Samochód ratowniczo-gaśniczy ID: 5e9fd9

Samochód ratowniczo-gaśniczy ID: 5e9fd9

1 223 zł z 50 000 zł

2%

1 223 zł

1 223 zł

z 50 000 zł

132 dni

132 dni

do końca

20

20

wspierających
2%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Ochotnicza Straż Pożarna w Teodorówce gromadzi środki na dofinansowanie 50% zakupu pojazdu ratowniczo – gaśniczego. Krótka historia przyczyny zmiany pojazdu :

OSP w Teodorówce istnieje od 1927 roku. Druhowie naszej jednostki zapewniają bezpieczeństwo społeczności lokalnej w naszej miejscowości i sąsiadujących wioskach. 

OSP na dzień dzisiejszy posiadamy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy marki Jelcz 6/32 z 1990 roku o przebiegu 39 000 km. Jest to pojazd po kolizji, pozyskany z PSP w Biłgoraju. Uległ on wywróceniu podczas powrotu JRG do KP PSP w Biłgoraju w 2008 roku. W stanie uszkodzonym został przekazany naszej jednostce i w dużym stopniu naprawiony przez strażaków samodzielnie. Niestety, ze względu na brak środków finansowych we własnym zakresie pojazd został zmodernizowany poprzez dorobienie schowków w tylnej części pojazdu oraz skrzyni sprzętowej zamontowanej nad zbiornikiem wodnym. Przeróbki te wykonane zostały metodą gospodarczą z dostępnego materiału. Atutem tego pojazdu niewątpliwie jest duży zbiornik wodny o pojemności 6000 l, co stanowi spore zabezpieczenie wodne podczas akcji gaśniczej. Największą bolączką obecnego samochodu ratowniczo - gaśniczego jest czteroosobowa, dwudrzwiowa kabina, z której wysiadanie i wsiadanie ratowników jest mocno utrudnione. Brak jest możliwości równoczesnego wejścia do pojazdu wszystkich ratowników oraz jej opuszczenia, co znacząco wydłuża czas akcji ratowniczej. Pojazd nie jest wyposażony w skrytki, w których było by zamocowanie dla całego sprzętu, który posiada nasza OSP, w związku z czym, sprzęt ten zużywa się o wiele szybciej i ulega zniszczeniu. Nie ma również możliwości zamocowania w kabinie pojazdu aparatów ochrony dróg oddechowych, które są często niezbędne podczas działań ratowniczo – gaśniczych.

W ostatnich tygodniach, podczas systematycznych przeglądów stanu technicznego naszego wozu bojowego zauważyliśmy, że na elementach konstrukcyjnych pojazdu pojawiają się pęknięcia związane z wcześniejsza kolizją oraz korozją, skrzynia biegów pracuje głośno a podczas jazdy występują z nią problemy. Na dłuższym postoju ze zgaszonym silnikiem z układu pneumatycznego schodzi powietrze. W związku z deformacją kabiny w wyniku kolizji, pomimo naprawy przednia szyba wysuwa się z uszczelki. Powyższe usterki w niedługim czasie mogą zacząć zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym jak i bezpieczeństwu ratowników biorących udział w akcji. Koszt naprawy oraz malowania elementów pojazdu może być równy lub nawet przewyższyć znacznie jego wartość.

Samochód ratowniczo – gaśniczy, taki jaki chcemy zakupić powinien podobnie jak obecny posiadać zbiornik z podobną pojemnością wody, gdyż jest niezbędny na naszym terenie ze względu na bardzo słabą instalację wodociągową tj. w przypadku wystąpienia pożaru brak jest możliwości zwiększenia ciśnienia w tej instalacji ze względu na możliwość awarii sieci i pozbawienia mieszkańców na dłuższy czas wody. Ponadto budynek Centrum Integracji Społecznej w Teodorówce jest również siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z garażem opisywanego wyżej pojazdu. Budynek jest ogrzewany w cyklu ciągłym, w związku z tym zbiornik wodny pojazdu jest zawsze napełniony wodą a pojazd sprawny i gotowy do użycia w każdych warunkach. Usytuowanie takiego pojazdu tj. z dużą pojemnością wody jest korzystne również dla Państwowej Straży Pożarnej ze względu na to, że podczas działań w tej części powiatu nie musi dysponować na miejsce cysterny, gdyż jak to bywało nie jednokrotnie zaopatrzenie wodne zapewniała nasza jednostka.

Alternatywnym i najlepszym wyjściem jest zakup pojazdu o podobnych parametrach, będącego w podziale bojowym, jednak nieco zmodernizowanego, młodszego. Złożony został wniosek o dofinansowanie w 50% zakupu pojazdu do KG PSP jednak bez względu na jego rozpatrzenie środki będą potrzebne.

Chcemy nieść pomoc ludziom i swoje obowiązki wypełniać z najwyższą starannością dlatego jak na wstępie prosimy o pomoc finansową. Będziemy wdzięczni za każde otrzymane wsparcie.


Wpłacający20

nikt jeszcze nie wpłacił, możesz być pierwszy!

Dane wpłacających zostały ukryte przez organizatora

Komentarze3

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

537 160 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?