id: 5d5pn8

Uratujmy polskie cmentarze na wschodzie w Mohylowie Podolskim oraz Jaryszowie

Uratujmy polskie cmentarze na wschodzie w Mohylowie Podolskim oraz Jaryszowie

Nasi użytkownicy założyli 917 147 zrzutek i zebrali 885 253 951 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Po wykarczowaniu zabytkowego polskiego cmentarza w Jampolu nad Mołdawią, który jest jednym z największych i najstarszych polskich cmentarzy na Ukrainie szykujemy się do prac w Mohylowie Podolskim i Jaryszowie. Są one położone w obwodzie winnickim na Ukrainie, dalekich Kresach I Rzeczypospolitej. Celem prac w Mohylowie Podolskim i Jaroszowie będzie wykarczowanie pokrywających ich zarośli, zabezpieczenie zabytkowych pomników oraz sporządzenie dokumentacji.


W ostatnich dniach dotarliśmy do Jaryszowa w obwodzie winnickim w celu przeprowadzenia tam rozpoznania zapomnianego polskiego cmentarza.

Dojście do większości mogił jest niedostępne, wiele pomników jest roztrzaskanych i przewróconych. W jednej z części cmentarza znajduje się wysypisko śmieci.

fe91cdfa4a1dc3c7.jpegLatem wyruszymy wykarczować i zabezpieczyć polski cmentarz, tak jak udało nam się uratować Jampol. 


Darczyńcy obdarzyli nas zaufaniem czego efektem było wykarczowanie dwóch hektarów cmentarza w Jampolu.

l2b9b72b6da7a419.jpeg

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się wykonać prace w Mohylowie Podolskim i Jaryszowie. Dzięki waszemu wsparciu wiemy, że tego typu duże projekty są możliwe co pokazała akcja związana z Jampolem.


e963207b2e0ec04a.jpegq94d0ab0332151b7.jpegTo jak wykarczowaliśmy Jampol a także prowadziliśmy rozeznanie na innych cmentarzach możesz zobaczyć w poniższych filmach.#1 Powrót nad Kresową Stanicę! – Jak zmienił się Jampol po dwóch latach naszej nieobecności?#2 To dopiero początek zmagań nad Dniestrem#3 Kosynierzy przodem! Omijając pomniki, dziury, doły#4 Co zniszczyły i ukradły „Hieny Cmentarne” z polskiego cmentarza na Ukrainie#5 Najgroźniejszy dzień akcji – „Nie pójdziem żywo w trumnę …”#6 Odkrywamy nieznaną przestrzeń zabytkowego cmentarza – Co znaleźliśmy?#7 Przywracanie polskości za pomocą karczowania#8 Po 12 latach odkryliśmy największą ciekawostkę Jampola!#9 Jak sługa uratował szlachciankę przed bolszewikami przeprawiając ją przez Dniestr na Mołdawie#10 To jeszcze nie koniec! – Polscy Panowie chowani jak starożytni Egipcjanie?


#11 Powrót nad Mołdawię – Jampol podejście drugie


#12 Typowy dzień pracy Polaków na Ukrainie


#13 Odsiecz Jampolska 


Dokumentacje zachowanych mogił w Jampolu zobaczysz tutaj: http://www.studiowschod.pl/artykuly/jampol-galeria-zabytkowych-mogil-zachowanych-i-zdokumentowanych-przez-wolontariuszy/


#14 Anioł bez głowy czyli rozeznanie w Mohylowie Podolskim


#15 Zamiechów - Eksploracja lasu na Kresach skrywającym cmentarz


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 102

preloader

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!