id: 956wvs

Spełnić marzenie Powstańca Warszawskiego: odbudować jego Subaru

Spełnić marzenie Powstańca Warszawskiego: odbudować jego Subaru

59 438 zł from 75 000 zł
79%
75 days left
1013 supporters
Donate
Zrzutka.pl does not charge a commission

Updates8

There are no updates yet.

Description

W 1944 roku młodzi warszawiacy mieli marzenie: pomścić krzywdy wyrządzone w czasie wojny przez okupanta, odzyskać wolność. Nie kalkulowali, jaka będzie cena tego marzenia. Kapitan Janusz Walędzik, który w Powstaniu Warszawskim walczył jako niespełna 14-letni chłopiec (wówczas strzelec), przystąpił do niego (kłamiąc, że ma już 15 lat...) z takim właśnie marzeniem.

I dziś, choć Pan Kapitan skończył 90 lat, nadal ma marzenie: by Jego Subaru Leone, jedyne w Polsce, rzadkie w Europie, ściśle związane z Jego biografią, a poniekąd także z powstańczymi historiami, które przez dziesięciolecia wiernie służyło mu, by jeździć po kraju, spotykać się z młodzieżą i opowiadać jej o Powstaniu, odzyskało blask. Pomóżmy spełnić marzenie Powstańca!


Kpt. Walędzika poznałem jako dziennikarz motoryzacyjny, realizując wywiad dla magazynu "Plejady", wydawanego dla sympatyków marki Subaru. Powodem spotkania z Nim było oczywiście Jego Leone - model produkowany przez japońską markę w latach 1971-1994. Egzemplarz Pana Janusza należy do II generacji (1978 - 1989) - ale rozmawialiśmy o wszystkim, zwłaszcza o Powstaniu, o patriotyzmie kiedyś i dziś (magazyn Plejady nr 83 z kwietnia 2019 r. od str. 20: https://issuu.com/magazynplejady/docs/plejady_nr83-2019).

W tych rozmowach obecny był i wątek samochodu, którym Pan Kapitan przez dekady jeździł na spotkania z młodzieżą, z tymi, których interesuje historia, by opowiadać o Powstaniu. Auto jest sprawne, jeździ i jest zarejestrowane, ma jednak swoje lata. Jego stan pogarsza się. Pan Kapitan zdradził mi, że jego marzeniem jest, by dzielne Leone odzyskało blask. Dlatego postanowiłem osobiście zaangażować się i przygotować społeczną zbiórkę, która umożliwiłaby realizację tego marzenia (za wykonaną przy tym pracę nie biorę żadnego wynagrodzenia).

Sprawa jest arcytrudna. Problematyczne jest znalezienie do tego modelu jakiejkolwiek części, a elementy blacharskie po prostu nie istnieją. Odnowienie pojazdu to po prostu ręczna praca specjalistów od restauracji zabytkowych pojazdów. Finansowy cel zbiórki opiera się na wycenie dokonanej zimą przez wyspecjalizowany zakład renowacji zabytkowych aut.

Postanowiłem pomóc Powstańcowi w spełnieniu tego marzenia, podejmując się organizacji zbiórki społecznej. Co więcej, jeśli uzbierana kwota przekroczyłaby zakładany cel, lub z rozliczenia kosztów renowacji pozostałaby wolna kwota, wszystkie dodatkowe fundusze - po odjęciu niezbędnych kosztów - zostaną przeznaczone na potrzeby DOMU WSPARCIA DLA POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH.  

Dowodem aktywności Pana Kapitana, który nawet w czasie pandemii prowadzi zdalne spotkania z harcerzami i lekcje historii o Powstaniu Warszawskim, są liczne dyplomy i podziękowania. W Internecie z łatwością można znaleźć linki do relacji z takich spotkań. Oto przykłady niektórych z ostatnich lat:

http://spwyrzysk.pl/2018/niecodzienna-lekcja-historii-z-powstancem-warszawskim/

http://www.sppw1944.org/index.html?http://www.sppw1944.org/pamiec/rajd_17a.html

http://www.ii.org.pl/mlodzi.html

http://www.szpbialosliwie.pl/viewpage.php?page_id=57


Biografię kpt. Janusza Walędzika można znaleźć tu:

https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/janusz-waledzik,47348.html


Jego opowieść o Powstaniu znajdziecie tu:

https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/janusz-waledzik,193.html


Spróbujmy razem spełnić marzenie Powstańca Warszawskiego, a jeśli się uda, może także przy tej okazji wesprzeć DOM WSPARCIA DLA POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH.


Jacek Pieśniewski, organizator zbiórki

The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
Find out more

Contributors 1013

 
Hidden data
10 000 zł
 
Hidden data
1 000 zł
TA
Tomasz Antoniak
1 000 zł
 
Hidden data
1 000 zł
 
Hidden data
500 zł
 
Hidden data
500 zł
 
Hidden data
500 zł
P
Piotr Kazanowski
500 zł
P
PKB
500 zł
KJ
Krzysztof Jaskólski
500 zł
See more

Comments 83

 
2500 chars
 • Joanna Sobota

  Przepraszam ze pisze pod czyjaś zrzutka , lecz proszę was o pomoc id: dnu777 proszę pomóż nam stanąć na nogi , staramy się stanąć na nogi. Błagam was o pomoc 😣 bardzo chcemy już by wszystko było dobrze 😭

 • Klaudia Żuchowska

  Błagam pomóż uratować moją mamę😞ID:xxhya9 Mama bardzo potrzebuje pomocy, zbieramy na leki ,które bardzo jej pomogą wyzdrowieć. Choruje na depresję stopnia średniego. Jest bardzo ciężko, błagam o pomoc. Mamę ma się tylko jedną,a ja mogę ją stracić. Depresja na każdego wpływa inaczej. Na leki nas nie stać, nie mamy nikogo kto mógłby nam pomóc. Każda złotóweczka się liczy:(

 • DN
  Damian Nurkiewicz

  Oby jak najszybciej doszło do skutku!

 • Anastazja Zelyk

  id: hsctkg pomagajmy sobie nawzajem 🙏🏽 Pomóżcie dziadkom ze Lwowa.

 • Genowefa Jozefiak

  Wpłacilismy dla Was chociaż te kilka złoty, Życzymy wam powodzenia i dużo zdrówka oraz dalszej siły do walki . Prosimy uparcie wszystkich O małą pomoc, o małe wsparcie. W ratowaniu wzroku naszego dziecka 😥 Dobro powraca, weź nas uwzględnij. Wejdz do nas, przeczytaj, jak możesz udostępnij. Dziękujemy🥺 id: do zrzutki to /natxz9

 • See more
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!

Our users created

704 467 whip-rounds

and collected

473 975 289 zł

What are you collecting for today?