id: bjpy6k

Pomóż nam w walce o prawdę o ludobójstwie wołyńskim! Zrzutka na kampanię informacyjną w kilku językach!

Pomóż nam w walce o prawdę o ludobójstwie wołyńskim! Zrzutka na kampanię informacyjną w kilku językach!

11 459 zł 
z 15 000 zł
76%
14 dni do końca
93 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Szanowni Państwo!


Jako Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć" chcemy przerwać polityczną zmowę milczenia i brak debaty w przestrzeni publicznej na temat ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich szowinistów na polskich obywatelach w latach 1939-1947. W tym celu chcemy stworzyć cykl spotów informacyjnych w języku polskim, angielskim i ukraińskim, w których przypomnimy prawdę o tych okrutnych zbrodniach. Nie spoczniemy jednak tylko na tym. Będziemy wzbogacać naszą kampanię edukacyjną o kolejne formy. Pomysłów nam nie brakuje, ale do ich zrealizowania potrzebujemy konkretnych funduszy. Dlatego zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie działań Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć” za pośrednictwem tej zrzutki. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy!


Uważamy, że walka o pamięć naszych Rodaków - ofiar ludobójstwa na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej i Lubelszczyźnie - nie stoi w sprzeczności ze wsparciem dla Ukrainy walczącej z rosyjską agresją. Wręcz przeciwnie, pojednanie i współpraca pomiędzy naszymi narodami muszą być oparte na prawdzie i wzajemnym szacunku.


Niestety, wiele osób wciąż nie zna prawdy o ludobójstwie wołyńskim. Całe pokolenia Polaków nie otrzymały w tym zakresie rzetelnej edukacji historycznej w szkołach. Z kolei zachodnia opinia publiczna najczęściej w ogóle nie słyszała o takich formacjach jak OUN-UPA. Najbardziej bulwersujący jest jednak fakt, że przez część ukraińskich elit tworzący je zbrodniarze są traktowani jak narodowi bohaterowie, którym wznosi się pomniki i nazywa się ulice ich imieniem. Osoby odpowiedzialne za wymordowanie od 100 do nawet 200 tysięcy Polaków stawia się dzisiaj jako wzór dla młodych pokoleń Ukraińców. Nasiąknięci propagandą, wierzą, że oddają cześć bohaterom walki z Rosjanami, nie znają tymczasem ich drugiej, niezwykle mrocznej strony.


Nie chcemy winić młodych Ukraińców za zbrodnie ich przodków. Pragniemy powiedzieć im prawdę. Wielu z nich przyjechało do Polski w minionych miesiącach, uciekając przed rosyjską agresją. Niektórzy stracili swoich najbliższych podczas trwającej wojny. Okazując im współczucie, nie rezygnujmy z pamięci o własnych ofiarach. Być może to najlepsza okazja, aby zbudować relacje polsko-ukraińskie na prawdzie.


Polacy potrafią rozmawiać nawet na najtrudniejsze i najbardziej bolesne tematy bez ulegania politycznej poprawności. Udowodnili to 9 lipca, kiedy w budynku PAST-y w Warszawie tłumnie wzięli udział w wydarzeniu „WOŁYŃ: CZAS DEBATY”. Były to społeczne i całkowicie oddolne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Wydarzenie w ramach cyklu debat zorganizowało nasze Stowarzyszenie.


W pierwszym panelu wzięli udział szczególnie zasłużeni działacze społeczni i kresowi: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Ewa Szakalicka, Ewa Siemaszko i Anna Lewak. W kolejnej debacie wystąpili wybitni historycy: Leszek Żebrowski, Adam Hlebowicz, dr Krzysztof Kawęcki i dr Krzysztof Jabłonka. Ostatnia debata to rozmowa mistrzów polskiej publicystyki: Jana Pospieszalskiego, Stanisława Michalkiewicza, Pawła Lisickiego i Wojciecha Sumlińskiego. Uroczystości rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji ofiar ludobójstwa pod przewodnictwem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, zaś ukoronowaniem wydarzenia była projekcja filmu "Czas pamięci" w reżyserii Ewy Szakalickiej.


Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” walczy o szacunek dla ofiar zbrodni dokonywanych na naszym narodzie, w tym dla Polaków, którzy zginęli z rąk ukraińskich szowinistów. Z takim zamiarem rok temu zainicjowaliśmy akcję „Wołyń na Powązki”. Chcemy, aby na Powązkach Wojskowych w Warszawie powstał pomnik poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa wołyńskiego. Liczymy, że ten cel uda się nam zrealizować na 80. rocznicę „krwawej niedzieli”, a więc za rok. Akcję możemy przeprowadzić dzięki wsparciu Stowarzyszenia im. Księdza Piotra Skargi, które od samego początku zaoferowało potrzebną, profesjonalną pomoc. Wspólnie stworzyliśmy petycję skierowaną do osób podejmujących decyzje dotyczące Powązek Wojskowych. Wierzymy, że presja ma sens, dlatego prosimy Państwa o wsparcie naszego apelu.

 

PODPISZ PETYCJĘ: https://wolynnapowazki.pl/   

FILM PROMOCYJNY: https://www.youtube.com/watch?v=dtbZvKOaJME

 

Więcej na temat działalności Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć” mogą Państwo dowiedzieć się za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych. Zachęcamy do kontaktu poprzez skrzynkę mailową.

 

NAPISZ DO NAS:

[email protected]  


ZNAJDŹ NAS:

https://wspolnotaipamiec.pl/  

https://www.facebook.com/WspolnotaiPamiec  

https://twitter.com/WspolnotaPamiec  

https://www.instagram.com/wspolnotaipamiec  

https://www.youtube.com/channel/UC2LzfSonHIuEcpqhs0Df0TA  


 

Z wyrazami szacunku i wdzięczności,

Paweł Zdziarski

prezes Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć”Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 93

preloader

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

880 268 zrzutek

i zebrali

810 628 614 zł

A ty na co dziś zbierasz?