"Uważaj na policję". Film dokumentalny o łamaniu prawa przez polską policję. ID: 9b5z2h

"Uważaj na policję". Film dokumentalny o łamaniu prawa przez polską policję. ID: 9b5z2h

6 804 zł z 400 000 zł

1%

6 804 zł

6 804 zł

z 400 000 zł

zakończona

zakończona

01.04.2020r

4

4

wspierających
1%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Zbieramy na nagranie i promocje filmu "Uważaj na policję" nagłaśniający w Europie problem łamania prawa przez polską policję. Tylko naciski i kontrole Uni Europejskiej wyznaczą nowe standardy pracy policji. Poszanowanie Prawa i Praw Człowieka – policjant musi szanować tak samo prawa wszystkich, bez względu na ich pozycję społeczną, pochodzenie, religię czy inne cechy.

Tylko poprzez naciski ze strony Uni Europejskiej policjanci zaczną przestrzegać prawo w Polsce a za łamanie go będą surowo karani.

Dwa lata temu sąd w Gliwicach utrzymał postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie policyjnej akcji na meczu Concordia Knurów - Ruch Radzionków, podczas której zginął 27-letni Dawid D. Mężczyzna został trafiony przez policjanta w głowę z broni gładkolufowej. Sprawa śmierci pseudokibica w Knurowie prawomocnie umorzona. Policjant niewinny śmierci Dawida D. W toku śledztwa ustalono, że zagrożone było zdrowie i życie zarówno policjantów, jak i kibiców Ruchu Radzionków, a użycie środków przymusu bezpośredniego było w tej sytuacji zasadne. Więc nasuwa się pytanie dlaczego ZABILI tylko jednego , powinni zabić wszystkich jeśli byli tacy niebezpieczni.Wyroków sądowych się nie komentuje. Co jednak począć, kiedy pytania o elementarne poczucie sprawiedliwości cisną się na usta?

Na kary od 2 lat do 2,5 roku bezwzględnego więzienia skazał w piątek wrocławski sąd czterech byłych już policjantów, oskarżonych o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad Igorem Stachowiakiem, który w maju 2016 r. zmarł na jednym z wrocławskich komisariatów

Na ławie oskarżonych zasiadło czterech byłych policjantów, którzy w dniu śmierci Stachowiaka pełnili służbę jako funkcjonariusze Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto. Łukasz R., Paweł G., Paweł P. i Adam W. zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności. Prokuratura stwierdziła jednak, że "wyczerpująco zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy nie daje podstaw do skierowania aktu oskarżenia w zakresie nieumyślnego spowodowania śmierci Igora S."

W piątek sąd uznał, że wszyscy oskarżeni są winni zarzucanych im czynów. Najwyższą karę – 2,5 roku więzienia – sąd orzekł dla Łukasza R., który trzykrotnie użył wobec Stachowiaka tzw. tasera (paralizatora elektrycznego). Pozostali oskarżeni otrzymali po 2 lat więzienia. Mieli, jak mówił sąd, "asystować przy użyciu urządzenia taser". Sąd orzekł również, że Łukasz R. ma wypłacić rodzicom Igora Stachowiaka 15 tys. zł, a pozostali oskarżeni po 10 tys. zł tytułem częściowego naprawienia szkody.

Sąd uznał byłych policjantów za winnych tego, że przekroczyli uprawnienia, przeszukując Stachowiaka w wąskim pomieszczeniu toalety wrocławskiego komisariatu z naruszeniem zasad wykorzystania środków przymusu bezpośredniego. Zdaniem sądu, policjanci zastosowali wobec Stachowiaka nieproporcjonalne do zachowania zatrzymanego środki przymusu w postaci rażenia go kilkukrotnie prądem z tasera. Sąd zwrócił uwagę, że Stachowiak był w tym czasie zakuty w kajdanki.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Krzysztof Korzeniewski podkreślił, że Stachowiak był na komisariacie nerwowy, pobudzony, zachowywał się jak pod wpływem środków odurzających. "Dlatego w realiach tego postępowania oskarżeni w ogóle nie powinni stosować wobec niego środków przymusu bezpośredniego - z uwagi na treści ustawy o ochronie zdrowia psychicznego" - mówił sędzia.

Dodał, iż "nie budzi jakichkolwiek wątpliwości, że oskarżeni zdawali sobie sprawę z cierpień, jakich doznawał zatrzymany Igor Stachowiak". "Godzili się na zadawanie tych cierpień" - podkreślił.

Jak mówił sędzia, policjanci widzieli "wijącego się z bólu Igora Stachowiaka, a pomimo to po raz kolejny i kolejny ten ból mu zadawali przy użyciu urządzenia taser". "Rozmiar bólu i cierpienia, jak wskazują nagrania, były ogromne. Działania policjantów, choć krótkie, nie były pozbawione okrucieństwa" - powiedział sędzia. Dodał, że "znęcanie się oskarżonych nad Igorem Stachowiakiem kontrastuje z pilnym przestrzeganiem prawa".

Prokuratura domagała się dla R. 2,5 roku więzienia, a dla pozostałych policjantów po 1,5 roku. Prokurator Anna Kijak-Głęboczyk powiedziała dziennikarzom, że wyrok ocenia jako "słuszny".

Obrona wnioskował o uniewinnienie b. policjantów. Wskazywała m.in., że Stachowiak był pod wypływem narkotyków, był agresywny, a w jego obezwładnieniu uczestniczyło ośmiu policjantów. Obrona zapowiedziała apelację od wyroku.

Mikołaj Pietrzak, oskarżyciel posiłkowy, pełnomocnik rodziny Stachowiaka, w mowie końcowej podkreślił, że oskarżeni powinni odpowiadać za nieumyślne spowodowanie śmierci. "To kwalifikacja, którą można obronić" - mówił. Dodał, że domaga się surowszej kary dla oskarżonych niż wnioskowana przez prokuratora. Wyrok jest nieprawomocny.

Rok później na wrocławskiej komendzie zakatowano niewinnego człowieka. To nie było zatrzymanie podejrzanego. To był zmasowany atak na pierwszego lepszego przechodnia w celu odreagowania frustracji po ucieczce innego zatrzymanego. Nie miało znaczenia, czy ma on coś na sumieniu, czy też jest niewinny.Nagrania przypadkowych przechodniów zostały w większości skasowane po ulicznej łapance. Wrocławscy policjanci pokazali cechy zwykłych oprychów, którzy bezkarnie mogą siać strach wśród społeczeństwa.

Wpłacający4

 
Krzysztof Ślufarski
6 300 zł
 
Dane ukryte
500 zł
P
Patryk
2,50 zł
 
Krzysztof Ślufarski
1 zł

Komentarze1

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 15 zł i więcej

Naklejka na szybę

Naklejka na szybę

Zostanie wysłana naklejka na szybę z tytułem filmu Uważaj na policję

Wybieram

Wpłać 100 zł i więcej

Płyta z filmem

Płyta z filmem

Wyślemy do Ciebie płytę DVD z filmem "Uważaj na policje” z imienną dedykacją.

Otrzymujesz również wszystkie nagrode o niższej wartości. 

Wybieram

Wpłać 1000 zł i więcej

Współproducent filmu

Współproducent filmu

Dodanie w napisach końcowych nazwiska lub nazwy firmy jako współproducent.

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

523 815 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?