id: s2nc3t

Nowy rok z nową karetką

Nowy rok z nową karetką

Our users created 1 188 134 fundraisers and raised 1 250 587 148 zł

What will you fundraise for today?

Description

English below

Fundacja Przystań Medyczna została założona w Krakowie w 2017 roku. Nasza działalność to głównie pomoc medyczna dla osób w kryzysie bezdomności, ubogich i społecznie wykluczonych. Ponieważ stałe poszerzamy zakres naszych działań, a funkcjonowanie fundacji opiera się głównie na darowiznach, chcemy prosić Was o wsparcie w zakupie nowego ambulansu, który ułatwiłby nam sprawną pracę.
Kiedy w 2018 roku otrzymaliśmy naszą obecną karetkę, wiedzieliśmy, że nie będzie służyć nam wiecznie – już wtedy miała za sobą sporo lat pracy, a nasze intensywne użytkowanie sprawiło, że często wymagała większych i mniejszych napraw. Jest w coraz gorszym stanie technicznym i przestają być opłacalne kolejne remonty.

Obecnie stanowi ona fundament naszych działań wyjazdowych - kilka razy w tygodniu, we współpracy z służbami miejskimi, objeżdżamy nią miejsca, w których mieszkają osoby potrzebujące.

Uruchomiona przez nas infolinia alarmowa dla osób bezdomnych zadzwoniła już prawie 220 razy, tym samym udzieliliśmy ponad 100 porad i ok. 100 interwencji.

Po każdym wezwaniu nasi wolontariusze docierali do osób potrzebujących w przeciągu 24h.

Wolontariusze fundacji, wśród których są lekarze, pielęgniarki, studenci kierunków medycznych, a także osoby niezwiązane z medycyną zawodowo, dwa razy w tygodniu pełnią także dyżury w noclegowniach krakowskich. Miesięcznie poświęcamy na to 250 godzin, w których zawierają się konsultacje lekarskie, pielęgniarskie, wykonywanie specjalistycznych opatrunków oraz wyjazdy interwencyjne. Dysponujemy także nowoczesnym sprzętem diagnostycznym, który jest przydatny w ramach pomocy przedmedycznej.

W dobie pandemii, większą siłę skupiliśmy na działaniu w terenie, czyli przestrzeni publicznej, w której w Krakowie przebywa nawet 2000 osób bezdomnych!

Docierając do przeróżnych zakątków naszego miasta, niesiemy nie tylko pomoc medyczną, lecz także mamy okazję do rozmowy z osobami w potrzebie, czasem przekazania im choćby podstawowej odzieży. W zimie szczególnie zwracamy uwagę na to, gdzie przebywają nasi podopieczni. Bywa, że dają sobie radę sami i nie oczekują od nas pomocy, ale czasem docieramy do nich w ostatniej chwili przed rozwinięciem poważnej choroby, lub zamarznięciem.

W miarę rozwoju fundacji zaczęliśmy również zauważać, że nasza karetka staje się zbyt mała na potrzeby pracy fundacji. Nie pozwala nam komfortowo i godnie zbadać pacjentów, ze względu na ograniczoną przestrzeń w środku. W dobie dzisiejszego kryzysu i częstej sytuacji braku dostępnych zespołów ratownictwa medycznego, musimy podejmować czynności ratunkowe wobec potrzebującego.


 Chcąc jak najbezpieczniej przyjmować pacjentów podjęliśmy decyzję o poszukiwaniu karetki większej niż dotychczasowa.Niestety kwota zakupu nowszego i większego ambulansu przewyższa nasze możliwości finansowe.

Koszty naszej pracy w czasie pandemii niezwykle wzrosły, ponieważ oprócz dotychczasowych wydatków na opatrunki i szkolenia, musieliśmy także sfinansować zakup kombinezonów oraz masek ochraniających nas i pośrednio naszych pacjentów przed zakażeniem. Jeden dyżur to koszt od 200 do nawet 600 złotych, każde działanie jest więc uzależnione od ofiarności naszych darczyńców.

Mamy świadomość, że praca jaką wykonujemy nie jest medialna, niemożliwe jest także pozyskanie na nią funduszy państwowych. Mamy jednak coraz większy zespół ludzi chętnych do działania i wiele planów rozwoju na 2021 rok.

Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie formy pomocy.


The Przystań Medyczna (Healthcare Haven) Foundation was set up in Kraków in 2017. Przystań Medyczna is dedicated to providing medical aid to destitute and homeless people,

who are socially excluded. The volunteers working for our foundation are medical doctors,

nurses, paramedics and medical students. There are also non-medical volunteers among us.

Two times a week we visit homeless shelters, spending there up to 250 hours monthly. We

provide our patients with medical consultations, essential examinations, as well as

professional dressings. In the age of the pandemic, we have established a helpline, which has been used 220 times so far. Every phone call is followed by our intervention. In cooperation with the Kraków Municipal Police, we visit places where our patients live. We provide them with not only

medical aid but also clothes and other essential articles. The number of homeless people

staying in public spaces in Kraków is estimated at 2,000. Interventions are implemented with

the help of an ambulance, which is not only a vehicle but also a space for comfortable and safe examination. The ambulance we currently use was donated to the Foundation in 2018.As it is our main vehicle for interventions, we use it several times a week. Unfortunately, our ambulance is in a poor technical condition owing to its age and frequent use. The repair costs exceed our financial capacities.Therefore, we need to raise funds for a new ambulance.

Our Foundation relies predominantly on donations, that is why we are kindly asking you for your support in buying a new vehicle. We would appreciate any assistance.

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
Find out more

Donations 186

preloader

Comments 2

 
2500 characters
 •  
  Anonymous user

  Powodzenia, zdrowia i wszystkiego dobrego! :)

  40 zł
 • BG
  Basia G.

  Powodzenia! :)

  100 zł