id: 7mv2cr

Internetowa kwesta na rzecz ratowania jednego z najstarszych polskich cmentarzy na Ukrainie - Uratujmy Jampol!

Internetowa kwesta na rzecz ratowania jednego z najstarszych polskich cmentarzy na Ukrainie - Uratujmy Jampol!

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.
Ta zrzutka nie ma jeszcze skarbonek
Dodaj skarbonkę do zrzutki

Nasi użytkownicy założyli 1 083 054 zrzutki i zebrali 1 183 757 410 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności2

  • W lipcu odbyła się pierwsza tura prac, na przełomie sierpnia i września druga. Wykarczowaliśmy większość liczącego ponad 2 hektary cmentarza. Z przeprowadzonych prac stworzyliśmy liczący 13 odcinków serial, który obejrzysz tutaj: http://www.studiowschod.pl/artykuly/wykarczujmy-jampol-obejrzyj-serie-10-filmow-z-przeprowadzonych-prac-na-tamtejszym-cmentarzu/ Z radością informujemy, że do Jampola przyjechało również kilkudziesięciu motocyklistów z Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, którzy pomogli nam w wyniesieniu setek wyciętych przez nas drzew. Jednak to nie koniec z Jampolem. Na wiosnę przyjedziemy do Jampola w celu wykonania oprysków o bardzo dużym stężeniu w celu zachowania efektów prac. A w lipcu 2022 roku dokarczujemy ostatnie partie i przejdziemy do konserwacji znajdujących się na cmentarzu pomników.

    q4cb953f3c3b06bf.jpeg

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Jampol – miasto Dniestrem pisane niegdyś ostatnia stanica Rzeczypospolitej, osławiona przez Henryka Sienkiewicza. W powieści „Pan Wołodyjowski”, Azja Tuhajbejowicz szalał tu wraz z zagonem tatarskim ”W Mohilowie wojsk nie ma, w Jampolu nie ma, w Raszkowie nie ma! Ja tu jeden Pan!”. Dziś miasto stanowi granicę ukraińsko-mołdawską, historia nie oszczędziła żyjących tam Polaków, których jest tam bardzo mało. Głównym śladem polskości jest porośnięty dżunglą ogromny polski cmentarz, jeden z najstarszych i najpiękniejszych na Ukrainie. Od 2011 roku co rok zmagamy się z siłami przyrody wydzierając pojedyncze mogiły. Cmentarz ratujemy dddolnie jako wolontariusze zakcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich z Bytomia. przyjeżdżamy i karczujemy Jampol. Ale to za mało! Przez 10 dni cóż możemy poradzić wobec takiego lasu? Zbieramy się do ostatniej rozprawy by wykarczować, za konserwować i uporząkować go całego.

h3a2c71c2b69e379.jpeg

W poprzednich latach udało nam się odzyskać część cmentarza, podnieść pomniki, zakonserwować je i zdokumentować.Wycięliśmy część dżungli pokrywającej cmentarz.



d905ccc134fd45b0.jpeg

Zdjęcie przedstawia przednią część cmentarza przed i po pracy z zeszłego roku. Jako grupa pasjonatów co roku tam jeździmy starając sie odkryć jak najwięcej. Jampolski cmentarz jest jednym z najstarszych polskich cmentarzy na Ukrainie. Według naszych pomiarów wynosi minimum 450 x 300 metrów. Z powodu ogromnego zalesienia i dekad zaniedbania cmentarza nie jesteśmy w stanie określić jego wielkości.Jampol odpadł od Rzeczypospolitej w wyniku I rozbioru w 1772 roku. W przyszłym roku chcemy wykosić cały cmentarz, nagrać przemianę z drona i sporządzić pełną dokumentację Aby nasza praca nie była przysłowiową walką z wiatrakami następnym razem zajmiemy się Jampolem kompleksowo.

r31ab914aae28cb1.jpeg

a66c7616498f40fe.jpeg

q8c4444794162f92.jpeg



Dlaczego?


Obiecaliśmy to garstce miejscowych Polaków, którzy z racji podeszłego wieku nie są już w stanie samemu się nim zająć.


Przede wszystkim jesteśmy zobowiązani wobec Pani Bronisławy Radziejewskiej - najstarszej Polki w Jampolu.



Przez tyle lat zmagania się z cmentarzem stało się naszą osobistą ambicją i marzeniem doprowadzić go do porządku. Tak jak napisaliśy na wstępie chcemy cały ten ogromny cmentarz doprowadzić do porządku. By zobaczyć jego ogrom wyruszyliśmy do Jampola zimą tworząc ujęcia z drona, w poniższym filmie jest ukazany cały cmentarz wraz z komentarzem.




Jampol na skraju Podola i Bracławszczyzny posiada unikalne pomniki nie występujące nigdzie indziej. Mieszały się tu wpływy polskie, żydowskie, ormiańskie, kozackie, rusińskie i tureckie co do dziś widać na pomnikach. Chcemy zachować i wydać publikację poświęconą zbiorowemu dziełu sztuki, jakim bez zwątpienia jest cmentarz w Jampolu.




Jak?

W naszej grupie są fachowcy znający się na wycince drzew i zieleni oraz historycy i konserwatorzy zabytków. Dlatego w sposób profesjonalny jesteś w stanie wykarczować, zachować zabytki i stworzyć ich dokumentację. Stąd w przyszłym roku wykorzystując czas urlopowy w sposób maksymalny chcemy zająć się cmentarzem. Dodatkowo mamy wsparcie miejscowych władz.


Co potrzeba?

Cała nasza inicjatywa jest oddolna jednakże potrzebujemy środków na pokrycie:

transportu, sprzętu i jego konserwacji, środków chemicznych do zabezpieczenia cmentarza.



Tu przeczytasz o historii Jampola:

http://www.studiowschod.pl/miejscowosci/jampol/

A tu o ostatnim roku naszych prac:

http://www.studiowschod.pl/artykuly/jampol-i-mohylow-podolski-jak-z-lasu-odzyskalismy-cmentarz-relacja-z-10-edycji-mpooz-2019/


Liczymy na wasze wsparcie, dziękujemy i Pozdrawiamy!

Grupa Jampolaków


l72a984b93688c40.jpeg

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 925

preloader

Komentarze 18

 
2500 znaków