id: 5u5cs9

Na sprawę sądową przeciwko TVP

Na sprawę sądową przeciwko TVP

Nasi użytkownicy założyli 1 177 583 zrzutki i zebrali 1 230 237 423 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

18 lutego tego roku po 32 latach pracy w TVP zostalam zwolniona z firmy dyscyplinarnie. Z dnia na dzień, bez wypowiedzenia i jakiejkolwiek odprawy.

Robiłam w tej firmie prawie wszystko. Dawno, dawno temu pracowalam w "Wiadomościach", byłam tam szefową działu społecznego, wydawcą, potem reporterką i korespondentką zagraniczną. Relacjonowałam operację NATO w Kosowie, Potem po 11 września 2001 r byłam jedynym reporterem z Polski przygotowujacym relacje z lotniskowca (Carl Vinson) w czasie wykonywania przez niego misji bojowej na Morzu Arabskim. rnFlQplxPWs8t4FA.jpg

TewrDYD44m7AC2ar.jpgbyłam też korespondentką TVP na Białorusi podczas kryzysu ze Związkiem Polaków w 2005 r. W 2006 r stworzyłam projekt telewizji, ktora z Polski nadawałaby na Białoruś i w ten sposób dawała Białorusinom dostęp do wolnego słowa i wraz z nieliczna grupa wspolpracowników stworzylismy te telwizje i pozyskalismy na nią finansowanie MSZ. Od 2007 r. az do 12 lutego br. kierowałam telewizją Biełsat, która działając w ramach TVP rozrosła się z czasem w dużą dwujęzyczną (najpierw tylko język białoruski potem także rosyjski) cyfrową platformę multimedialną nadającą już nie tylko na Bialorus, ale odbieraną takze w innych krajach na Wschodzie. Kolejne wydarzenia - białoruska zdławiona rewolucja 2020 r a potem pełnoskalowa interwencja Rosji na Ukrainę wykazała jak bardzo mieliśmy rację tworząc Biełsat wiele lat wcześniej. Okazalo się ze widzami stacji są nie tylko Białorusini ale także Rosjanie i Ukraińcy. Nadajacy z Polski Biełsat stał się jedną z ważniejszych platform medialnych w regionie gnębionym przez dyktatorskie reżimy (Putina i zależy od niego reżim Łukaszenki) i zdestabilizowanym zaborczą wojną . W czasie, gdy reżim Putina używał mediów wprost jako broni, był narzędziem umożliwiającym ludziom w regionie dotarcie do prawdy. Był tworzony przez Białorusinów, a potem także Rosjan i Ukraińców dla ich współobywateli. Zapłacił za to wysoką cenę. 16 naszych kolegów i wspólpracowników przebywa w białoruskich wiezieniach, bo reżim Łukaszenki tak boi sie wolnego słowa.

Teraz staralismy sie rozwijąć dalej - pracując nad częscią rosyjska a także nad informacjami z Ukrainy.

Gdy dowiedziałam sie o drastycznym zmniejszeniu budżetu na projekt - protestowałam, uważam to za wielki, niepowetowany błąd. Stacja dopiero rozwiją ( z dużym sukcesem) swoją częśc rosyjskojezyczną i zatrzymanie rozwoju grozi zmarnowaniem dotycchczas wydanych poeniędzy. Nie jest też kosztowna, w porównaniu do innych mediów tego typu, takich jak amerykańskie Radio Swaboda i jego program telewizyjny, czy Deutsche Wolle - wręcz tania. W efekcie zostałam zwolniona. Gdy zwolnienie nie zamknęło mi ust zmieniono je na zwolnienie dyscyplinarne.

Nie jest to pierwsze zwolnienie w moim życiu: zmieniające się polityczne ekipy w TVP i wręcz już zwyczajowe 🥲 czystki już poprzednio mnie dotykały dwukrotnie. W 2002 r, wkrótce po tym, gdy robiłam relacje z lotniskowca w czasie działań wojennych, zwolniono mnie po raz pierwszy. Walczyłam o powrót i wróciłam po dwóch latach, bo uważam, ze Telewizja Publiczna jest dla obywateli a nie dla politycznych partii a czasem wręcz koterii. Po raz drugi zwolniono mnie w 2009 r., w wyniku kolejnychnprzetasowańnpolitycznych w TVP, ale wówczas po tygodniu zostałam przywrócona.

Nie mam zamiaru poddać sie i tym razem. Potrzebuję środków na prawników. Jesli uda się zebrac więcej pieniędzy niż potrzebna mi suma - postaram się wykorzystać pozostałą część na założenie bloga ( sprzęt) , w ktorym chcialabym opisywać rozmaite zagadnienia z zakresu szeroko pojetej polskiej polityki wschodniej i wydarzeń na wschodzie. Chciałabym tez cały czas móc nawet z zewnątrz, wspierać misję telewizji Biełsat, w którą głęboko wierzę.

fzXMY9fP2avMaTfe.jpg


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 172

preloader

Komentarze 3

 
2500 znaków
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Jedyną osobą, która zawsze będzie sercem Biełsatu jest Pani Agnieszka. To osoba, która nie została postawiona na czele tego organizmu, ale której powołanie i pragnienie prawdy pozwoliło stworzyć taką stację z niczego.

  100 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Ludzie! Ta kobieta zarabiała 22 tysiące miesięcznie, w samym 2023r wzięła dodatkowo 100 tysięcy złotych nagród!
  Jak zbieranie jeszcze pieniędzy na pomoc o niej świadczy zostawiam do oceny każdemu z osobna.
  https://twitter.com/DrKermitHouse/status/1782828221962060152

  1 zł
 • MR
  Mirosław R.

  Dzięki telewizji BELSAT obejrzałem tą niezapomnianą transmisję z pogrzebu m.in. Kastusia Kalinowskiego, gen, Zygmunta Sierakowskiego i innych naszych powstańców styczniowych "na mogiłkach Rossy w Wilnie". Dziękuję.

  100 zł