id: 6zh2wj

Rekonstrukcja kraty fortecznej Fortu Piechoty nr 6 we Wrocławiu.

Rekonstrukcja kraty fortecznej Fortu Piechoty nr 6 we Wrocławiu.

Our users created 1 188 445 fundraisers and raised 1 251 362 832 zł

What will you fundraise for today?

Description

Cel:

Zbieramy na materiały i narzędzia, dzięki którym możliwa będzie rekonstrukcja kraty fortecznej zamykającej wjazd na teren Fortu Piechoty nr 6 we Wrocławiu. Potrzebujemy dużej ilości stali, farb antykorozyjnych, sprzętu spawalniczego.

 

Opis zbiórki:

Fort Piechoty nr 6 we Wrocławiu zbudowano w latach 1890-1910 jako element nowoczesnej twierdzy pierścieniowej broniącej stolicy Dolnego Śląska. Fort przechodził różne koleje losu. Był to obiekt warowny, którego czasy świetności przypadły na pierwszą wojnę światową. Fort brał udział w walkach pod koniec drugiej wojny światowej, zaś w czasie Zimnej Wojny był wykorzystywany jako stanowisko dowodzenia obrony przeciwlotniczej. W roku 1987 warownia została porzucona. Nastąpił trwający 26 lat okres opuszczenia i dewastacji.

 

Nasze Stowarzyszenie opiekuje się Fortem od 2013 roku. Obejmując pieczę nad obiektem zastaliśmy na miejscu wypaloną ruinę w stanie skrajnego zaśmiecenia i dewastacji. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, uprzątnęliśmy tony śmieci, wyremontowaliśmy ponad pięćset metrów kwadratowych kubatur schronów, pieczołowicie odtwarzaliśmy ziemne umocnienia fortu. Wyremontowaliśmy dach głównego schronu, wprowadziliśmy opracowane na podstawie archiwaliów repliki historycznego wyposażenia. Efekty naszych niektórych prac możecie zobaczyć poniżej:LbfBRXYuXM9i3Jcf.jpg

Przywrócenie fortu do życia nie pochłonęło ani złotówki z kieszeni podatnika. Nasza praca jest całkowicie społeczna i wykonywana przez wolontariuszy. Wszystkie wydatki fortu pokrywane są z funduszy Stowarzyszenia. Fort jest bezpłatnie czynny do zwiedzania w każdą sobotę.

 

Pierwszy raz zwracamy się z prośbą o publiczne wsparcie. Tym razem chcemy zrekonstruować kratę forteczną zamykającą groblę prowadzącą do fortu. Oryginalna krata została zniszczona przez złomiarzy w 1996 roku. To bardzo duże przedsięwzięcie, którego nie jesteśmy w stanie sfinansować z kasy Stowarzyszenia. Z oryginalnej kraty zostało tyle:

KgBYhqmnTz7X6Fc6.jpg

W ciągu ostatnich kilku lat zgromadziliśmy wiedzę oraz duży zasób oryginalnych elementów, które pozwolą nam na odtworzenie kraty fortecznej. Potrzebujemy Waszej pomocy w zebraniu środków na niezbędne materiały. Będziemy potrzebowali dużej ilości stali, która obecnie jest materiałem kosztownym. Zużyjemy sporo materiałów potrzebnych do przygotowania detali do montażu. Żeby zabezpieczyć to, co zamierzamy zrekonstruować przed niszczącym wpływem czasu, będziemy potrzebować podkładów i farb antykorozyjnych. Odtworzona krata stanie w tym miejscu:

sTmeVcWDmuVpX31Z.jpg


XyFmnoOLgu7WRYDV.jpg

To nieostre zdjęcie, jest jednym z niewielu dokumentujących historyczny wygląd kraty fortecznej na Polanowicach. Tego rodzaju urządzenie chcemy w tym miejscu wspólnymi siłami przywrócić.


Wspólnie pokażmy, że chcieć to móc!

There is no description yet.

There is no description yet.

Location

The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Donations 124

preloader

Comments 11

 
2500 characters
 • PK
  Paweł

  Krata musi być! :-)

  100 zł
 • AS
  Adrian Schulz

  Dla rozwoju Śląska

  10 zł
 • SW
  Franciszek Józef I

  Gorące pozdrowienia z Wiednia przesyła Franciszek z rodziną! Myślimy o Was czule 😀

  21,37 zł
 • SC
  TankHunter

  Na szczytny cel od TankHunter'a

  20 zł
 • KB
  Katarzyna Binek

  Powodzenia :-)
  Bineks

  hidden