id: 5he5kc

SZPILA // działania antyrepresyjne

SZPILA // działania antyrepresyjne

35 650 zł (≈ 7 717 €)
of 50 000 zł (≈ 10 823 €)
71%
1317 days left
369 
supporters
Donate
Zrzutka.pl does not charge any commission

Description

Kim jesteśmy?


Jesteśmy kolektywem antyrepresyjnym, który zajmuje się organizacją pomocy dla osób, które stykają się z przemocą oraz prześladowaniami ze strony władz oraz policji, związanymi z aktywizmem. Działamy głównie w Warszawie i okolicach, ale zdarza nam się pomagać osobom z całej Polski.


W lipcu 2021 SZPIL(A) skończyła rok. Kiedy zaczęłyśmy działać żadna z nas nie podejrzewała nawet, ile pracy nas czeka - w tej chwili “opiekujemy się” ok. 200 sprawami karnymi, a wykroczeniowych nie jesteśmy w stanie policzyć.


To SZPIL(A) wraz z pozostałą częścią struktury antyrepresyjnej (współpracującymi z nami prawniczkami, “lotnymi”, których spotykałyście na ulicy) pomagała podczas Tęczowej Nocy oraz Strajków po “wyroku” Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.


Ogromna część pomocy prawniczek jest świadczona pro bono, ale zdarza się, że osoby potrzebują wsparcia również w sprawach, które nie podpadają pod taką działalność. A naszym hasłem jest: nigdy nie będziesz szła sama i traktujemy je bardzo poważnie. Nie pozwolimy żeby jaka osoba została bez pomocy tylko dlatego, że nie ma pieniędzy.


W związku ilością pracy jaka jest za nami oraz przed nami nawiązałyśmy współpracę z Fundacją Instytut Spraw Społecznych, która pozwala nam na zbieranie środków niezbędnych do naszej działalności oraz jej rozszerzenie. A środków potrzebujemy na:


 • wynagrodzenia pełnomocników i obrońców oraz inne koszty obsługi prawnej, w tym opłaty sądowe, koszty sądowe,
 • koszty związane z prowadzeniem sprawy przez pełnomocnika/obrońcę, w tym koszty dojazdu,
 • koszty aktywności własnej, w tym m.in. koszty transportu, aprowizacji, wyżywienia, zakupu sprzętu elektronicznego niezbędnego do funkcjonowania kolektywu, zakupu sprzętu medycznego, koszty związane z utrzymaniem telefonu antyrepresyjnego, koszty materiałów informacyjnych i promocyjnych, koszty przygotowania i wydania broszur, raportów i innych materiałów informacyjnych,
 • koszty organizacji i odbycia szkoleń dla osób związanych z działalnością antyrepresyjną,
 • koszty wsparcia psychologicznego dla Szpili, osób współpracujących ze Szpilą, a także na rzecz osób, którym Szpila udziela pomocy,
 • fundusz solidarnościowy z osobami współpracującymi ze Szpilą, na wypadek pogorszenia się ich sytuacji materialnej/finansowej wskutek działalności antyrepresyjnej,
 • fundusz solidarnościowy z osobami, którym Szpila udziela pomocy, znajdującymi się w trudnej sytuacji finansowej;


Dlatego potrzebujemy Twojego wsparcia. Chcemy móc zapewnić odpowiednią pomoc każdej osobie prześladowanej przez władzę za działalność na rzecz praw człowieka, przeciwko opresji i przemocy. Żeby żadna osoba nie została sama, bo to jest nasza wspólna walka.(fot. Piotr Stasiak)

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Contributors 369

IG
iwona Gościńska
1 000 zł
UZ
Urszula Zielińska
1 000 zł
d ław
1 000 zł
 
Hidden data
1 000 zł
 
Hidden data
1 000 zł
GW
Grzegorz Walnik
999 zł
MS
Michał Soszyński Protestea
500 zł
 
Hidden data
500 zł
BK
Beata K.
500 zł
DB
400 zł
See more

Comments 16

 
2500 chars
 • MC
  Becia i Michał

  Dzięki za Wasze wsparcie! Dajecie ogromny komfort protestowania - świadomość, że w razie czego możemy liczyć na fachową radę i pomoc. Szacun!

  150 zł
 • WB
  Wiktor

  To co robicie jest bardzo ważne!

  50 zł
 •  
  Anonymous user

  Dziękuję, że jesteście! ❤️

  100 zł
 •  
  Anonymous user

  Dziekuje! Dzialajcie!!! ❤️

  100 zł
 • Jesteście wspaniale! Gratuluje nagrody. A tutaj realne wsparcie na dalsza dzialanosc.

  200 zł
 • See more

Our users created

853 414 whip-rounds

and collected

739 928 135 zł

What are you collecting for today?