id: kuwjxs

Pomóż ocalić pracownię artystyczną, „Piastowska 1” – legendarny czakram kontrkultury w Katowicach

Pomóż ocalić pracownię artystyczną, „Piastowska 1” – legendarny czakram kontrkultury w Katowicach

Our users created 1 177 943 fundraisers and raised 1 231 172 318 zł

What will you fundraise for today?

Description

Legendarna pracownia Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza przy ulicy Piastowskiej 1 w Katowicach potrzebuje twojej pomocy. Sytuacja jest krytyczna. Istnienie tego miejsca jest zagrożone. Pomoc potrzebna jest natychmiast. Proszę pomóż ocalić to miejsce !


Legendarna katowicka pracownia Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza którą od 2011 r. opiekuje się Małgorzata Borowska-Urbanowicz obchodzi w tym swój okrągły jubileusz 60-lecia. Ta historyczna przestrzeń zlokalizowana w samym centrum Katowic, przy ulicy Piastowskiej 1, to miejsce niezwykle aktywne w kształtowaniu życia artystycznego Śląska i całego kraju. Od 1960 roku ten ośrodek niezależnej działalności artystycznej, wydawniczej i światopoglądowej wspierał rozmiękczanie monokultury posłuszeństwa w komunistycznej Polsce, a jego misja była kontynuowana po roku 1989.


Niestety z powodu braku pieniędzy, przez ostanie miesiące nie udało się płacić czynszu, co grozi wypowiedzeniem umowy przez spółdzielnie. Sytuacja jest naprawdę krytyczna, dlatego prosimy o pomoc wszystkich, którzy znają to miejsce, a także tych, którym sprawa ta wyda się ważna.


Dziś pracownia mieści niezwykłe archiwum i bibliotekę. Założona w tym miejscu Fundacja „Oneiron” opiekuje się dziedzictwem historycznym i spuścizną artystyczną. Stale organizowane są wydarzenia na pograniczu sztuk wizualnych i muzyki, wystawy i spotkania edukacyjne z artystami z całego kraju. Są to zazwyczaj projekty realizowane niezależnie, bez wsparcia instytucji czy funduszy. Wstęp jest zawsze wolny i pragniemy, by miejsce zawsze otwarte i dostępne dla wszystkich nieodpłatnie.


W tym roku Fundacji „Oneiron” udało się otrzymać dofinansowanie na bogaty program działań rocznicowych. Nie będą one jednak mogły się odbyć, jeśli nie zostaną pokryte koszty związane z eksploatacją i czynszem. W zaistniałej sytuacji Pracownia wymaga natychmiast wsparcia przynajmniej w kwocie pokrywającej stałe koszty jej funkcjonowania, które obejmują czynsz komunalny, opłaty za media oraz wydatki związane z utrzymaniem miejsca.


Potrzebna kwota to 17 tysięcy złotych. Bez pokrycia tych opłat, zagrożone są planowane obchody jubileuszu jak i dalsza przyszłość tego niezwykłego miejsca. Zwracamy się więc do Państwa z apelem o pomoc finansową, która umożliwi kontynuację dotychczasowej działalności artystycznej i edukacyjnej do końca bieżącego roku. Każda, nawet drobna wpłata będzie ogromną pomocą.


Pracownia nigdy do tej pory nie otrzymywała żadnego wsparcia, a jej utrzymanie finansowane było wyłącznie z prywatnych środków. W tym kluczowym dla pracowni momencie, spółdzielnia na dniach może wypowiedzieć umowę, co będzie nieodżałowaną stratą. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie Pracowni i wystąpienie w roli mecenasa tego ważnego społecznie obszaru sztuki i szerzej pojętej kultury.

Jako wyraz wdzięczności pośród wszystkich darczyńców rozlosowane zostaną drobne nagrody/artefakty i wszyscy otrzymają zaproszenia na wydarzenia organizowane w Pracowni. Dziękujemy.


Małgorzata Borowska-Urbanowicz

Roger UrbanowiczThere is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Donations 114

preloader

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!