id: duuwaw

Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej

Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej

Organizator przesłał dokumenty potwierdzające wiarygodność opisu zrzutki
Zrzutka została wyłączona przez organizatora
1 361 631 zł 
z 2 000 000 zł
68%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Aktualności5

 • Aktualne informacje o prowadzonych działaniach w związku z pożarem w Nowej Białej, znajdą Państwo na naszej stronie internetowej pod tym adresem: Pożar w Nowej Białej 2021 » nowabiala24.pl

  Czytaj więcej
 • Mamy milion złotych!!

  To oczywiście nie koniec, zbiórkę kontynuujemy - potrzeby są nadal ogromne. Do całkowitej odbudowy jest około 5 domów, kolejne paręnaście to generalny remont. Działamy dalej!


  Dziękujemy

  Staszek Krzysztofek

  Czytaj więcej
 • Drodzy Darczyńcy,

  macie wielkie serca do czynienia dobra, niesienia pomocy w chwilach trudnych! Powoli zbliżamy się do progu jednego miliona złotych! Jak mam być szczery - zakładając tę zbiórkę nie spodziewałem się takiej skali, jestem bardzo zaskoczony w pozytywnym znaczeniu oczywiście!


  Osiągając milion złotych nie zatrzymujemy się - zbiórkę będziemy kontynuować, gdyż ogrom strat zdecydowanie przekracza założony cel tej zbiórki. Milion złotych jest jedynie kroplą w morzu potrzeb.


  Szukasz innych form pomocy?

  Podrzucamy dwa odnośniki: pierwszy do strony internetowej naszej miejscowości nowabiala24.pl/2021/06/zbiorka-na-rzecz-pogorzelcow-z-nowej-bialej/ a drugi do strony Urzędu Gminy Nowy Targ ugnowytarg.pl/node/7415


  Dziękujemy i działamy dalej!

  Stanisław Krzysztofek

  Czytaj więcej
 • Dzisiaj wraz z Urzędem Gminy Nowy Targ ustaliliśmy strategię dalszej działalności


  Aktualne dane kontaktowe do sztabu koordynującego pomoc znajdziesz na tej stronie Urzędu, tam też informacje o aktualnych potrzebach: Pomoc dla Nowej Białej | ugnowytarg.pl


  Zaktualizowane informacje znajdą Państwo również na naszej stronie internetowej: Aktualizacja: Jak przekazać pomoc pogorzelcom z Nowej Białej » nowabiala24.pl

  Czytaj więcej
 • Na stronie internetowej Nowej Białej zamieściliśmy informacje o możliwych formach pomocy dla pogorzelców z Nowej Białej. Zachęcam do zapoznania się z artykułem: Jak przekazać pomoc pogorzelcom z Nowej Białej


  fot. dursztyn-spisz.plq695f3a913eb2b88.jpeg

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Zbiórka na rzecz pogorzelców z Nowej Białej organizowana przez administrację portalu informacyjnego miejscowości Nowa Biała nowabiala24.pl.


Szukasz aktualnych informacji o działaniach w Nowej Białej? Odwiedź tę stronę internetową: nowabiala24.pl/tag/pozar-2021/


Nowa Biała na Spiszu – znana ze zwartej zabudowy, wspaniałego Przełomu rzeki Białki, najstarszego bumerangu na świecie znalezionego w jaskini Obłazowej. Jednak w dzisiejsze popołudnie cała Polska usłyszała o niej w tragicznych okolicznościach – pożar trawił budynki gospodarcze i mieszkalne. Niewyobrażalne straty oraz ludzkie cierpienie. Zastępy strażackie wraz z mieszkańcami i innymi służbami ratowali co było możliwe. My też możemy dołożyć cegiełkę. Rusza zbiórka, której celem jest zebranie funduszy dla pogorzelców.


Cel zbiórki

Celem organizowanej zbiórki jest zebrania środków finansowych na rzecz pogorzelców z Nowej Białej, którzy w sobotni wieczór, nieczęsto, stracili dorobek swojego życia i dach nad głową. Środki będą przeznaczane na konkretne potrzeby poszkodowanych mieszkańców - zakup materiałów budowlanych, wyposażenia domów itp. By mogli stanąć na nogi i wrócić do normalnego życia.


Potężne straty

W wyniku pożaru, który wybuchł w sobotni wieczór, spłonęło 25 budynków mieszkalnych i 23 gospodarcze. 107 osób z 24 rodzin zostało poszkodowanych. Wśród poszkodowanych jest około 30 dzieci w różnym wieku.  Dziewięć osób trafiło do szpitala. Wciąż pod opieką lekarzy jest jedna z nich. W wyniku pożaru ucierpiały również zwierzęta gospodarcze. "Mamy informację o 24 sztukach bydła, które zostały spalone. To bydło zostało zutylizowane, żeby nie doszło do jakiegokolwiek zagrożenia zarówno dla osób mieszkających w Nowej Białej, jak i strażaków oraz osób udzielających pomocy.


Andrzej Macałka, małopolski inspektor nadzoru budowlanego: "Pięć budynków zostało zaklasyfikowanych do całkowitej rozbiórki. Kolejnych siedem zostało uszkodzonych podczas akcji gaśniczej. Konieczne jest ich osuszenie i remont. Następnych 14 nieruchomości ma uszkodzone dachy, konieczne jest ich odbudowanie". Jednak jak później się okazało, skala uszkodzeń była tak duża, iż rozbiórka była wymagana również w kolejnych budynkach.


– Tu każdy ma swoją rodzinę: wujka, ciotkę, kuzynkę. Jak się zaczęło palić, to jedni lecieli gasić, drudzy tam, gdzie były te domy zagrożone, a jeszcze się nie paliły, biegli wynosić wszystko, co się dało. Wynosiliśmy, co wpadło pod rękę, i przenosiliśmy na drugą stronę ulicy. Niektórzy sąsiedzi mieszkający po drugiej stronie ulicy otwierali swoje garaże, żebyśmy tam to składali. Składało się też na wprost ulicy w ogródkach, przy placach zabaw. Wynosiliśmy, co popadło: elektronikę, ubrania, nawet jedni to całą szafę wynieśli z ubraniami. Tutaj nikt nie stał, wszyscy pomagali – dodaje inny mieszkaniec dla Gazety Wyborczej.


Sposób podziału środków

Stanisław Krzysztofek jako organizator zbiórki internetowej w portalu zrzutka.pl na rzecz pogorzelców z Nowej Białej, jest pośrednikiem pomiędzy darczyńcami a obdarowywanymi. Środki po wypłacie z portalu zrzutka.pl zostaną wypłacone na oddzielny, nowoutworzony rachunek bankowy, z którego następnie środki (przy pomocy przelewów bankowych) będą przekazywane poszkodowanym w wyniku pożaru z dnia 19 czerwca 2021 roku.


Uprawnionych do otrzymania pomocy w ramach niniejszej zbiórki jest 25 rodzin, wskazanych przez Radę Sołecką Wsi Nowa Biała, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz własne rozeznanie (tożsame listy). Każda rodzina, będąca właścicielem domu, który ucierpiał w pożarze, otrzyma darowiznę stanowiącą odsetek ogółem zebranej kwoty w ramach zbiórki, będący odsetkiem szkód danej rodziny w ogóle szkód wszystkich poszkodowanych. Wielkość szkód każdej rodziny została oszacowana przez rzeczoznawców Urzędu Gminy Nowy Targ. Między innymi na podstawie tej analizy rzeczoznawców, również inne podmioty (w tym urząd gminy) dokonują podziału wielkości udzielanej pomocy. Do wypłaconych darowizn ma zastosowanie ustawa o podatku od spadków i darowizn.


Rozliczenie zbiórki

Po wypłaceniu wszystkich darowizn, zostanie przygotowane rozliczenie zbiórki. Wykazana zostanie z w nim lista uzyskanych wpłat otrzymanych od darczyńców, a także lista wykonanych wypłat na rzecz poszkodowanych (obdarowanych). Rozliczenie zostanie opublikowane na stronie internetowej nowabiala24.pl oraz zakomunikowana w zakładce "Aktualności" zbiórki na portalu zrzutka.pl. Środki zgromadzone w ramach niniejszej zbiórki zostaną przekazane przez Organizatora, tj. Stanisława Krzysztofka na konto Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Białej, która rozdysponuje środki.


O Nowej Białej

Nowa Biała to wieś położna na polskim Spiszu w gminie Nowy Targ. Na jej terenie mieszka około półtora tysiąca mieszkańców, żyjących głównie z prowadzenia małych, indywidualnych gospodarstw rolnych, pracy na budowach oraz w usługach związanych z turystyką. Nową Biała cechuje specyficzna zabudowa, chroniona przez konserwatora jako historyczny układ urbanistyczny. Więcej o tej zabudowie można przeczytać w artykule "Charakterystyczna zabudowa wsi Nowa Biała" na stronie nowabiala24.pl.Ogień, niszczycielski żywioł, objął dwadzieścia dwa budynki mieszkalne. Ponadto kolejne kilkanaście budynków gospodarczych, w których znajdowały się płody rolne, maszyny rolnicze i zwierzęta gospodarskie. Część z tego dorobki i zwierząt udało się uratować – wynosząc i wyprowadzając, ratując przed ogniem. Niestety, niektóre domy bardzo ogień zajął bardziej. Pozbawiając mieszkańców Nowej Białej dachu nad głową. W akcji brało udział ponad 400 strażaków z prawie 100 jednostek OSP i PSP z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego oraz wielu gmin i powiatów całej Małopolski.


Twórca zbiórki: Stanisław Krzysztofek

Kontakt z autorem [email protected]

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Główna 3, 34-433

Nowa Biała, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Wpłaty 16305

preloader

Komentarze 130

 
2500 znaków

Lokalizacja

Główna 3, 34-433

Nowa Biała, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nasi użytkownicy założyli

880 230 zrzutek

i zebrali

810 548 287 zł

A ty na co dziś zbierasz?