id: kd9g4e

Wsparcie rodziny tragicznie zmarłego Tomka i rehabilitację pozostałych poszkodowanych pod Tarczynem

Wsparcie rodziny tragicznie zmarłego Tomka i rehabilitację pozostałych poszkodowanych pod Tarczynem

The organizer verified the description with proper documents.
219 128 zł (≈ 46 524 €)
of 200 000 zł (≈ 42 463 €)
109%
ended 18.06.2022
3127 
supporters
Donate
Zrzutka.pl does not charge any commission

Description18 maja 2022 grupa kolarzy amatorów z Warszawy wybrała się na wspólną koleżeńską przejażdżkę rowerową. "Ustawka" (bo tak w żargonie kolarskim nazywamy spotkania na wspólne jazdy) miała swój początek w Jankach pod Warszawą i biegła przez Mroków do Tarczyna, a następnie z powrotem do Janek przez Młochów i Nadarzyn. Jest to trasa, którą z mniejszymi lub większymi modyfikacjami, różne grupy kolarzy pokonują regularnie. Drogi, którymi jeżdżą kolarze na takich ustawkach, są zawsze starannie dobierane przez uczestników w taki sposób, żeby jazda możliwie bezpieczna, a także aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców mijających grupę. Trasy takie wybiera się tak, żeby jechać po drogach o jak najmniejszym natężeniu ruchu i jednocześnie o możliwie dobrej/równej nawierzchni. Wszystko to ze względu na bezpieczeństwo. Wszyscy przecież chcemy wrócić do domu, do swoich rodzin.


Tym razem niektórym jednak nie udało się dojechać do końca. Około godziny 20:00, kiedy grupa wracała już w stronę Warszawy, w miejscowości Przypki w tę grupę wjechało rozpędzone auto.

h9cc8a01d548b995.jpeg

Zgodnie z ustaleniami policji kierowca auta mniej więcej 3 kilometry wcześniej został zatrzymany na blokadzie drogi, gdzie straż pożarna prowadziła akcję gaszenia palącego się ciągnika. Kierowca wykazał się brakiem cierpliwości i mimo poleceń straży pożarnej ruszył z miejsca blokady "z piskiem opon" potrącając strażaka. Uciekając z miejsca tamtego zdarzenia jechał z bardzo dużą prędkością, nie opanował auta na zakręcie i wjechał w jadącą z naprzeciwka grupę kolarzy, a następnie odjechał z miejsca zdarzenia. Kierowca auta został zatrzymany w nocy. Jak się okazało pod wpływem alkoholu. Więcej przeczytacie tutaj: https://moto.pl/MotoPL/7,88389,28470642,kierowca-wjechal-w-kolarzy-jednego-zabil-a-trzech-ranil.html


Dotarło do nas zdjęcie przedstawiajace sprawdzę uciekającego z miejsca zdarzenia.

o5433d3b25f3cfc2.jpeg


Powyższe zdjęcie pokazuje jak mocne było uderzenie. Z relacji świadków wiemy, że fragmenty rowerów były porozrzucane w promieniu kilkudziesięciu metrów. Część kolarzy miała szczęście i nie ucierpieli bardzo. Inni mieli mniej szczęścia. Mimo niezwłocznego wezwania pomocy oraz prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez pozostałych uczestników zdarzenia, a później kontynuowanej przez odpowiednie służby, nie udało się uratować życia naszego kolegi, Tomka.

e656d50752cb8bc0.jpeg

Tomek jeździł na rowerze od dwóch lat. Tak jak dla nas wszystkich, rower był pasją Tomka. Jeździł z różnymi grupami. Środowisko kolarskie dopiero zaczęło go poznawać. Niestety nie było nam dane poznać Tomka lepiej.


Żadne pieniądze nie zwrócą człowiekowi życia. To oczywiste. Żadna kwota nie zwróci męża, ojca, brata... Ale nie możemy tego tak zostawić, czujemy się w moralnym obowiązku pomóc rodzinie tragicznie zmarłego śp. Tomka w taki sposób, w jaki możemy. 


Dlatego prosimy Was o wsparcie. Nie dla nas. Prosimy o wsparcie dla osieroconej rodziny oraz pozostałych poszkodowanych, przed którymi długie tygodnie i miesiące walki o powrót do pełnej sprawności. 


Zdajemy sobie sprawę, że to nie uśmierzy bólu rodziny. Pomoże jednak z pewnością w organizacji pochówku, oraz w dochodzeniu swoich praw przed sądem – zarówno karnym jak i cywilnym. Tyle możemy i chcemy zrobić. 


Nie zapominamy też o Pawle - najmocniej, poza śp. Tomkiem, poszkodowanym. Paweł doznał licznych złamań oraz urazów stawów.

n170e23f2e3d68ef.jpeg

W momencie pisania tego opisu Paweł jest utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Przed nim długa i ciężka walka o powrót do zdrowia i sprawności, a wszyscy wiemy jak ważny w przypadku rehabilitacji jest czas. Nie chcemy czekać na decyzje ubezpieczycieli i sądów, chcemy zapewnić mu jak najszybszy dostęp do najlepszych fizjoterapeutów i rehabilitantów. Dlatego część zebranych środków chcemy przeznaczyć na opłacenie rehabilitacji Pawła oraz wszystkich pozostałych poszkodowanych, którzy takiej pomocy będą potrzebować, gdy już kości się zrosną, a rany zagoją. 


Zrzutka ta organizowana jest przez grupę kolarzy amatorów "SzoSza - Szosowe Szaleństwo" (w porozumieniu i za zgodą rodzin Tomka i Pawła), ale sami nie dalibyśmy rady. Dlatego bardzo dziękujemy wszystkim grupom kolarskim (ciężko wymienić wszystkich, którzy nas wspierają w tej akcji), stowarzyszeniom, drużynom, indywidualnym kolarzom, sklepom rowerowym i ogólnie całemu środowisku kolarskiemu, za to, że nas wspieracie w tej akcji.


Nie da się wycenić życia ludzkiego. Ciężko nam również na tym etapie prognozować jakie będą koszty rehabilitacji Pawła i pozostałych poszkodowanych. Dlatego szczegóły podziału zebranych pieniędzy ustalimy z poszkodowanymi i ich rodzinami po zakończeniu zbiórki. Jeżeli uda się uzbierać więcej niż zadeklarowane 200 000 zł - cała nadwyżka zostanie również przekazana poszkodowanym oraz rodzinie śp. Tomka.


Z góry dziękujemy za każdą złotówkę. Nie oczekujemy od was pomocy ponad możliwości. Każda kwota będzie bardzo pomocna, tu nie ma wpłat minimalnych. Znacie nas. Z widzenia, z trasy, ze wspólnych ustawek czy imprez. Nie jesteśmy anonimowi. Gwarantujemy, że każda złotówka trafi do potrzebujących. 


Dziękujemy,

Kolarze

The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Contributors 3127

PO
Dzięki wszystkim
hidden
 
Hidden data
100 zł
 
Hidden data
50 zł
 
Hidden data
20 zł
JM
Jarosław Mazurek
20 zł
FK
Franek Kucharski
100 zł
KB
Krystyna Borkowska
500 zł
 
Hidden data
50 zł
 
Hidden data
40 zł
 
Hidden data
10 zł
See more

Comments 20

 
2500 chars
 • KB
  Krystyna Borkowska

  Kondolencje dla rodziny Tomka, szybkiego powrotu do zdrowia dla rannych. Oby takie sytuacje się już nie zdarzyły

  500 zł
 • Karolina Haberska

  Trzymamy kciuki za pełen sukces akcji i wielki szacunek dla takich osób, które chcą pomagać.👍

 • Łukasz Sygut

  Trzymam kciuki za powodzenie akcji. Trzymajcie się !!! 😥🚲

  100 zł
 •  
  Anonymous user

  Wielokrotnie otarłem się o poważne urazy i byłem atakowany przez kierowców. Nie jestem w stanie bez stresu jeździć po polskich szosach. Bardzo współczuję i mam nadzieję, że takich sytuacji będziemy mieli coraz mniej.

  50 zł
 • AW
  Anna

  Kochani, wielkie serca macie, sama jestem rowerzystką.

  20 zł
 • See more

Our users created

862 834 whip-rounds

and collected

758 669 135 zł

What are you collecting for today?