id: 5xw6zz

Internetowy Słownik Języka Kaszubskiego

Internetowy Słownik Języka Kaszubskiego

Nasi użytkownicy założyli 913 492 zrzutki i zebrali 876 692 106 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Prace nad Internetowym Słownikiem Języka Kaszubskiego trwają.

  Etap informatyczny powoli dobiega końca.

  Zakończyliśmy tworzenie formularza do wprowadzania danych, czyli serca słownika. Trzeba było stworzyć bazę danych, która umożliwia wprowadzanie danych uwzględniając rodzaje słów, odmiany, przypadki, czasy itd. Baza ma też możliwość dodawania do poszczególnych haseł - słów powiązanych, przykładów, synonimów, hiperonimów itd.

  Po trzech miesiącach pracy i dziesiątkach przeprowadzonych rozmów, maili, poprawek, korekt można powiedzieć, że formularz jest gotowy.

  f9e2f097e63d2aab.png


  Strona internetowa też jest gotowa.

  Oczywiście są to wersje próbne, które będą podlegać ocenie użytkowników i są możliwe do wprowadzania poprawki, które będą uwzględniać wasze sugestie i pomysły.

  ce19fe2e5beaa95e.pngTeraz przed nami najbardziej żmudny etap, czyli wprowadzanie danych.

  Prosimy Was o wsparcie, za tę pracę musimy zapłacić.

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Szukaliście kiedyś jakiegoś słowa po kaszubsku w Internecie? A może próbowaliście sprawdzić pisownię jakiegoś słowa po kaszubsku?

Zapewne nie znaleźliście odpowiedzi.

Języka kaszubskiego uczy się w szkołach 20 tys. dzieci, one też nie mają dostępu do słownika online. Wciąż bowiem brakuje w Internecie dobrego słownika języka kaszubskiego.

Fundacja Kaszuby postanowiła to zmienić.

Stworzymy profesjonalny słownik języka kaszubskiego!

Nasza fundacja postawiła sobie za cel stworzenie takiego słownika, wiemy jak jego brak doskwiera użytkownikom języka kaszubskiego, uczniom uczącym się tego języka oraz osobom, które chciałby się go nauczyć.

Jeżeli chcielibyście pomóc ratować i rozwijać naszą mowę, albo w końcu móc poznawać nasz język w Internecie, to pomóżcie nam postawić pierwsze kroki i stworzyć profesjonalny słownik języka kaszubskiego online. 25 tys. haseł - to nasz cel na początek. Plus możliwość dodawania haseł przez internautów.

W przyszłości będziemy go rozwijać o kolejne hasła, odmiany gramatyczne, o inne języki (angielski, niemiecki, ukraiński), o aplikację ze słownikiem, o kursy języka kaszubskiego online... Pomysłów mamy mnóstwo, a większość z nich będzie odpowiedzią na wasze uwagi o braku takich narzędzi.

Jest to działanie, które potrwa wiele lat. A ze względu na kondycję języka kaszubskiego nie możemy już dłużej czekać. Dziś jeszcze możemy próbować ratować mowę naszych ojców.

Od ponad trzech lat prowadzimy na Facebooku stronę: Pòlskò-kaszëbsczi słowôrz https://www.facebook.com/Sloworz, staramy się tam przybliżać język kaszubski szerokiemu gronu odbiorców. Strona zyskała spore grono odbiorców, obserwuje ją już prawie 4500 osób. Chcemy jednak by powstał słownik online języka kaszubskiego, dostępny dla każdego, za darmo. Chcemy by w pierwszym etapie słownik zawierał co najmniej 25 tys. słów po kaszubsku.

Pieniądze zebrane na tej zrzutce zostaną przeznaczone na:

- Stworzenie strony internetowej, która będzie posiadała możliwość rozbudowy o dodatkowe funkcje (odmiana przy przypadki, czasy, rodzaje), dodawania w przyszłości tłumaczenia słów na języki: angielski, niemiecki i ukraiński. Strona będzie też posiadać możliwość zgłaszania przez użytkowników nowych słów, ewentualnych błędów czy też różnych wariantów danego słowa. Chcemy aby na stronie pojawiły się też lekcje języka kaszubskiego, by każdy zainteresowany mógł się go uczyć.

- Główny kosz to stworzenie i opracowanie bazy językowej. To żmudna i długotrwała praca, przygotowanie słownictwa zajmuje długie miesiące. Trzeba szukać w wielu źródłach, wertować istniejące słowniki wydane w formie papierowej, sprawdzać Biuletyny Rady Języka Kaszubskiego.

- Korektę poprawności słów umieszczonych w słowniku. To wbrew pozorom mrówcza praca, która wymaga dokładności i skupienia. Za tę pracę też trzeba będzie zapłacić.

- Wykupienie domeny, opłacenie odpowiednio dużego miejsca na serwerze oraz zapewnienie by strona funkcjonowała stabilnie i była zawsze dostępna.


Nasza fundacja aktywnie działa na rzecz propagowania i promocji języka kaszubskiego.

Wydaliśmy pierwsze tłumaczenie na język kaszubski powieści Lewisa Corrolla "Alice’s Adventures in Wonderland", pod kaszubskim tytułem "Przigòdë Alicje w Cëdaczny Zemie". Kolejne tłumaczenia klasyków światowej literatury przygotowujemy.

rf96dacde2075885.jpeg


Organizujemy też od dwóch lat plebiscyt na Kaszëbsczé Słowò Rokù.

Plebiscyt cieszy się dużym zainteresowaniem internautów i już dwukrotnie dzięki niemu poznaliśmy Kaszëbsczé Słowò Rokù, były to słowa: larwa i spisënk.

c43fd3de0546cd67.jpeg


Od dwóch lat staraliśmy się pozyskać środki na stworzenie słownika w różnych instytucjach państwowych, składaliśmy projekty w konkursach, jednak nikt nie był zainteresowany wsparciem tego działania. Język kaszubski ma poważne problemy, został przerwany jego naturalny przekaz, w domach coraz rzadziej się go używa. Jeżeli nic nie zrobimy to za niedługi czas będzie językiem martwym. Słownik online języka kaszubskiego, dostępny dla każdego i za darmo, ma szansę to zmienić. Jeżeli uda się zebrać potrzebną kwotę to słownik języka kaszubskiego zostanie uruchomiony w listopadzie tego roku.

Prosimy was o wsparcie jego powstania, bez waszej dobroczynności to się nie uda.


Wiôlgô dzãka za waszą pòmòc!

Wielkie dzięki za waszą pomoc!

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 455

preloader

Komentarze 29

 
2500 znaków