id: bjfht5

Remont cerkwi św. Mikołaja w Grabówce

Remont cerkwi św. Mikołaja w Grabówce

8 390 zł z 100 000 zł
8%
96 dni do końca
122 wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Grabówce zbudowana została w roku 1864, w miejscu starszej drewnianej świątyni z 1789r. Do roku 1946 służyła wyznawcom obrządku greckokatolickiego, korzystali z niej również katolicy wyznania łacińskiego. Wieś Grabówka stanowiła bowiem przykład wsi polsko – ruskiej do czasu powojennych wysiedleń.Jest to budowla murowana z kamienia, otynkowana, zorientowana na planie prostokątaz węższym, zamkniętym półkoliście prezbiterium. Ostatnio remontowana w 1920 r. Po wojnie stała się własnością Kościoła rzymskokatolickiego. Opuszczona zaczęła popadać w ruinę. Szczęśliwie, do dziś znajdują się w jej wnętrzu piękne polichromie autorstwaI.W. Lisowskiego z Sanoka i elementy oryginalnej stolarki (prestoł, ikonostas, chór).

W 2018r. powstał pomysł ratowania tego wspaniałego zabytku zainicjowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Grabówka, oraz Parafię Rzymskokatolicką pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej  Marii Panny w Grabówce. Na chwilę obecną przygotowano odpowiednią dokumentację, trwają również pracę nad tworzeniem projektu konserwacji. Wstępnego wsparcia udzielił Wojewódzki Konserwator Zabytków - jest zatem pierwszy krok. Najpilniejsze prace mają na celu zatrzymanie procesu niszczenia i będą polegały na remoncie dachu, zabezpieczeniu fundamentów, a także okien.

Remont budynku wymaga ogromnego zaangażowania również finansowego. 

Przesyłamy do Państwa międzynarodowy apel o włączenie się do oddolnej zbiórki pieniężnej na rzecz ratowania Cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja w Grabówce. Jest pięknym, materialnym dowodem wielowiekowej, zgodnej koegzystencji dwóch chrześcijańskich wyznań.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 122

WM
1 000 zł
 
Dane ukryte
500 zł
RM
Robert Majchrzak
500 zł
GP
G-PROJEKT Grzegorz Pilawski
300 zł
 
Dane ukryte
200 zł
MK
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
SM
Szymon
200 zł
MW
Monika Węgrzyniak
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 11

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

743 052 zrzutki

i zebrali

527 799 031 zł

A ty na co dziś zbierasz?