id: e5433m

Chciałbym rozwinąć swoja pasje.

Chciałbym rozwinąć swoja pasje.

1 zł 
z 4 000 zł
0%
zakończona 13.12.2021r
wspierający
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Opis zrzutki


Witam.


Mam na imię Michał. Interesuję się fotografią.

 

Zainteresowałem się nią gdy miałem sporo wolnego czasu dochodząc do siebie po trzeciej operacji kolana (rekonstrukcji wiązadła krzyżowego) i chciałem czymś zająć sobie ten czas.

 Z początku temat fotografii wydawał mi się trudnym do zrozumienia. Lecz bardzo chciałem nauczyć się robić zdjęcie takie jak ja chcę decydując o wszystkich parametrach a nie takie jakie chciałby aparat w trybie automatycznym. 


Oglądałem sporo różnych poradników dotyczących fotografii z których nauczyłem się:

Obsługi aparatu, fotografowania na ustawieniach manualnych a więc zrozumienia trójkąta ekspozycji czyli czym są parametry takie jak ISO, przysłona, czas naświetlania, jak wykorzystać ogniskową obiektywu, czym jest matryca i jak ją rozróżnić micro 4/3, aps-c, full frame, średni format.

Jak ostrzyć manualnie, korzystania z różnego rodzaju filtrów szarych ND, połówkowych, polaryzacyjnych, i innych.

Czym jest format JPEG, RAW, CR3 itd.

Czym jest głębia ostrości i jak ją uzyskać. 

Czym jest bokeh.

Wykorzystywać samowyzwalacz by zdjęcie było nie poruszone 

 Jak obrobić swoje zdjęcie (wywołać w cyfrowej ciemni) w programie typu Lightroom, Luminar 3, Affinity Photo, Darktable,

Jak zrozumieć i odczytywać histogram.

Kiedy zdjęcie jest przepalone a kiedy niedoświetlone, jak dobrać prawidłową ekspozycje by zdjęcie było prawidłowo naświetlone.

Jak korzystać ze statywu, wężyka spustowego,

Jak kadrować z użyciem trójpodziału by zdjęcie było ciekawe, a to co jest głównym tematem zdjęcia było w mocnych punktach a także odnajdować i wykorzystywać linie wiodące.


Ale jest jeszcze wiele więcej do nauczenia się bo fotografia jest bardzo obszerna.


To cała moja wiedza oraz inspiracja została zdobyta dzięki takim osobom jak:

Marek Waśkiel (https://bit.ly/32rKFiq

Marcin Pietraszko z kanału Poland In The Lens (https://bit.ly/3swxfvW)

Grzegorz Radosław Maziarski z kanału Skrawki Puszczy (https://bit.ly/3tzV7jN)

Darek z kanału Focus to infinity (https://bit.ly/2QD7sFr)

 oraz innych osób dzielących się swoją wiedzą na temat fotografii na YouTube. 


Aparat który posiadam to 11 letnia lustrzanka Sony Alfa 55 z matrycą APS-C podstawowym obiektywem 18-55 F3.5-5.6 którą kupiłem używaną.

Na tym aparacie nauczyłem się tego wszystkiego.

Z czasem zaczęła mi się bardzo podobać fotografia nocnego nieba lecz nie mam na tyle jasnego obiektywu by móc takie zdjęcia zrobić. A pod ten system czyli tą lustrzankę z mocowaniem Minolta/Sony A raczej zbyt dużego wyboru w obiektywach nie ma. I to też jest jeden z powodów dla którego chciałbym zmienić aparat na nowszy bo wybór obiektywów jest znacznie większy.

Bardzo bym chciał już pójść z duchem czasu i przejść na system bez lusterkowy. System który gdy raczkował wkraczał na rynek fotograficzny był niepozorny, wtedy każdy sądził ,że ten system nie ma przyszłości. A jednak teraz już wyparł lustrzanki oferuje sporo choćby dużo większe pokrycie matrycy punktami ostrości, dużo szybszym autofocusem, większą czułością ISO co wiąże się z lepszymi zdjęciami w trudnych warunkach oświetleniowych choćby w nocy. Brak mechanicznej części jaką jest lustro w lustrzance. A też przy tym aparat bez lusterkowy jest mniejszy i lżejszy od typowej lustrzanki.

Z czym moja lustrzanka sobie tak dobrze nie radzi. Ale nie chcę tu mówić, że jest to zły aparat, bo robi zdjęcia nadal i ze mną pozostanie. 

Cel jaki tu ustaliłem myślę, że pozwoliłby mi na zakup jakiegoś używanego dobrego aparatu bez lusterkowego z matrycą APS-C np. Sony a6400 z obiektywem. Nie chce kupować aparatu z matrycą pełno klatkową ,gdyż do pełno klatkowych matryc są bardzo drogie obiektywy w porównaniu do cen obiektywów dla mniejszych matryc APS-C.Bardzo fotografie polubiłem szczególnie krajobrazową oraz astrofotografie i chcę to dalej rozwijać. Lubię gdy mogę gdzieś pojechać zabrać ze sobą aparat, statyw i skupić się na swojej pasji i zapomnieć choć na chwilę o innych problemach. Zatrzymać się na chwilę lub dłużej zrobić kilka lub wiele zdjęć w danym miejscu by mieć z tego miejsca właśnie to jedno piękne a nawet i wymarzone zdjęcie.

A po powrocie usiąść przy komputerze z herbatką i poprzeglądać te zrobione zdjęcia, pięknie obrobić, wykadrować, a jeśli jest zdjęcie tego naprawdę warte to i wydrukować w dużym formacie i powiesić na ścianie w mieszkaniu.


Widoczne tu zdjęcia zostały zrobione przeze mnie:

Małe portfolio w linku:

https://bit.ly/3e9SbFb


Pieski pasterskie w Bułgarii gdy byłem w trasie. Dostrzegłem je na tle tego pięknego widoku i postanowiłem zrobić im kilka zdjęć i w tym tak pięknie zapozowały.A drugie zdjęcie przedstawia odbijające się światła wraz z pięknie odbijającym się księżycem w Morzu Adriatyckim. Zrobione zostało w Trogirze w Chorwacji. Robiąc to zdjęcie spędziłem w tym miejscu z dobre 3-4 godziny ale wiem, że było warto.


Będę ogromnie Wam wdzięczny za wsparcie mnie oraz mojej pasji. A jeżeli możesz to proszę udostępnij moją zrzutkę swoim znajomym na facebooku, whatsappie i innych socialmediach. Za co serdecznie Dziękuje.


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 1

 
Dane ukryte
ukryta

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

864 826 zrzutek

i zebrali

763 435 544 zł

A ty na co dziś zbierasz?