Ciężka zima? Obozy syryjskich uchodźczyń i uchodźców w Libanie zniszczone przez śnieg i deszcz Zakończona 31.01.2019r ID: 74fzwe

Ciężka zima? Obozy syryjskich uchodźczyń i uchodźców w Libanie zniszczone przez śnieg i deszcz

Zebrano 13 051 zł
z kwoty 10 000 zł

130 %

100 %
WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

660
udostępnień

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


2 tygodnie temu nawiedził Liban sztorm Norma, w tygodniu sztorm Miriam. Dziesiątki nieformalnych obozów dla uchodźców zasypał śnieg lub zalał deszcz. Nieformalnych, ponieważ Liban nigdy nie ratyfikował konwencji genewskiej, która jasno określa definicje i prawa uchodźców, a co za tym idzie, nie jest odpowiedzialny za zakwaterowanie przesiedlonych. Wiele osób straciło jedyny dom i resztki dobytku. Pokażmy, że pamiętamy o syryjskich uchodźczyniach i uchodźcach, wesprzyjmy syryjskie organizacje, które działają na miejscu w Libanie.

W ciągu tygodnia zebraliśmy 10.000 złotych! Większość środków przekazaliśmy mobilnej klinice. Zbieramy dalej, żeby dołożyć się do odbudowy obozów, które zostały zupełnie zniszczone przez sztorm.


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Poprzez opady śniegu zostałam na kilka dni odcięta od doliny Bekka gdzie pracuję w syryjskiej organizacji. Miałam czas na zastanawianie się czemu do tego doszło, przecież to można było przewidzieć, przygotować się, ewakuować ludzi wcześniej, a nie jak stali już po pas w wodzie... Dopiero na miejscu okazało się, że to nie takie proste.


1. Po kilku zimach namioty nie są wytrzymałe. Ludzie, często bez pracy, do której w Libanie mają ograniczony dostęp, nie mieli odpowiednich środków, żeby przygotować obozy, podnieść namioty o kilka centymetrów, wykopać rowy itd. Chociaż wojna się kończy, miliony przesiedlonych ludzi nie mogą wrócić do domu. Reżim Asada ciągle sprawuje władzę, a nad uchodźcami i uchodźczyniami wisi groźba prześladowań. Pomimo to świat znacznie ograniczył budżet organizacji międzynarodowych i lokalnych.2. Sytuację pogorszył fatalny stan środowiska naturalnego w Libanie. W tym pięknym kraju nie ma systemu recyclingu, oczyszczania wody. Intensywne opady to jedno, oprócz tego woda wybiła od dołu, od gruntu, bardzo szybko, do pół metra w pół godziny w środku nocy. Wylały nieudrażniane kanały irygacyjne i rzeka, która nie była regulowana odpowiednio przez samorządy i jest jednym wielkim ściekiem. W rezultacie namioty uchodźców i uchodźczyń zalała nie tylko woda deszczowa, ale ścieki. Powoduje to rozprzestrzenianie się chorób.

Przez ostatnie dni doktor Feras Alghadban był jedynym lekarzem w tymczasowych schroniskach i zalanych obozach, do których docierał ze swoją mobilną kliniką. Dziennie przyjmował ok. 70 pacjentów i pacjentek; 70% z nich miało zapalenie oskrzeli lub płuc, 20% zakażenia dróg moczowych, 10% wszy, świerzb i inne pasożyty. Doktorowi Ferasowi zaczyna brakować leków.

3. Nawet w tej krytycznej sytuacji nie wszyscy chcieli się ewakuować martwiąc się o resztki dobytku. Moje koleżanki z pracy przytaczały takie rozmowy:

- Proszę Ciociu, wyjdź z namiotu. Tam jest schronisko, zaopatrzone, ogrzane, zapewnimy transport dla Ciebie i dzieci.

- Kto mi zagwarantuje, że mój namiot nie zostanie skradziony? Straciłam już dom z betonu w Syrii, nie jestem gotowa, żeby stracić tą stertę brezentu i kocy, które chroniły mnie tutaj w Libanie, kiedy byłam słaba i słuchałam tylko swoich jęków.

- Wstań i zostaw to wszystko. Nie mamy już nic do stracenia.

Oczywiście w tej trudnej sytuacji ludzie nie zostali sami, a to dzięki niesamowitej oddolnej mobilizacji głównie syryjskich organizacji, które szybko zorganizowały tymczasowe schroniska, zbierają koce i ubrania dla tych, którzy stracili cały dobytek, zbierają fundusze na naprawę namiotów. Te organizacje to między innymi:

Sava for Development and Aid
Assocation of University Students in Lebanon
Women Now for Development

Syrian Eyes

Niestety o sytuacji syryjskich uchodźczyń i uchodźców mówi się coraz mniej. Pokażmy, że o nich pamiętamy w tej już kolejnej sytuacji kryzysowej w ich życiu, że pamiętamy też o tym, w jaki sposób znaleźli się w tej sytuacji. Nasze wsparcie to kropla w morzu potrzeb, ale i to się liczy!

Proponuję, żebyśmy wsparli działania doktora Ferasa i opłacili 4 dni zaopatrzenia mobilnej kliniki. Najbardziej potrzebne leki to antybiotyki, środki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne, witaminy i minerały. Dzienny koszt podstawowych leków dla mobilnej kliniki to około 500 USD.

Dodatkowe środki przekażę koalicji syryjskich organizacji na odbudowę i zaopatrzenie obozów w regionie Bar Elias. Koszty będę publikować na bieżąco w komentarzach.

Raport finansowy zamieszczę na FB Witajcie w Krakowie.

Informacje o organizatorze


Stworzona przez Ingę Hajdarowicz
Jestem członkinią inicjatywy Witajcie w Krakowie, doktorantką w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od kilku miesięcy pracuję w Libanie w syryjskiej organizacji, która wspiera i prowadzi programy dla uchodźczyń w Dolinie Bekka.

piątek, 1 lutego 2019 o 19:04

12 826 zł! Setki udostępnień, komentarzy i postów. Dziękujemy Wam za wszystkie wpłaty, ale przede wszystkim za zainteresowanie sytuacją syryjskich uchodźczyń i uchodźców. Po dzisiejszej wizycie w obozach i spotkaniu z doktorem Ferasem i syryjską dziennikarką i aktywistką Fatima Alhaji zdecydowaliśmy przekazać pozostałe pieniądze na bieżące potrzeby medyczne osób z zalanych niedawno obozów. O wydatkach będziemy informować Was na bieżąco.

czwartek, 31 stycznia 2019 o 18:13

Ostatnie kilka godzin, żeby wpłacić na naszą zrzutkę! Na szczęście na razie nie pada deszcz, jeszcze czas na naprawę domów. Materiały na naprawę do domów, środki do czyszczenia podłóg i ścian z zanieczyszczonej wody, bieżące potrzeby medyczne i pilne operacje. To tylko niektóre z potrzeb, do którym możemy się dołożyć.

wtorek, 29 stycznia 2019 o 14:26

Ostatnia prosta! Zbierzmy jeszcze więcej! Od razu po zakończeniu zbiórki przekażemy środki organizacjom i napiszemy Wam na co dokładnie zostały przeznaczone.

czwartek, 17 stycznia 2019 o 19:36

Jesteście wielcy/kie!!! Dzięki Waszym wpłatom i udostępnieniom udało nam się wspólnie zebrać 10 000 zł w trzy dni <3 To wystarczy na 5 dni funkcjonowania mobilnej karetki w Dolinie Bekaa <3 ...ale może damy radę zrobić jeszcze więcej? Finał naszej zbiórki za dwa tygodnie, w takim tempie bylibyśmy w stanie zebrać... kolejne 50 tys i zagwarantować cały miesiąc dostaw niezbędnych leków dla Syryjskich uchodźców i uchodźczyń. A może dorzucimy się do odbudowany i wyposażenia namiotów? Czy to mrzonka, czy damy radę? Niestety sytuacja na miejscu wcale się nie poprawia, wręcz przeciwnie ;( Zatem zbieramy dalej!

środa, 16 stycznia 2019 o 21:44

Niestety sztorm Myriam nie ominął doliny Bekka. Chociaż opady trwały znacznie krócej niż w zeszłym tygodniu, jeszcze więcej osób zostało tymczasowo przesiedlonych. Po raz kolejny wylała rzeka, woda wzbierała od gruntu. Więcej informacji możecie znaleźć też na naszej stronie na facebooku: https://www.facebook.com/events/311152719514629/

wtorek, 15 stycznia 2019 o 20:20

Przekazałam dzisiaj 900 dolarów doktorowi Ferasowi. Już niedługo przekażę listę zakupionych leków. Zbieramy dalej!

poniedziałek, 14 stycznia 2019 o 16:36

Z wczorajsze korespondencji z doktorem: Cześć Inga, dziękuję za wiadomość. Miło Cię było poznać. Sytuacja jest ciągle taka sama. Mamy nadzieję otrzymać jakieś leki, ale to nie wystarczy. Przewidujemy trudną sytuację pogodową do końca tygodnia, więc będziemy mieć wiele sytuacji awaryjnych. Mamy nadzieję otrzymać darowizny na podstawowe leki, każde wsparcie, które możecie nam dać będzie mile widziane. Dzienny koszt to $500-$600, oczywiście w zależności od sytuacji. Proszę daj znać co możecie robić. Wielkie dzięki.

poniedziałek, 14 stycznia 2019 o 11:29

Informacje na temat aktualnej sytuacji w dolinie Bekka możecie śledzić na wydarzeniu założonym przez moje syryjskie koleżanki: https://www.facebook.com/events/301288107188352/

Aby dodać komentarz lub

Użytkownik anonimowy

Użytkownik anonimowy

Super sprawa Inga że działacie! Wpłacam ile mogę i trzymam kciuki za Ciebie, pozostałych wolontariuszy z którymi współpracujesz i przede wszystkim za osoby którym pomagacie!!! :)

Użytkownik anonimowy

Użytkownik anonimowy

Całym sercem z Wami!

Użytkownik anonimowy
50 zł

Użytkownik anonimowy

Dziękuję Wam za organizację.

TK
50 zł

Teresa Korycka

Przetrwamy !

Użytkownik anonimowy
1 000 zł

Użytkownik anonimowy

Wspaniala inicjatywa- pozwala wierzyc ze w obliczu nieszczescia nie ma granic, jest tylko wspolczujace serce...

EK
200 zł

Elżbieta Korolczuk

Jaką jestem szczęściarą, że mam dach nad głową i ciepło. Jaką jestem szczęściarą, że mogę się podzielić z innymi....

AT
50 zł

Aleksandra Traczyk

Powodzenia w zbiorce!

AO
25 zł

Anna Okrasa

Trzymam kciuki za powodzenie akcji!

Użytkownik anonimowy
100 zł

Użytkownik anonimowy

Powodzenia! Podziwiam Was.

Użytkownik anonimowy
10 zł

Użytkownik anonimowy

Powodzenia! Trzymajcie sie dzielnie!

Izabella Gawęcka

Bardzo ważna akcja!

Dane ukryte
1 000 zł
Dane ukryte
ZP
600 zł
Zofia Prokop
Dane ukryte
300 zł
Dane ukryte
AP
200 zł
Agnieszka Pasieka
MR
200 zł
Małgorzata Radkiewicz
Dane ukryte
200 zł
Dane ukryte
E
200 zł
Elżbieta
Dane ukryte
200 zł
Dane ukryte
AL
200 zł
Anna Lewandowska
M
200 zł
MAŁGORZATA SZCZUREK
TS
200 zł
Teresa Szymczak
I
200 zł
Irena
AI
180 zł
Aśka i Damien
B
150 zł
Bednarczyki
A
100 zł
Asia Panuś
EP
100 zł
Elzbieta Potocka
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
MW
100 zł
Małgorzata Wawrykiewicz
BJ
100 zł
Barbara Józefik
JM
100 zł
Janusz Mucha
DW
100 zł
Dominika Wilczyńska
KS
100 zł
Kinga Sekerdej
AT
100 zł
Anna Tarsetti
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
JT
100 zł
Jessica Taylor-Kucia
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
BP
100 zł
Beata Piątek
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
DG
100 zł
Danuta Glondys
MK
100 zł
MARTA KLEKOTKO
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
BK
100 zł
Beata Kowalska
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
JS
100 zł
Justyna Struzik
BD
100 zł
Bożena Dobosik
A
100 zł
annuszek
EK
100 zł
Ewa Krzaklewska
KK
100 zł
Krzysztof Kułakowski
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
W
100 zł
Wiesława
DG
100 zł
D. Gałuszka
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
BB
80 zł
Bartosz Biernacki
80 zł
Agnieszka Król
MW
70 zł
Marta Warat
MK
50 zł
Ma Kate
KG
50 zł
Katarzyna Gawlicz
M
50 zł
Marcin
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
PI
50 zł
Paulina Ibek
A
50 zł
Anna
50 zł
Edward Nowak
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
AN
50 zł
Anna Niżegorodcew
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
RN
50 zł
Romi Nowak
ML
50 zł
Marzena Lizurej
JK
50 zł
Joanna Krakowska
AT
50 zł
Agata T
50 zł
Katarzyna Śnigórska
MC
50 zł
Marcin Czyżyk
R
50 zł
renata sokołowska-konwent
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
P
50 zł
Paula
GF
50 zł
Grzegorz Frankowski
Joanna Gzyra
50 zł
Joanna Gzyra
K
50 zł
Kasia
KC
50 zł
Karolina Czerska-Shaw
JG
50 zł
Joanna Grzymała-Moszczyńska
MK
50 zł
Marcin Kubsik
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
K
50 zł
kinga
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
J
50 zł
Jolanta Gablankowska-Kukucz
AG
50 zł
Agnieszka Gdowska
AG
50 zł
Aneta Głowacka
TK
50 zł
Teresa Korycka
AT
50 zł
Aleksandra Traczyk
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
50 zł
Paulina Kramarz
PW
50 zł
Piotr Więckowski
MC
50 zł
Marzena Chechelska
M
50 zł
Marta Mrozowicz Wrońska
O
50 zł
Ola
BW
50 zł
Barbara Worek
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
M
50 zł
Maciek Zygmunt
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
AS
50 zł
Alexander Stachurski
BP
50 zł
Beata Piątek
M
50 zł
Marta
OC
50 zł
Olivia Chwat
R
50 zł
Radek
E
50 zł
Edyta
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
P
50 zł
Patrycja
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
SC
50 zł
Szymon Czarnik
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
D
50 zł
Dominika
M
50 zł
Marta
AD
50 zł
Alina Doboszewska
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
A
50 zł
Ania
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
OM
50 zł
Ola Migalska
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
RK
50 zł
Renata Kopyto
MO
50 zł
malgorzata oczkowska -Popik
WW
50 zł
Wojciech Walęciuk
KM
30 zł
Katarzyna Mrugała
Dane ukryte
29 zł
Dane ukryte
MD
25 zł
Marta Doroszuk
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
MR
25 zł
Marta Rawłuszko
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
RP
25 zł
Renata Piekar
B
25 zł
Beata Machul-Telus
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
A
25 zł
Anna PAwica
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Michal Kowalowka
25 zł
Michal Kowalowka
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
A
25 zł
Anna
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
JD
25 zł
Justyna Derwińska
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
AS
25 zł
Agnieszka Strycharska
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
M
25 zł
Marcin
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
CR
25 zł
Cezary Rudnicki
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
M
20 zł
Maria
MK
20 zł
Monika Kucab
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
S
20 zł
Sara
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Izabella Gawęcka
10 zł
Izabella Gawęcka
A
10 zł
Aleksandra
Dane ukryte
5 zł
Dane ukryte
Inga Hajdarowicz
1 zł
Inga Hajdarowicz
Aleksandra Lipczak
ukryta
Aleksandra Lipczak
M
ukryta
mll
A
ukryta
Agnieszka Torunska
GK
ukryta
Grażyna Kubica-Heller
KS
ukryta
krystyna slany
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
MJ
ukryta
Magdalena Jankowska
P
ukryta
Paulina
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
J
ukryta
Joanna
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
AS
ukryta
Agata Szczęśniak
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
PB
ukryta
Pamela Bożek
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
A
ukryta
Anna Ratecka
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
A
ukryta
Aleksandra Słaby-Soczewica
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte

Najwięcej środków dzięki udostępnieniom

Pierwsza wpłata

R
50 zł
Radek

Najwyższa wpłata

ZP
600 zł
Zofia Prokop
Nasi użytkownicy założyli

278 211 zrzutek

Pomóż zebrać środki dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

660
udostępnień

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.