Zakup siedziby dla założonej przeze mnie Biblioteki im. Stefana Kowalowa
Zakup siedziby dla założonej przeze mnie Biblioteki im. Stefana Kowalowa
Our users created 1 231 978 fundraisers and raised 1 365 757 713 zł
What will you fundraise for today?
Updates1
-
RATUJMY BIBLIOTEKĘ WOŁYŃSKĄ
STWÓRZMY
CENTRUM OŚWIATOWO-KULTURALNE
IM. BŁ. KS. WŁADYSŁAWA BUKOWIŃSKIEGO
Drodzy Rodacy!
Zwracam się do Was z serdeczną prośbą w następującej sprawie. W ciągu kilku ostatnich lat trzy wołyńskie księgozbiory – Śp. ks. Augustyna Mednisa, ks. biskupa Marcjana Trofimiaka i mój własny – z braku profesjonalnej opieki doznały niepowetowanych szkód.
Dlatego pragnę podzielić się z Wami ideą połączenia tych księgozbiorów i przez to uratowania ich. By to uczynić, pragniemy powołać do istnienia fundację i zakupić – przyjąć w darze lub wydzierżawić w tym celu – odpowiedni budynek, w którym chcielibyśmy umieścić bibliotekę, galerię sztuki chrześcijańskiej połączoną z salą wykładową i teatralną, by w ten sposób wszechstronnie służyć społeczności Równego (lub innego z większych miast Wołynia). Całość chcielibyśmy nazwać Centrum Oświatowo-Kulturalnym im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego.
Dlaczego cztery działania w jednym lokalu? Ponieważ pracując ponad 27 lat na Wołyniu, skuteczność pracy kapłanów, nauczycieli i animatorów zarówno chrześcijańskich, jak i kulturalnych, widzę w połączeniu tych instytucji.
BIBLIOTEKA
Z mojej biblioteki, która od kilku lat nosi nazwę Biblioteki im. Stefana Kowalowa korzystają wykładowcy, studenci i mieszkańcy m. Ostroga, w tym parafianie. To nieprawda, że biblioteki wyszły z mody... Biblioteka klasyczna, biblioteka multimedialna i cyfrowa mają wielkie znaczenie. Przy okazji pragnę podziękować Śląskiej Bibliotece Cyfrowej za digitalizację czasopism i publikacji książkowych «Wołania z Wołynia».
SALA WYKŁADOWA
W latach 2002-2010 byłem wykładowcą Uniwersytetu Narodowego «Akademia Ostrogska». W latach 2017-2018 – Wyższego Seminarium Duchownego im. Najświętszego Serca Jezusowego diecezji kijowsko-żytomierskiej w Worzelu k. Kijowa. Od kilku lat angażuję się w tworzenie Szkoły Katedralnej w Łucku, filii Uniwersytetu Otwartego UKSW w Warszawie. Ważne jest zarówno kształtowanie kadr i osobowości, jak i permanentna edukacja. Nie można też zapominać o starszym pokoleniu.
SALA TEATRALNA
W czasie jednej ze szkolnych akademii w I LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem grałem znienawidzonego w Wilnie Nowosilcowa. W tymże Zakopanem na początku lat 80. XX wieku brałem udział we wszystkich premierach Teatru im. Witkacego. Przeżycia teatralne są niezwykle ważne w kształtowaniu człowieka i obywatela.
GALERIA SZTUKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
Korzeniami naszej cywilizacji jest chrześcijaństwo. Uświadamiamy sobie tę oczywistą prawdę, gdy podziwiamy dzieła sztuki chrześcijańskiej. Sztuka chrześcijańska jest także nośnikiem takich idei jak pojednanie i dialog, tak nieodzownych w naszym życiu.
Inicjatywa posiada zgodę i błogosławieństwo J.E. ks. biskupa Witalisa Skomarowskiego, ordynariusza diecezji łuckiej.
Przedstawiając ideę Centrum Oświatowo-Kulturalnego im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego liczymy na pomoc Państwa w uratowaniu Biblioteki Wołyńskiej, w zakupieniu i utrzymaniu lokalu przyszłego centrum.
Bardzo proszę o pomoc w tej materii i wpłaty na następujące konto:
Stowarzyszenie Ośrodek „Wołanie z Wołynia”
NA RATUNEK BIBLIOTEKI WOŁYŃSKIEJ
PBS ZAKOPANE O/ BIAŁY DUNAJEC
Nr 50 88210009 0010 0100 1892 0002
Wołanie z Wołynia - Волання з Волині
vel ks. Witold Józef Kowalów
emerytowany proboszcz parafii
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Ostrogu nad Horyniem;
administrator parafii Kuniów w diecezji kamieniecko-podolskiej;
założyciel i redaktor «Wołania z Wołynia»;
członek rady Naukowej Instytutu Badań Kościelnych w Łucku
Włodzimierz Wołyński – Łuck – Ostróg, 12 listopada 2019 r.
No comments yet, be first to comment!
Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.
This will increase the credibility of your fundraiser and donor engagement.
Description
Wciąż marzymy o nowej siedzibie dla Biblioteki im. Stefana Kowalowa, która powstała w Ostrogu nad Horyniem w 1992 roku, w pierwszym roku Niepodległej Ukrainy. Początkowo mieściła się ona w budynku parafialnym przy ul. Kardaszewicza 1, a 24 czerwcu 2016 roku bez fleszy i przecinania wstęg została otwarta nowa siedziba Biblioteki im. Stefana Kowalowa. Jest to część mojego księgozbioru, która znajduje się na plebanii Ostrogskiej przy ul. Książąt Ostrogskich 4 A.
Razem z Biblioteką od 1994 roku. istnieje czasopismo „Wołanie z Wołynia”, a od 1997 roku seria wydawnicza Biblioteka „Wołania z Wołynia”.
Dnia 12 listopada 2019 roku skierowałem dramatyczny apel o ratowanie Biblioteki Wołyńskiej.
Są pewne propozycje, ale w obecnej sytuacji, będąc tylko rezydentem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrogu nie mam środków na normalną egzystencję i kontynuowanie podjętych dzieł. Mimo rozwoju choroby nie poddaję się.
ks. Vitold-Yosif Kovaliv
vel ks. Witold Józef Kowalów
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.