Weryfikacja "zrzutek" na zrzutka.pl - jak to działa?

Napisano 20 lutego, 2015
Weryfikacja "zrzutek" na zrzutka.pl - jak to działa?

Dla tych, którzy zastanawiają się nad tym kto i jak weryfikuje projekty odbywające się na zrzutka.pl przygotowaliśmy krótki "przewodnik" z garścią istotnych informacji.

Nie jest tajemnicą, że na zrzutka.pl każdy może założyć "zrzutkę" na dowolny zgodny z prawem cel. Od lipca 2014 roku zbieranie "publiczne" na konto (online) jest zgodne z prawem i nie są wymagane zgody ani zgłoszenia (przepływ pieniądza i tak jest rejestrowany w postaci przelewów bankowych więc nie ma potrzeby dodatkowej formalizacji) - pisaliśmy o tym w naszym lipcowym artykule

Jak zatem zrzutka.pl weryfikuje odbywające się na zrzutce projekty oraz organizatorów tych projektów? 

Wpierw kilka słów o identyfikacji organizatorów:

Organizatorzy przed wypłatą pieniędzy muszą "podpisać" się tzw. przelewem weryfikacyjnym dzięki czemu system wie, z jakim faktycznie istniejącym rachunkiem bankowym organizator jest powiązany. Dodatkowo, dla większych kwot, organizatorzy identyfikowani są na podstawie dowodów osobistych (nadesłane kopie dokumentów muszą być zgodne z danymi osobowymi z przelewu weryfikacyjnego). Dzięki tym wymogom zrzutka.pl ma dane dotyczące organizatorów, umożliwiające łatwą identyfikację osoby "odpowiedzialnej" za zbiórkę. 

Jak wygląda weryfikacja zbiórki?

Otóż sprawa przedstawia się następująco - zrzutka.pl to narzędzie, które pozwala zebrać środki na dowolny cel (o ile ktoś nie zamieszcza na zrzutce treści zabronionych). Zrzutka.pl weryfikuje charytatywne zbiórki publiczne (tj. takie zamieszczane na https://zrzutka.pl/lista) wymagając od ich organizatorów przesłania dokumentów potwierdzających przedstawione w opisie zrzutki historie lub podejmując decyzję o ich wiarygodności w inny sposób. Zawsze identyfikujemy dane osobowe organizatora. Jeśli chodzi o zrzutki prywatne (niezamieszczone na https://zrzutka.pl/lista) weryfikujemy jedynie organizatorów i ich dane. Na każdej zrzutce znajduje się przycisk "zgłoś nadużycie" - wszelkie nieprawidłowości zgłaszają nam użytkownicy (potencjalni wspierający) zaniepokojeni tym, że jakaś zrzutka może być próbą oszustwa - w takich sytuacjach, jeśli zgłoszenia są niepokojące, blokujemy taką zrzutkę do czasu wyjaśnienia wątpliwości. 

W ekstremalnych wypadkach, gdy faktycznie okazuje się, że organizator założył swoją zrzutkę w celu dokonania oszustwa, przekazujemy dane takiej osoby odpowiednim organom, dzięki czemu pomysłowi oszuści ponoszą konsekwencje swoich czynów.

Zrzutka.pl to narzędzie działające w modelu freemium (opcje podstawowe ZA DARMO) jednak w związku z "narzędziowym" typem portalu zalecamy by przed wsparciem publicznych "projektów" kontaktować się z ich organizatorami (poprzez formularz kontaktowy znajdujący się w lewym górnym rogu każdej zrzutki), sprawdzać czy w opisie podane są dane kontaktowe, linki do profili na facebooku, artykułów, blogów i inne informacje uwiarygodniające zbiórkę.

Zespół zrzutka.pl

Facebook Twitter


Komentarze 0

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!