ICE MILE ekstremalne wyzwanie pływackie!
ICE MILE ekstremalne wyzwanie pływackie!
Our users created 1 231 712 fundraisers and raised 1 364 691 242 zł
What will you fundraise for today?
Description
EDIT:
Termin wyzwania został ustalony na 11.03.2023 roku.
ICE MILE
Czy wiesz czym jest ICE MILE? Jak daleko można się posunąć w zimowym wyzwaniu pływackim? Nadmienię na samym początku, iż jest to bardzo trudne wyzwanie. Można to zobrazować w ten sposób. Ice mile zrobiło mniej ludzi na świecie niż weszło na Everest.
Ludzie zwykle rozpoczynają przygodę zimowego pływania po morsowaniu, a dystansem otwierającym jest 25m. Jednak wraz z czasem, treningiem i poświęceniem próbują pokonać dystans większy. Niewielu jednak spróbuje królewskiego dystansu 1 kilometra, a bardzo niewielu ICE MILE. Czym właściwie jest ta cała ICE MILE...?
Ice Mila” (Lodowa Mila) to znane wśród pływaków lodowych pojęcie, które nawiązuje do pokonania wpław (jedynie w stroju pływaków basenowych, czyli w czepku, okularkach i spodenkach) odcinka o długości 1609 m. Uznawane jest powszechnie za największe wyzwanie w pływaniu zimowym. Zapoczątkowane i rozpowszechnione zostało przez międzynarodowe stowarzyszenie pływania International Ice Swimming Association. Na stronie organizacji prowadzony jest na bieżąco ranking pływaków, którzy dokonują na świecie ważnych przepłynięć w wodach o temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza. Pierwszą Lodową Milę pokonał Ram Barkai 31 stycznia 2009 r. Od tamtej pory już ponad 400 pływaków zmierzyło się szczęśliwie z tym Wyzwaniem. Pierwszym Polakiem, który pokonał Ice Mile był Bogusław Ogrodnik, który 20 lutego 2016 r. w starym kamieniołomie koło Sobótki przepłynął ten odcinek w czasie 35minut i 49 sekund. Było to 158 przepłynięcie na świecie. Obecnie kilkunastu pływaków z Polski może poszczycić się tym osiągnięciem. Najlepszy polski wynik na tym dystansie (23 minuty i 7 sekund) osiągnęła Hanna Bakuniak 7 grudnia 2019 roku w Gdańsku.
Próba taka musui zostać zgłoszona do federacji IISA. Aby być uznana musi zostać zatwierdzona przez tą organizację jako spełniająca jej wymogi. To znaczy, iż pływacy podczas płynięcia nie mogą korzystać z żadnej dodatkowej pomocy z zewnątrz. Nie mogą mieć też na sobie żadnych elementów docieplających lub ułatwiających pływanie. Dopuszczony jest jedynie czepek, spodenki i okularki. Dopuszcza się zatyczki do uszu. Próba poprzedzona jest oficjalnym pomiarem temperatury z trzech oddzielnych certyfikowanych termometrów. Do protokołu oficjalny obserwator z ramienia IISA wpisuje najwyższą wartość jako tą pewną. Dokonywany jest też pomiar temperatury powietrza i wiatru. Oddzielnie też weryfikowany jest pokonywany odcinek. Ważnym i niezbędnym elementem jest też dokumentacja medyczna (każdy pływak przedstawia obserwatorowi bieżące wyniki swoich badań medycznych i EKG – jest to jeden z niezbędnych warunków dopuszczających do podjęcia się takiej próby). Kolejnym potwierdzeniem już samej próby jest też dokumentacja fotograficzna i filmowa. Po szczęśliwym zakończeniu próby przez pływaka osoba będąca oficjalnym obserwatorem kompletuje wszelkie niezbędne dokumenty i wysyła je celem weryfikacji i zatwierdzenia Próby do International Ice Swimming Association. W przeciągu paru dni na stronach IISA ukazuje się informacja o zatwierdzeniu wyzwania.
Warunki pogodowe mogą być bardzo zmienne, przy czym zima, śnieg są najmniej niepokojące. Najgorsze z możliwych warunków to mocna fala i wiatr. Co potrzeba, aby podjąć takie wyzwanie? Niektórzy powiedzą szaleństwo, inni wskażą niestabilność psychiczną, a ci, którzy rozumieją odległość, powiedzą: twarda głowa, serce z zelaza i mocne płuca ... Oczywiście, że ocieramy się o pewne bariery i dotykamy z narażeniem życia innego wymiaru mentalnego i nawet fizycznego, lecz warto podejmować się tego śmiertelnego wyzwania.
Kwota zostanie przeznaczona na wszelkie opłaty związane z wyzwaniem. Jeżeli w "worku" zostaną nie spożytkowane fundusze przeznaczę je na cel charytatywny, który ostatnio udostępniałem czyli Florkę, która potrzebuje naszej pomocy.
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Powodzenia w realizacji!
Dziękuję, będę się starać 💪🏻