Odbudujmy Biebrzę ID: 4ju3rd

Odbudujmy Biebrzę ID: 4ju3rd

2 zł z 200 000 zł

0%

2 zł

2 zł

z 200 000 zł

zakończona

zakończona

23.09.2020r

2

2

wspierających
0%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Skutki pożaru, który dotknął nasz największy Park Narodowy mogą być odczuwalne przez wiele lat. Ta katastrofa ekologiczna dotknęła już ponad 6 tysięcy hektarów bezcennych lasów, bagien i łąk – to ponad 10% powierzchni parku. Oprócz odbudowy lasów i bagien, niezwykle ważna jest też pomoc zwierzętom - między innymi rannym w pożarze.


Biebrzański Park Narodowy jest niezwykle cenny i unikatowy na skalę Europy. To dlatego, że obszary bagienne wciąż się kurczą (za sprawą człowieka oraz narastających susz), a ich rola w środowisku jest bardzo ważna. Miejsce to jest ostoją dla wielu reliktowych gatunków roślin i zwierząt związanych z rzadkimi siedliskami tworzącymi się w Rozlewisku Biebrzy. Coraz więcej mówi się o tym, że to torfowiska i obszary bagienne mogą mieć większe znaczenie w produkcji tlenu i absorbcji dwutlenku węgla niż lasy.


Pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane Lasom Państwowym na odbudowę i rewitalizację spalonych terenów oraz Ośrodkom Rehabilitacji Dzikich Zwierząt działających w tamtym obszarze.

Odbudowa drzewostanów zajmie dziesiątki, jak nie setki lat. Przyroda ma jednak niezwykłe zdolności regeneracyjne i dzięki wsparciu ze strony człowieka, pożarzyska mogą szybciej wrócić do równowagi. Zaplanowanie i rzetelne realizowanie poszczególnych etapów rewitalizacji jest niezwykle ważne - dlatego liczy się każda złotówka, która wesprze całą akcję.


W tamtym roku spędziłam kilka pięknych dni w Biebrzańskim Parku Narodowym – już wtedy martwiąc się o stan tamtejszych rozlewisk. Brałam udział w Konferencji Arachnologicznej, odbywającej się w stacji terenowej w Gugnach należącej do Uniwersytetu w Białymstoku. Wycieczka po parku z przewodnikiem nakreśliła mi narastający problem suszy. Dlatego zdaję sobie sprawę jak wielkim ciosem jest tegoroczny pożar dla tych cennych terenów i chcę wspomóc walkę z jego skutkami.


Pieniądze będą na bieżąco przekazywane Lasom Państwowym i Ośrodkom Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, by jak najszybciej wspomóc ich działania.

Wpłacający2

 
Dane ukryte
1 zł
 
Dane ukryte
1 zł

Komentarze1

 
2500 znaków
  • Jakub G

    Moja cegiełka na sprzęt gaśniczy dla Bohaterów ze Straży Pożarnej. Polecam film na YouTube „Koronawirus i co teraz? | niesamowita animacja”.

Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

557 732 zrzutki


A ty na co dziś zbierasz?