i dystrybuujemy materiały promocyjne i edukacyjne z zakresu ochrony ptaków i ich siedlisk dla dzieci, nauczycieli i dorosłych (za pośrednictwem stron internetowych i portali społecznościowych OTOP i innych kanałów komunikacyjnych). Naszym celem jest, aby młode pokolenia i dorośli doceniali wagę przyrody, w tym gatunków zagrożonych, dla funkcjonowania ludzkości oraz dostrzegali konieczność harmonijnego z nią egzystowania.
🐤 Będziemy kontynuować projekt budowy zastawek w trzech lokalizacjach woj. lubelskiego. Czemu ma służyć budowa zastawek? Przez ostatnich kilka dekad w Polsce prowadzone było intensywne osuszanie terenów podmokłych np. bagien i torfowisk, aby te tereny można było wykorzystać na potrzeby rolnictwa. Skutki tych działań odczuwamy dzisiaj bardzo mocno. Powtarzające się każdego roku susze oraz niski poziom wilgotności gleby mają katastrofalne skutki dla nas i przyrody. Jeśli chcemy odtworzyć odpowiednie siedliska dla wodniczki, konieczne jest zatrzymywanie wody na danym obszarze. Jedną z metod zatrzymywania wody w krajobrazie jest budowa urządzeń piętrzących, czyli zastawek. Aby móc je zbudować założyliśmy Klub Obrońców Wodniczki, do którego serdecznie Cię zapraszamy!
fot. Zymantas Morkvenas
Liczy się każda kwota. Już teraz dziękujemy za Twoją wpłatę 💛
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Bardzo proszę o pomoc dla mojego dziecka niepełnosprawne blagam
Powodzenia!❤️
Powodzenia, mam nadzieję że uda się zebrać