id: mm7pu2

CYMBAŁY ZNANE I NIEZNANE. Wydanie dwupłytowego albumu - sztuka gry na cymbałach

CYMBAŁY ZNANE I NIEZNANE. Wydanie dwupłytowego albumu - sztuka gry na cymbałach

Nasi użytkownicy założyli 1 083 186 zrzutek i zebrali 1 184 017 590 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności16

  • Z ogromną satysfakcją i prawdziwą przyjemnością informujemy, że zakończyliśmy realizację projektu. Dzięki ofiarności darczyńców wydaliśmy dwuczęściowy album instrumentalny na cymbałach integrujących ze sobą różne pokolenia, poprzez muzykę, nie zapominając przy tym o kultywowaniu tradycji ludowej. To dzięki Wam możliwym stało się zaoferowanie społeczeństwu atrakcyjnego, pełnego wrażeń i niezapomnianego repertuaru artystycznego.


    Bardzo dziękujemy wszystkim osobom prywatnym i operatorom finansowym zaangażowanym w to wydarzenie. Pragniemy serdecznie podziękować mediom za opiekę medialną oraz naszym partnerom za:

    • Ośrodek Kultury Grodzisko Dolne – partycypację w kosztach.
    • Polskie Radio Rzeszów – profesjonalne nagranie materiału muzycznego, realizację i mastering.
    • FARBA FILM – produkcję spotu zapowiadającego album
    • Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. – udział w projekcie ARTISTIC jest konsekwencją  zrealizowanej inicjatywy muzycznej. 

    Dziękujemy !

    ked31a252ed6400e.png

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Kochani!

Przepięknie dziękuję za wszystkie dotychczasowe wpłaty! To niesamowite, mamy już 35% celu. Dzięki Wam na pewno się uda! Poniższy filmik zrealizowany zupełnie bezpłatnie przez FARBA FILM – Kacper Leśniowski w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie, w którym opowiadam o płycie. Serdecznie zapraszam do obejrzenia.

Działamy dalej,

Życzę Wam wszystkiego, co najlepsze, do usłyszenia!


„Było cymbalistów wielu (…).” Tak pisał Adam Mickiewicz niespełna 200 lat temu rozpoczynając Księgę XII „Pana Tadeusza”. Czy wiesz, że dziś w Polsce jest tylko garstka ludzi, którzy potrafią grać na cymbałach? Dlaczego sztuka gry na cymbałach została prawie całkiem zapomniana na przestrzeni wieków skoro cymbały odgrywały ważną rolę w naszej kulturze?


yac6f208b26cb8c5.jpeg


DOŁĄCZ DO ZBIÓRKI! WYDAJEMY ALBUM!

Sprawa jest prosta. Cymbały są super! Dlatego chciałbym zaprezentować szerszemu gronu odbiorców brzmienie muzyki płynącej z cymbałów.

Planuję wraz z moim rodzeństwem wydać album muzyczny, na którym znajdą się utwory wykonane na cymbałach rzeszowskich.

To na ten cel chciałbym uzbierać 6 tysiące złotych.

Album składał będzie się z dwóch płyt. Na pierwszej znajdą się klasyczne utwory w tradycyjnej aranżacji. Na drugiej znajdą się covery współczesnych singli znanych wszystkim list przebojów.

Dzięki tej płycie chcę promować niematerialne dziedzictwo kultury oraz przypomnieć wszystkim, że cymbały to nasze narodowe dobro!

Nasz cel to wydanie dwupłytowego unipacku zawierającego nagranie tradycyjnych melodii oraz utworów współczesnych, z zachowaniem historycznego brzmienia cymbałów rzeszowskich.

To dzięki Tobie ta kampania może się udać i już wkrótce to niezwykłe połączenie klasyki i nowoczesności dźwiękami wypełni Twoją przestrzeń.

18 i 19 czerwca 2020 z pozostałymi solistami w studio koncertowym Tadeusza Nalepy w budynku Polskiego Radia Rzeszów nagraliśmy utwory na album.  

kdf5af685e3cae4c.jpeg

Projekt Cymbały znane i nieznane tworzą Michał Rydzik z siostrami Agnieszką, Aleksandrą, Anną Rydzik oraz Piotr Markocki, pasjonaci popularyzujący szeroko pojęte nowe brzmienia na tradycyjnym, charakterystycznym dla Podkarpacia instrumencie. Mieszkamy w gminie Grodzisko Dolne k. Leżajska

w woj. podkarpackim i tu najczęściej można nas usłyszeć. Nasza inicjatywa obejmuje nagranie tradycyjnych melodii z zachowaniem historycznego brzmienia cymbałów rzeszowskich oraz utworów rozrywkowych, popularnych i klasycznych.

Nadrzędnym celem projektu jest promowanie muzyki tradycyjnej oraz jej twórców. Muzycy biorący udział w nagraniu albumu od kilku lat rokrocznie biorą z powodzeniem udział w „Spotkaniach Cymbalistów” organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz w innych konkursach o zasięgu regionalnym i krajowym. Chcesz nas lepiej poznać? Zachęcamy do klikania:

https://www.facebook.com/kapela.grodziszczoki/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100004304522100

https://www.youtube.com/channel/UCXuhdQYFx21gQtxpVisZc9w


p4cc2767f4bdf53d.jpeg


mb5d2e43a5f426df.jpeg


l2ffc2076aba4d0f.jpege86d4a7cc95d99b5.jpeg


Jeśli zależy również Wam na tworzeniu wartościowej przestrzeni w twórczości, zachęcam do włączenia się w wydanie pierwszej płyty młodych muzyków. „Przekazujemy decyzję o powstaniu naszej płyty

w Wasze ręce! – mówi Michał Rydzik. – Dołączcie do zbiórki i odbierzcie pakiet nagród. Możecie wesprzeć wydanie naszego dwupłytowego unipacku wybierając jedną z nagród, która przybliży nas do realizacji naszego celu. Każde wsparcie jest dla nas ważne, a nagrody są dla Was:)

Jeśli akcja się powiedzie, zobowiązujemy się przed końcem sierpnia 2020 dostarczyć każdemu wspierającemu dwupłytowy egzemplarz kompilacji CYMBAŁY ZNANE I NIEZNANE.

Założyliśmy nakład 1000 sztuk. Jeśli zainteresowanie naszym projektem będzie większe, wytłoczymy odpowiednio więcej sztuk, aby zadowolić wszystkich wspierających lub przeprowadzimy kampanię promocyjną, a szczytem naszych marzeń byłaby realizacja teledysku

z muzyką wykonywaną na cymbałach rzeszowskich.


Dodatkowe koszty:

Koszty przesyłki albumu (koperty bąbelkowe + przesyłka priorytetowa)

Koszt promocji, kampanii informacyjnej na facebooku


Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie napisz do nas na: [email protected]

STATUS PROJEKTU

Na ten moment trwa nagranie utworów. Polskie Radio Rzeszów podjęło się realizacji i masteringu. Druga odsłona naszej kompilacji to etap prac nad poligrafią oraz tłoczenie. Internetową premierę albumu planujemy w sierpniu 2020. Na bieżąco będziemy informować o postępach. Zachęcamy do sprawdzenia jak drewniany, strunowy instrument muzyczne prezentuje się podczas uderzeń.



q65a6d7e474a50ba.jpego8f7d43d7226efd9.jpegCymbały to strunowy instrument muzyczny z grupy chordofonów. 100 strun rozciągniętych jest na drewnianej płycie w kształcie trapezu. Do gry używa się dwóch drewnianych pałeczek o specjalnym wygiętym kształcie, którymi uderza się o struny.

Pierwsze przedstawienie prostego chordofonu, który można określić jako cymbały uderzane znajduje się na płaskorzeźbie pochodzącej z 3500 roku p.n.e. W Europie cymbały stały się popularne w średniowieczu i znane są pod różnymi nazwami w różnych krajach. Od 1600 roku cymbały rozpowszechniły się także w Polsce dokąd przywędrowały wraz z muzykami romskimi i żydowskimi.

Choć cymbały były obecne w Polsce już w XVII wieku, w muzyce wiejskiej stały się popularne dopiero w XIX wieku.

Aktualnie pozostały aktywne kapele z cymbalistami głównie w regionie rzeszowskim, oraz wileńskie. Instrument popularny na Rzeszowszczyźnie i w południowej części Ziemi Lubelskiej ma większe rozmiary i większą siłę dźwięku. Pełni przede wszystkim funkcję harmoniczną i rytmiczną jako składnik ludowych kapel. Na cymbałach wileńskich częściej gra się melodycznie i solistycznie. Instrument ten występuje na Ziemiach Odzyskanych, głównie na obszarze Warmii i Mazur, dokąd po drugiej wojnie światowej przesiedlono wielu Polaków zamieszkujących Wileńszczyznę.

Tradycja gry na cymbałach jest w Polsce nadal jeszcze przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mistrz przekazuje uczniowi obok techniki gry i zbioru melodii także charakter muzyki oraz rozpoznawalną manierę gry.


h4bf830d87e821c5.jpegO cymbalistach mówi się, że doskonale potrafią się odnaleźć w każdej sytuacji muzycznej. W zespołach pełnią różne funkcje – uczestniczą w prowadzeniu melodii, wypełniają harmonicznie przestrzeń między głosem melodycznym a basem, a także kształtują warstwę rytmiczną. Wszechstronność instrumentu, a także niepowtarzalna barwa jego długo wybrzmiewających współbrzmień sprawiają, że znakomicie sprawdza się on w grze solowej.

k31a933eec64be02.jpeg


Nazywam się Michał Rydzik i jestem młodym cymbalistą z Grodziska Dolnego, na cymbałach gram od 2006 roku. Pierwsze kroki w nauce gry na cymbałach stawiałem pod czujnym okiem Edwarda Markockiego – wybitnego cymbalisty starego pokolenia. Odziedziczyłem po nim styl gry. Idąc śladami swojego mistrza mam swoich uczniów, którym udzielam lekcji gry na cymbałach. Od 2014 r. gram na cymbałach w Kapeli Ludowej „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego. Rokrocznie biorę z powodzeniem udział w „Spotkaniach Cymbalistów” organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz w innych konkursach o zasięgu regionalnym i krajowym, m. in. w „Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych w Pawłosiowie” (w 2017 r., I nagroda w konkursie solistów) oraz w „52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych” w Kazimierzu Dolnym n. Wisłą (w 2018 r., II nagroda w kategorii solistów-instrumentalistów). W 2016 r. razem z Kapelą Ludową „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego nagrał płytę CD zawierającą najbardziej reprezentatywne utwory z folkloru muzycznego Grodziska i okolic. W tym samym roku razem z Kapelą Ludową „Markowianie” z Markowej uczestniczył w wyjeździe zagranicznym na Węgry, gdzie miał okazję zaprezentować cymbały rzeszowskie węgierskiej publiczności.

sb9989efc2d165ba.jpeg


PIOTR MARKOCKI – jest wnukiem Edwarda Markockiego. Na cymbałach gra od 2016 r. Gry na tym instrumencie uczył się u Michała Rydzika z Grodziska Dolnego. Rokrocznie z powodzeniem bierze udział w „Spotkaniach Cymbalistów” organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, gdzie trzykrotnie był laureatem III nagrody. W 2017 r. zdobył I nagrodę w „Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych” w Nienadowej wraz z nominacją do udziału w „Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych” w Kazimierzu n. Wisłą. Od 2017 r. jest cymbalistą w Kapeli Ludowej z Gniewczyny Łańcuckiej. Ponadto od 2018 r. gra na cymbałach w Kapeli Ludowej „Lasowianka” ze Stalowej Woli, z którą uczestniczył w zagranicznym tournée po Stanach Zjednoczonych. W bieżącym roku z ww. kapelą koncertował na „Międzynarodowych Targach Wikliniarskich” w Poznaniu.

g3e76aa02eea08ab.jpeg


AGNIESZKA RYDZIK – na cymbałach gra od 2015 r. Gry na tym instrumencie uczyła się

u starszego brata - Michała. Rokrocznie z powodzeniem bierze udział w „Spotkaniach Cymbalistów” organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, gdzie dwukrotnie była laureatką III nagrody. W bieżącym roku zdobyła I nagrodę w „Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych” w Nienadowej wraz z nominacją do udziału w „Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych” w Kazimierzu n. Wisłą. W latach 2012 - 2017 grała na klarnecie w Młodzieżowej Kapeli Ludowej z Grodziska Dolnego, z którą w 2016 r. nagrała płytę CD. Od 2017 r. jest klarnecistką i wokalistką w Kapeli Ludowej „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego. Ponadto gra na klarnecie i cymbałach

w Zespole Pieśni i Tańca „San” w Leżajsku oraz w Zespole Pieśni i Tańca „Słowianki” działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

dfd415d76bf3c575.jpeg


ALEKSANDRA RYDZIK – na cymbałach gra od 2014 r. Jej nauczycielem był starszy brat - Michał. Rokrocznie z powodzeniem bierze udział w „Spotkaniach Cymbalistów” organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, gdzie dwukrotnie była laureatką II nagrody, a także (również dwukrotnie) III nagrody. W 2015 roku wraz z bratem zdobyła wyróżnienie podczas „49. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych” w Kazimierzu n. Wisłą. W bieżącym roku zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. Od 2014 r. jest cymbalistką w Młodzieżowej Kapeli Ludowej z Grodziska Dolnego, z którą nagrała 2 płyty CD (w 2016 i 2019 r.).

t75ce939b40817f9.jpegANNA RYDZIK – na cymbałach gra od 2014 r. Jej nauczycielem był starszy brat - Michał. Rokrocznie z powodzeniem bierze udział w „Spotkaniach Cymbalistów” organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Jej największym sukcesem na ww. konkursie jest zdobycie w bieżącym roku I nagrody w swojej kategorii wiekowej. Dwukrotnie zdobyła II nagrodę na Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. W 2017 r. zajęła III miejsce w konkursie solistów-instrumentalistów w ramach „Regionalnego Przeglądu Kapel Ludowych” w Pawłosiowie. W bieżącym roku zdobyła II nagrodę wraz ze statuetką „Małego Drewnianego Klepoka” na Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. Od 2014 r. jest cymbalistką w Młodzieżowej Kapeli Ludowej z Grodziska Dolnego, z którą nagrała 2 płyty CD (w 2016 i 2019 r.).


ac0dc477ce56073c.jpegKampania jest częścią akcji pilotażowej prowadzonej w ramach projektu ARTISTIC, mającej na celu testowanie crowdfundingu jako instrumentu finansowego dla wsparcia projektów dotyczących niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Projekt ARTISTIC jest realizowany w ramach Programu Interreg Central Europe współfinansowanego z EFRR.



kae24b88a4a6afb1.jpeg

gb6ae0b0e90f974e.jpeg


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 10

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Wesprzyj projekt 21 zł lub więcej
Wspierający otrzyma elektroniczną wersję albumu dwu-płytowego CYMBAŁY ZNANE I NIEZNANE + imienne podziękowanie na FB w filmiku podsumowującym akcję.
21 zł

Kupione 8

Zakończona
Inne
Wesprzyj projekt 35 zł lub więcej
Wspierający otrzyma jeden album dwu-płytowy CYMBAŁY ZNANE I NIEZNANE zapakowany w oryginalnym unipacku + imienne podziękowanie na FB w filmiku podsumo...
35 zł

Kupione 11

Zakończona
Inne
Wesprzyj projekt 60 zł lub więcej
Wspierający otrzyma jeden album dwu-płytowy CYMBAŁY ZNANE I NIEZNANE zapakowany w oryginalnym unipacku + elektroniczną wersję albumu + imienne podzięk...
60 zł

Kupione 8

Zakończona
Inne
Wesprzyj projekt 100 zł lub więcej
Wspierający otrzyma dwa albumy dwu-płytowe CYMBAŁY ZNANE I NIEZNANE zapakowany w oryginalnym unipacku + elektroniczną wersję albumu + imienne podzięko...
100 zł

Kupione 10

Zakończona
Inne
Wesprzyj projekt 150 zł lub więcej
Wspierający otrzyma jeden album dwu-płytowy CYMBAŁY ZNANE I NIEZNANE zapakowany w oryginalnym unipacku + elektroniczną wersję albumu+ imienne podzięko...
150 zł

Kupione 1

Zakończona
Inne
Wesprzyj projekt 200 zł lub więcej
Wspierający otrzyma jeden album dwu-płytowy CYMBAŁY ZNANE I NIEZNANE zapakowany w oryginalnym unipacku + elektroniczną wersję albumu + imienne podzię...
200 zł

Kupione 2

Zakończona
Inne
Wesprzyj projekt 600 zł lub więcej
Wspierający otrzyma 5 egz. dwupłytowego albumu CYMBAŁY ZNANE I NIEZNANE zapakowany w oryginalnym unipacku + elektroniczną wersję albumu + imienne pod...
600 zł
Zakończona
Inne
Wesprzyj projekt 1000 zł lub więcej
Wspierający otrzyma 10 egz. dwupłytowego albumu CYMBAŁY ZNANE I NIEZNANE zapakowany w oryginalnym unipacku + elektroniczną wersję albumu + imienne pod...
1000 zł
Zakończona

Wpłaty 52

DF
Dawid Fus
200 zł
ZR
Zofia Rydzik
150 zł
BH
Beata Hulinka
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
JP
Jerzy Polanowski
100 zł
SB
Stanisław Bąk
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
MR
Michał Rydzik
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków