id: 5996hg

Remont oraz utrzymanie Izby Pamięci Poznańskiego Węzła Kolejowego "Stacja Stęszew"

Remont oraz utrzymanie Izby Pamięci Poznańskiego Węzła Kolejowego "Stacja Stęszew"

0 zł
miesięcznie
20 zł 
łącznie
wspierający
Wspieram
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności2

 • Wystartowaliśmy!


  Drodzy Czytelnicy za nami kolejna intensywna sobota, pełna pozytywnych wrażeń. Po raz pierwszy mogliśmy spotkać się z wami w Stacja Stęszew - Izba pamięci Poznańskiego węzła kolejowego. Pomimo burzy odwiedziło nas kilkadziesiąt osób. Warto nadmienić, iż wśród zwiedzających byli goście z odległej Kotliny Kłodzkiej jak i Hamburga. Przygotowana ekspozycja budziła niemałe zainteresowanie, zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych.


  Udostępnione zostały mundury, latarnie, urządzenia łączności, nastawnica ze stacji Poznań Wola oraz wiele innych eksponatów. Wystawa będzie się sukcesywnie zmieniać i rozrastać, w miarę postępu prac przy budynku. Można do nas zaglądać w każdą sobotę od 9.00 do 12.30. Zapraszamy!


  Ekspozycję mogliśmy udostępnić między innymi dzięki: PKP Polskie Linie Kolejowe SA, PKP Intercity, oraz wielu prywatnym darczyńcom. Dziękujemy.x44d9677a8a70729.png

  Czytaj więcej
 • Przymiarki do podbitki strychu zrobione. Efekt końcowy będzie fajny 😊 Zanim zamontujemy odeskowanie musimy wykonać małą przeróbkę i zabezpieczyć strop folią (co już częściowo zostało zrobione). W najbliższych dniach przygotujemy materiały do pracy i po zamontowaniu przejdziemy do kolejnego etapu. Zachęcamy do wsparcia naszych działań przez udział w naszej zrzutce. Dochód ze zbiórki przeznaczamy na materiały potrzebne do działań w budynku. Dzięki temu, każde z Was może być współtwórcą Stacji Stęszew. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

  a9430c95fde889cc.jpeg

  hafe7cc30e026626.jpeg

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Stęszew leży przy linii kolejowej 357, która pierwotnie łączyła Sulechów z Luboniem koło Poznania. Na dzień dzisiejszy przejazd możliwy jest jedynie między Powodowem a Luboniem. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest obecność parowozów, które obsługują planowe pociągi między Wolsztynem a Poznaniem w każdą sobotę w ilości dwóch par. Stacja w Stęszewie została uruchomiona 01.07.1909 pod zarządem KPEV czyli Königlich Preußische Eisenbahn-Verwaltung (Królewski Pruski Zarząd Kolei) i nieprzerwanie funkcjonuje do dziś. Jedyną różnicą jest przebudowany układ torowy i likwidacja kasy na rzecz biletomatu. W lipcu 2020r. Wielkopolskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa (WTOZK) wzięło pod opiekę budynek dawnej ekspedycji towarowej (magazyn). W pomieszczeniu tym stworzona będzie ekspozycja poświęcona poznańskiemu kolejnictwu. Na miejscu będzie można zobaczyć nie tylko kolejowe pamiątki, mundury, wyposażenie stacji, ale i urządzenia sterowania ruchem ze stacji Poznań Wola. Będą do obecni również członkowie stowarzyszenia, którzy udzielą wszelkich informacji okraszonych różnymi ciekawostkami i anegdotami. Zanim to się stanie, dokładamy wszelkich starań, aby w miarę możliwości odnowić budynek i dostosować go do funkcji muzealnej. Jednym z kluczowych zadań jest renowacja zabytkowych wrót. Zwracamy się z prośbą o wsparcie do wszystkich, którym los zabytków nie jest obojętny. Pamiętajcie drodzy Państwo, każda złotówka ma znaczenie. Razem można więcej.

Korzyści płynące ze wsparcia cyklicznego:
Organizator otrzymuje 100% Twoich środków - nie pobieramy prowizji
Zachowujesz pełną kontrolę - w każdej chwili możesz bez zobowiązań przerwać wsparcie
Organizator może w pełni skupić się na swojej twórczości/działalności
Otrzymujesz stały dostęp do postów oraz specjalne wyróżnienie
Nie musisz pamiętać o kolejnych wpłatach
To prostsze niż Ci się wydaje :)
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 1

nikt jeszcze nie wpłacił, możesz być pierwszy!

Dane wpłacających zostały ukryte przez organizatora

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Lokalizacja

Składowa 1, 62-060

Stęszew, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Otrzymuj wsparcie. Regularnie.