id: 5e9fd9

Samochód ratowniczo-gaśniczy

Samochód ratowniczo-gaśniczy

Nasi użytkownicy założyli 1 015 419 zrzutek i zebrali 1 062 451 013 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Ochotnicza Straż Pożarna w Teodorówce gromadzi środki na dofinansowanie zakupu pojazdu ratowniczo – gaśniczego i sprzętu. Krótka historia przyczyny zmiany pojazdu :

OSP w Teodorówce istnieje od 1927 roku. Druhowie naszej jednostki zapewniają bezpieczeństwo społeczności lokalnej w naszej miejscowości i sąsiadujących wioskach. 

OSP na dzień dzisiejszy posiadamy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy marki Jelcz 6/32 z 1990 roku o przebiegu 39 000 km. Jest to pojazd po kolizji, pozyskany z PSP w Biłgoraju. Uległ on wywróceniu podczas powrotu JRG do KP PSP w Biłgoraju w 2008 roku. W stanie uszkodzonym został przekazany naszej jednostce i w dużym stopniu naprawiony przez strażaków samodzielnie. Niestety, ze względu na brak środków finansowych we własnym zakresie pojazd został zmodernizowany poprzez dorobienie schowków w tylnej części pojazdu oraz skrzyni sprzętowej zamontowanej nad zbiornikiem wodnym. Przeróbki te wykonane zostały metodą gospodarczą z dostępnego materiału. Atutem tego pojazdu niewątpliwie jest duży zbiornik wodny o pojemności 6000 l, co stanowi spore zabezpieczenie wodne podczas akcji gaśniczej. Największą bolączką obecnego samochodu ratowniczo - gaśniczego jest czteroosobowa, dwudrzwiowa kabina, z której wysiadanie i wsiadanie ratowników jest mocno utrudnione. Brak jest możliwości równoczesnego wejścia do pojazdu wszystkich ratowników oraz jej opuszczenia, co znacząco wydłuża czas akcji ratowniczej. Pojazd nie jest wyposażony w skrytki, w których było by zamocowanie dla całego sprzętu, który posiada nasza OSP, w związku z czym, sprzęt ten zużywa się o wiele szybciej i ulega zniszczeniu. Nie ma również możliwości zamocowania w kabinie pojazdu aparatów ochrony dróg oddechowych, które są często niezbędne podczas działań ratowniczo – gaśniczych.

W ostatnich tygodniach, podczas systematycznych przeglądów stanu technicznego naszego wozu bojowego zauważyliśmy, że na elementach konstrukcyjnych pojazdu pojawiają się pęknięcia związane z wcześniejsza kolizją oraz korozją, skrzynia biegów pracuje głośno a podczas jazdy występują z nią problemy. Na dłuższym postoju ze zgaszonym silnikiem z układu pneumatycznego schodzi powietrze. W związku z deformacją kabiny w wyniku kolizji, pomimo naprawy przednia szyba wysuwa się z uszczelki. Powyższe usterki w niedługim czasie mogą zacząć zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym jak i bezpieczeństwu ratowników biorących udział w akcji. Koszt naprawy oraz malowania elementów pojazdu może być równy lub nawet przewyższyć znacznie jego wartość.

Samochód ratowniczo – gaśniczy, taki jaki chcemy zakupić powinien podobnie jak obecny posiadać zbiornik z podobną pojemnością wody, gdyż jest niezbędny na naszym terenie ze względu na bardzo słabą instalację wodociągową tj. w przypadku wystąpienia pożaru brak jest możliwości zwiększenia ciśnienia w tej instalacji ze względu na możliwość awarii sieci i pozbawienia mieszkańców na dłuższy czas wody. Ponadto budynek Centrum Integracji Społecznej w Teodorówce jest również siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z garażem opisywanego wyżej pojazdu. Budynek jest ogrzewany w cyklu ciągłym, w związku z tym zbiornik wodny pojazdu jest zawsze napełniony wodą a pojazd sprawny i gotowy do użycia w każdych warunkach. Usytuowanie takiego pojazdu tj. z dużą pojemnością wody jest korzystne również dla Państwowej Straży Pożarnej ze względu na to, że podczas działań w tej części powiatu nie musi dysponować na miejsce cysterny, gdyż jak to bywało nie jednokrotnie zaopatrzenie wodne zapewniała nasza jednostka.

Alternatywnym i najlepszym wyjściem jest zakup pojazdu o podobnych parametrach, będącego w podziale bojowym, jednak nieco zmodernizowanego, młodszego. 

Chcemy nieść pomoc ludziom i swoje obowiązki wypełniać z najwyższą starannością dlatego jak na wstępie prosimy o pomoc finansową. Będziemy wdzięczni za każde otrzymane wsparcie.


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 24

MK
Michał
WB
Wojtek Banak
JR
Józef Rudy
200 zł
KN
Kamil Niedźwiecki
200 zł
EF
Ewelina Fiedorek
100 zł
ZO
Zbignew Opszyński
100 zł
MR
Monika Rębacz
50 zł
MK
Michał Książek
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków