id: 9ps97w

Film dokumentalny poświęcony osobie Lecha "Emfazego" Stefańskiego

Film dokumentalny poświęcony osobie Lecha "Emfazego" Stefańskiego

Our users created 934 492 whip-rounds and collected 922 466 088 zł

What are you collecting for today?

Updates9

 • r0gpZ7W6obkDuDe7.jpgRówno 41 lat temu gościem "Teleranka" miał być Lech "Emfazy" Stefański. Emisja programu ze względu na ogłoszenie stanu wojennego została wstrzymana, a nagranie na którym Stefański opowiada o psychotronice - zniknęło.

  Nasze nagranie z rozmowy o działalności Stefańskiego w "Teatrze na Tarczyńskiej" ma się za to dobrze. Zapraszamy do jego odsłuchania dziękując równocześnie Muzeum Woli za wspaniałą organizację i niezwykle merytoryczną dyskusję.

  https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=877717243366406


  0Comments
   
  2500 chars

  No comments yet, be first to comment!

  Read more
There are no updates yet.

There are no updates yet.

Description

Urodzony 2 lipca 1928 r. w Warszawie, Lech Stefański był postacią nietuzinkową. Podczas okupacji żołnierz AK, brał udział w Powstaniu Warszawskim gdzie narodził się jego pseudonim Emfazy. Wraz z Mironem Białoszewskim współtworzył nowatorski „Teatr na Tarczyńskiej”. Głównie znany był jednak ze swej miłości do zjawisk paranormalnych. Z międzynarodowych zjazdów psychotroników, przywoził wszelkie nowinki tej rodzącej się naówczas dyscypliny[1]. Był również kontynuatorem i pierwszym poszukiwaczem myśli Czesława Czyńskiego[2]. Stefański eksperymentował z hipnozą opartą na metodzie Kafki i Ryzla. Opracował oparty na metodzie szkoleniowej Jose Silvy własny kurs DU (Doskonalenie Umysłu), z którym od kwietnia 1980 r., jeździł po kraju[3]. Należał do rady redakcyjnej biuletynu psychotroników „Trzecie Oko” pod redakcją Marka Godlewskiego, który współtworzyli tacy badacze ezoteryki jak: T. Doktór, R. Bugaj, T. Bogumił. Wreszcie propagował Rodzimy Kościół Polski[4].

Legenda jaką obrosła jego osoba to mieszanka najlepszej klasy horroru, humoru i niesamowitości.

Jako badacz akademicki zajmuję się ezoteryką w sposób stricte naukowy. Osobę Stefańskiego miałem okazję poznać osobiście. Chciałbym (wraz ze swoją ekipą), nakręcić film dokumentalny o tym niesamowitym człowieku.

Garść informacji w wesołym ale niezwykle merytorycznym tonie przynosi audycja radiowa, jaką zrobiliśmy w TOKFM. Zapraszamy do odsłuchania:

https://audycje.tokfm.pl/podcast/125577,Lech-Emfazy-Stefanskim-rezyser-powstaniec-i-psychotronik?fbclid=IwAR2d6j4sIiGbK4mfv8dHhPW1h8vAnvzSILLgzy45qEO3s4iZ5SolbWT25pc

Przywołajmy nasz zespół:

Zbigniew Łagosz - przeprowadzi poszukiwania i zgromadzi bezcenne materiały o Stefańskim do scenariusza i montażu.

Dariusz Misiuna - znawca awangardy artystycznej i religijnej, badacz środowisk ezoterycznych w kraju i zagranicą.

Jan Przyłuski - ogarnie stronę realizacji filmowej i postprodukcji.

Olga Drenda - badać będzie - co oczywiste - duchologię psychotroniki czasów PRL.

Łukasz Orbitowski - literacko poprowadzi projekt

Tomasz Stawiszyński - to dobry duch filmu i jego konsultant filozoficzny

[3] Zobacz: L.E. Stefański, Budzenie i rozwijanie zdolności parapsychicznych metodą DU, w „Trzecie oko. Biuletyn psychotronika”, nr 10 (34) Warszawa 1986.

[4] Na temat działalności Stefańskiego w tej instytucji zobacz: G. Rowiński, M. Purzycka, Inne Niebo, wyd. Bellona, Warszawa 1998, s. 90-104.

[1]Psychotronika to zdaniem jej badaczy: „wiedza odrębna, samodzielna, która zajmuje się w interdyscyplinarnym współdziałaniu studiowaniem interakcji (oddziaływania wzajemnego) między organizmami żywymi, ich środowiskiem (wewnętrznym i zewnętrznym) oraz studiowaniem procesów energetycznych, jakie występują przy tych wzajemnych związkach” (S.Bednarek, W. Beckenheim, J. Jastrzębski, Encyklopedia Nowej Ery, wyd. Astrum, Wrocław 2008, s. 272).

[2] Na temat Czyńskiego zobacz: Z. Łagosz, Polska myśl magiczna XX wieku na przykładzie Czesława Czyńskiego, w „Furor Divinus”, wyd. Lashtal Press 2009. Z. Łagosz, Na obrzeżach religii i filozofii. Czesław Czyński, w „Nomos. Kwartalnik Religioznawczy”, nr 53/54, Kraków 2006. Z. Łagosz, Mit polskiego satanizmu. Czesław Czyński – proces którego nie było, w Hermaion nr 1/2012, Warszawa 2012, s. 186-206.


The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Rewards / offers 1 New

Buy and support whip-rounds.

Novelty! Now you can support the whip-round by adding a awards / offers yourself. You sell and the funds go directly to the whip-round, helping is so easy - read more.

Buy and support whip-round

Inactive
Others
Kompilacja nagrań Lecha "Emfazego" Stefańskiego

Wśród wszystkich naszych darczyńców zostaną wylosowane 3 sztuki kasety wydawnictwa Alicja na której znajduje się kompilacja kilku osobnych wydawnictw, głównie K...

1 zł

Purchased 3 out of 3

Ended

Contributors 82

TG
Tomek G
23 zł
 
Hidden data
hidden
DA
Dawid
50 zł
 
Hidden data
10 zł
 
Hidden data
150 zł
 
Hidden data
35 zł
MD
Marzena Dziedzińska
See more

Comments

 
2500 chars
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!