id: 33jgxv

Wyjątkowy Dom dla Witka ❤️

Wyjątkowy Dom dla Witka ❤️

Nasi użytkownicy założyli 917 160 zrzutek i zebrali 885 264 260 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Mam na imię Bożena. Mam 83 lata, mój mąż 87. Jesteśmy mała rodziną, mój mąż jest jedynakiem, moja siostra zmarła bezpotomnie. Mamy 58-letniego syna Witolda. Właśnie jego historię chcę Wam opowiedzieć.


Witek był zdrowym, grzecznym, zdolnym dzieckiem. Dobrze uczył się w szkole, miał talent do przedmiotów ścisłych, dwa lata, rok przed maturą wyjechał na wakacje do Anglii. Odtąd nic już nie było takie samo.


Nie wrócił ze znajomymi. Błąkał się między Anglią, Holandią a Polską, aż został deportowany z zakazem wjazdu do Anglii. Po powrocie – psychiatra, szpital, diagnoza. Depresja . Później dużo szpitali, dużo diagnoz, dużo leków. Schizofrenia. Witek coraz bardziej izolował się od ludzi, tygodniami, miesiącami nie wychodził ze swego pokoju. Bywał agresywny, również wobec siebie. Wyskoczył przez okno, złamał nogę.


Po latach i wielu badaniach u wielu różnych specjalistów okazało się, że jest również poważnie chory somatycznie. Niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto. Witek spędzał czas w swoim pokoju, w swoim świecie, wśród książek.


W  1992  roku  byłam  współzałożycielem  Towarzystwa  Przyjaciół  Niepełnosprawnych. Spotkałam  tam  wielu  rodziców  dzieci  podobnych  do  naszego  Witka,  profesjonalistów, chorych. Mnie te spotkania dużo dały, widziałam, jak zmienia się na lepsze postrzeganie osób chorych psychicznie wśród zdrowej części społeczeństwa, jak rozszerza się i różnicuje oferta opieki i wsparcia. Witek bez przerwy wędrował.


Trzy  lata  temu  Witek  wyszedł  do  ludzi,  zaczął  chodzić  na  zajęcia  do  klubu  „Lonia”, uczestniczyć w zajęciach, być w grupie. Rok temu klub przejściowo zamknął działalność, Witek znów wędruje po okolicy. 


Boimy się z mężem o Witka. Wiemy, że nie poradzi sobie sam. Nie robi zakupów, nie gotuje, nie sprząta. Nie wie, ile wynosi jego renta, ile kosztuje bułka, opłaty za prąd. Nie ma dalszej rodziny, kolegów, przyjaciół, partnerki.


Chcemy z mężem, by – kiedy nas zabraknie – zamieszkał w wyjątkowym miejscu, gdzie go rozumieją, gdzie będzie czuł się bezpiecznie, gdzie nie będzie „pacjentem spod piętnastki”. Chcemy, żeby  zamieszkał  w Wyjątkowym Domu  dla Wyjątkowych Ludzi. Bo Witek  jest wyjątkowy.


Na spotkaniu grupy wsparcia dla rodzin usłyszałam zdanie matki 50-latka: „Nie wiem, co będzie z moim (chorym na schizofrenię) dzieckiem po mojej śmierci. Jestem zmęczona. Nie chcę o tym myśleć.” 


Zbudujmy razem Wyjątkowy Dom. Proszę w imieniu Witka. Proszę w imieniu matek i ojców dzieci w sytuacji podobnej do Witka. Bo nam nie jest wszystko jedno!​


v65224c96222cf72.jpeg

Czym jest Wyjątkowy Dom? 


Wyjątkowy Dom to tak naprawdę trzy domy, to trzy małe kameralne placówki zlokalizowane na trzech kolejnych kondygnacjach dawnej szkoły, którą otrzymaliśmy od Miasta Łódź na realizację  naszego  projektu.  Będą  one  pełniły  funkcję  pielęgnacyjno-opiekuńczą, aktywizacyjną i usamodzielniającą.


Kto zamieszka w Wyjątkowym Domu?


Osoby długotrwale chorujące psychicznie, które z powodu nasilonych objawów chorobowych nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w miejscu dotychczasowego zamieszkania lub maja poważne schorzenia towarzysząc (może to być znaczna niepełnosprawność ruchowa, choroba nowotworowa, problemy neurologiczne i inne). Zapewnimy również miejsca dla osób  ze  schorzeniami  psychicznymi  ujawniającymi  się  w  podeszłym  wieku  np.  choroba Alzheimera.


 „Wyjątkowy Dom” to coś nowatorskiego, czego nie realizuje żadna placówka w Polsce:


1.  Usamodzielnianie - zaplanowanie  drogi  powrotu  do  środowiska  dla  dobrze funkcjonujących mieszkańców. 

2. Praca - chcemy dać zatrudnienie osobom niepełnosprawnym psychicznie na terenie Domu

3. Kontakt  ze  zwierzętami  -  będziemy  przyjmować  do  Domu  osoby  z  ich  własnymi zwierzakami, nie dopuścimy do dramatów osób zmuszonych do pozostawienia wieloletniego pupila. 

4. Zdrowy styl życia i ruch - posiłki: bez białego cukru, przygotowywane na miejscu ze świeżych, lokalnych oraz nieprzetworzonych produktów. Zorganizujemy zajęcia slow joggingu, jogi, smovies. 

5. Ekologia - panele fotowoltaiczne na dachu, efektywny system segregacji odpadów w myśl zasad „zero/less waste”.


Zrobiliśmy  już  dużo  sami.  Pozyskaliśmy  od  Miasta  Łódź  dawną  szkołę  i  boisko  przy  ul. Municypalnej z przeznaczeniem na ten cel. Napisaliśmy projekt i pozyskaliśmy prawie 10 milionów na  adaptację  budynku. Zostało  już  niewiele  do końca,  potrzebujemy  jeszcze  7 milionów. Rozpoczęliśmy generalny remont... Teraz czas, na Twój ruch.


Masz szansę włączyć się w ten projekt. Udział w zbiórce umożliwi Ci otoczenie opieką osób z zaburzeniami psychicznymi. Dodatkowo zrobisz to w sposób nowoczesny, chcemy utworzyć miejsce, które w niczym nie będzie przypominało konwencjonalnych placówek, cieszących się nie najlepszą sławą. ​


Jak możesz wesprzeć Wyjątkowy Dom? Zrób to poprzez:


– wsparcie naszej zrzutki lub przekazanie darowizny,

– udostępnienie jej na swoich mediach społecznościowych,


Ze  środków  zebranych  w ramach  zrzutki  zostanie  przeprowadzony  kompleksowy  remont części mieszkalnych budynku wraz z zakupem wyposażenia pokoi i sanitariatów.


Towarzystwo  Przyjaciół  Niepełnosprawnych  od  30  lat  zajmuje  się  osobami  przewlekle chorującymi  psychicznie.  Wyraźnie  dostrzegamy  narastający  problem  z  zapewnieniem całodobowej  opieki  osobom  z  zaburzeniami  psychicznymi  na  różnych  etapach  życia.  Na miejsce w DPS dla osób chorujących psychicznie czeka się obecnie 8 lat. Dla chorego to wieczność, w której wydarzyć się mogą najgorsze rzeczy.


Zapraszamy na stronę internetową www.wyjatkowydom.org.pl

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 28

preloader

Komentarze 1

 
2500 znaków