id: t3e3ec

#PosiłekDlaLekarza: wsparcie akcji #WzywamyPosiłki

#PosiłekDlaLekarza: wsparcie akcji #WzywamyPosiłki

Our users created 1 175 996 fundraisers and raised 1 227 680 507 zł

What will you fundraise for today?

Description

#PosiłekDlaLeakarza


Drodzy Państwo,


Epidemia koronawirusa wpływa na wszystkie dziedziny naszego życia. Jednak najbardziej dotyczy ona służby zdrowia, która znajduje się na pierwszym froncie walki z chorobą. Lekarze i personel medyczny pracują obecnie na najwyższych obrotach, nierzadko kosztem rodziny i najbliższych. To przede wszystkim od ich zaangażowania zależy, czy uda nam się szybko stłumić epidemię. W trudnej sytuacji są również hospitalizowani i ich najbliżsi, którzy pokładają swoją nadzieję w służbie zdrowia.


Chcąc jak najbardziej odciążyć lekarzy, pielęgniarki, załogi karetek i wszystkich innych zatrudnionych w placówkach medycznych – i pozwolić skupić im się na walce z chorobą – chcemy zaoferować im darmowe posiłki z lokalnych restauracji. Każdy z nas może je opłacić, biorąc udział w zbiórce. Posiłki będą również rekompensowane dla osób przebywających w szpitalach w związku z zarażeniem koronawirusem i tych, które się nimi opiekują.


Będziemy wdzięczni za udostępnianie naszej akcji w mediach społecznościowych. Jesteśmy na Facebooku (/PosilekDlaLekarza) i Twitterze (@DlaLekarza). Skontaktować się z nami można również drogą mailową ([email protected]). Działamy pod hasztagiem #PosiłekDlaLekarza.


Dziękujemy za każdą wpłatę!


Organizatorzy:

Spontaniczny Sztab Obywatelski

Stowarzyszenie Niskie Składki

Fundacja Otwarty Dialog

ze wsparciem Patryka Wachowca (FOR)


---


AKTUALIZACJA Z 14/04/2020: zamykamy pierwszy etap i łączymy siły z akcją #WzywamyPosiłki


W ostatnich dniach zakończyliśmy pierwszy etap naszej akcji. W tym czasie biorące w niej udział restauracje otrzymywały zwrot kosztów posiłków dostarczonych szpitalom do wysokości 800 zł tygodniowo. Zgodnie z obliczeniami na dzień 14 kwietnia br., pieniądze za udział w akcji otrzymało 269 restauracji na łączną kwotę 179 814,32 złotych. Pozyskaliśmy je dzięki ponad 11 544 darczyńcom, którzy zdecydowali wesprzeć naszą zbiórkę kwotą ponad 650 000,00 złotych.


Skala ofiarności naszego społeczeństwa, jak i zainteresowania ze strony lokali gastronomicznych przerosły nasze oczekiwania. W praktyce wiązało się to z ogromnym wysiłkiem organizacyjnym, który nie byłby możliwy bez wsparcia wolontariuszy z całego kraju, a nawet zagranicy. Szczególnym wyzwaniem okazała się współpraca z sektorem gastronomicznym, księgowość akcji i rozliczenia, a także weryfikacja potrzeb poszczególnych szpitali i efektywne docieranie do pracowników służby zdrowia. Pomimo nazwy, akcja objęła swoim zasięgiem nie tylko lekarzy, lecz również pielęgniarki, ratowników medycznych, pacjentów, personel porządkowy i wiele innych osób zatrudnionych w ochronie zdrowia. 


Zdając sobie sprawę ze skali dzisiejszych potrzeb, postanowiliśmy wesprzeć wyróżniającą się swoją skutecznością i sprawnością organizacyjną akcję #WzywamyPosiłki, która dostarczyła już ponad 70 000 posiłków dla polskich medyków walczących z epidemią koronawirusa. Patronat nad akcją objęła Naczelna Izba Lekarska, a jej partnerami strategicznymi są m. in. KFC, McDonald’s, IKEA, Pizza Hut czy Hortex działające na zasadach pro bono. 


- Bardzo się cieszymy z powodu nawiązania współpracy z #WzywamyPosiłki. Nasze akcje uzupełniają się w oczywisty sposób: Posiłek Dla Lekarza to jedna z najskuteczniejszych pod względem ilości pozyskanych środków (do dn. 14 kwietnia pozyskaliśmy ponad 650 000 złotych) akcji pomocowych w walce z wirusem, a #WzywamyPosiłki to sieć wolontariuszy na poziomie regionalnym i sprawny mechanizm dystrybucji posiłków w całym kraju. Razem po prostu możemy więcej - stwierdza Marcin Mycielski z Fundacji Otwarty Dialog, współinicjator akcji.


- Od samego początku akcji #WzywamyPosiłki było dla nas jasne, że oprócz wsparcia dla personelu medycznego - musimy zorganizować wsparcie dla małego biznesu gastronomicznego. Dzięki obecności dużych partnerów strategicznych mamy gwarancję, że ogromna ilość posiłków, do końca trwania naszej akcji trafi do personelu medycznego zupełnie za darmo. Niestety mała gastronomia w obecnej sytuacji rynkowej nie jest w stanie długofalowo angażować się w pomoc, bo wielu z tych miejsc już dziś grozi bankructwo. Dlatego bardzo cieszymy się, że dzięki akcji Posiłek dla Lekarza możemy wreszcie dać wszystkim zainteresowanym osobom i firmom możliwość wsparcia tych lokalnych restauracji i firm, które tak licznie i intensywnie zaangażowały się w naszą akcję – mówią organizatorzy akcji #WzywamyPosiłki.


Obecnie, dzięki zaangażowaniu środków z naszej zbiórki, małe biznesy gastronomiczne które zaangażowały się w pomoc służbie zdrowia w ramach akcji #WzywamyPosiłki, będą mogły otrzymać częściowy zwrot kosztów. Będą mogli dołączyć do nich także restauratorzy działający dotąd w ramach akcji #PosiłekDlaLekarza. Całość zebranej kwoty zostanie podzielona pomiędzy wszystkich partnerów (poza działającymi pro bono) proporcjonalnie do ilości przekazanych posiłków po zakończeniu akcji. Do 2,5% środków zebranych do 14 kwietnia może zostać przeznaczonych na koszty obsługi administracyjnej (księgowość, rozliczenia) i promocji akcji. Szczegółowe zasady weryfikacji i przyjmowania nowych partnerów oraz mechanizm rozliczeń przedstawi opracowany przez organizatorów akcji #WzywamyPosiłki regulamin. Operatorem rozliczeniowym akcji jest Fundacja Otwarty Dialog. 


Jednocześnie wszyscy Partnerzy Strategiczni akcji #WzywamyPosiłki, wśród których znajdują się między innymi KFC, McDonald’s, IKEA, Pizza Hut czy Hortex swoją pomoc będą przekazywać nadal w formule pro bono. Środki ze zbiórki finansowej nie będą trafiać do tych podmiotów.


Dalsza zbiórka będzie prowadzona w celu wsparcia akcji #WzywamyPosiłki - nadal liczymy na Wasze wsparcie :-)

eaac7f38aa240041.jpeg

---


AKTUALIZACJA Z 1/04/2020: sprawozdanie z pierwszych dwóch tygodni akcji

a1f4e0d0ac7534ff.png

----


AKTUALIZACJA Z 29/03/2020


Drodzy Przyjaciele,


Akcja #PosiłekDlaLekarza okazała się sukcesem, który przerósł nasze oczekiwania.

Spontaniczny pomysł sprzed dwóch tygodni wystrzelił w kosmos i zaowocował przeszło 500 lokalami gastronomicznymi z całej Polski, które zgłosiły się do udziału w akcji. Niemal od razu wskoczyliśmy też na pułap kilkuset tysięcy złotych darowizn i do chwili obecnej pozyskaliśmy prawie 600 000.00 złotych. Posiłki były dostarczane do ponad stu szpitali w całym kraju. To są ogromne liczby! Wasza solidarność jest fantastyczna, ale rodzi też wyzwania organizacyjne.


Nasze pierwotne założenia o tygodniowym ryczałcie w wysokości 800 zł na restaurację zweryfikowała rzeczywistość. Taki model działania, przy braku funduszy na administrację i zaangażowaniu wolontariuszy z kilku organizacji stojących za PDL, przy tysiącach zgłoszeń ze strony sektora gastronomicznego i placówek medycznych, jest nie do utrzymania. Weryfikowanie poprawności nadsyłanych do rozliczenia przez restauracje dokumentów, wskazywanie ich (niestety licznych) braków, realizacja przelewów, odpisywanie na Wasze maile i telefony itd. itp. jest bardzo czasochłonne. Dodatkowo, z powodu licznych zgłoszeń, zaczęliśmy bezpośrednio kojarzyć ze sobą hurtowników i odbiorców żywności - rynek jest obecnie zalany podażą bezpłatnego jedzenia o długim terminie przydatności do spożycia. Wyzwaniem jest jego dystrybucja.


Nasze zasoby, uczciwie przyznając, zwyczajnie na to wszystko nie pozwalają. Tak, ogarniamy mimo wszystko, ale nie tak szybko i sprawnie jakbyśmy wszyscy sobie tego życzyli. Dlatego musieliśmy zakończyć realizację akcji w dotychczasowej postaci, o czym pisaliśmy tydzień temu!


W związku z tym podjęliśmy pewne decyzje i obecna sytuacja jest następująca:


1. Akcja w dotychczasowej formule jest wstrzymana! Nie przesyłajcie nam nowych dokumentów do rozliczenia, jeśli nie byliście z nami umówieni wcześniej. Nie ma możliwości dołączenia teraz, ani jutro. Jeśli chcesz nas dalej wspierać - przejdź proszę do punktów 4 i 5 :)


2. Kończymy rozliczanie pierwszego tygodnia akcji, wyjaśniając ostatnie braki formalne w dokumentach (paragonach, rachunkach, fakturach, oświadczeniach). Większość z Was otrzymała już przelewy, w pierwszej kolejności byli to ci, których rachunki nie budziły wątpliwości. Zapewniamy, że wszyscy z Was, którzy dostarczą poprawne dokumenty, dostaną wkrótce obiecane przelewy.


3. Indywidualnie wyjaśniamy sytuację z tymi z Was, którzy “z rozpędu” wzięli udział w akcji na dotychczasowych zasadach w jej drugim tygodniu (od 22/23 do 29 marca). Ale raz jeszcze podkreślamy - nowych, nieoczekiwanych rozliczeń nie przyjmujemy!


4. Jesteśmy na etapie zaawansowanych negocjacji z innymi partnerami, w tym akcją o profilu podobnym do naszej, ale z dużo większymi możliwościami organizacyjnymi. W najbliższych dniach podamy do Waszej (i publicznej) wiadomości wszystkie szczegóły. Nowy partner PDL przejmie na siebie w pełni obsługę zarówno restauratorów, jak i medyków. Ale wymaga to jeszcze różnych ustaleń i przygotowań. Uśmiechamy się do Was o cierpliwość :-) Staramy się, by nastąpiło to jak najszybciej.


5. Wszyscy restauratorzy gotowi dalej działać na rzecz pomocy polskim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom i innym pracownikom służby zdrowia mogą robić to dalej na zasadach pro bono. Zaprosimy Was wkrótce do udziału w nowej odsłonie naszej akcji.


6. Nie mamy możliwości odpisywać każdemu, ale czytamy Wasze wiadomości. W ważnych sprawach indywidualnych, przede wszystkim rozliczeniowych, będziemy odzywać się do Was w pierwszej kolejności. Pracujemy nad tym także przez zakończony właśnie weekend.


Pozdrawiamy serdecznie,

Zespół #PosiłekDlaLekarza


----


AKTUALIZACJA Z DN. 24/03/2020


Drodzy uczestnicy akcji #PosiłekDlaLekarza (i nie tylko),


Akcja „Posiłek dla Lekarza” udowadnia, jak wielka moc tkwi w spontanicznych inicjatywach i hojności Polaków. W najbardziej optymistycznych scenariuszach nie spodziewaliśmy się, że w ciągu niecałego tygodnia zbierzemy ponad 500 000 zł i zaoferujemy pomoc prawie 500 restauracjom – a w konsekwencji tyle samo samym medykom. Państwa udział w akcji i zaufanie jakim obdarzyliście nasz zespół – który nie dał przecież żadnych gwarancji, że cała inicjatywa się powiedzie – są niezwykle budujące. 


Nasza akcja od początku opierała się o dwa czynniki: wielkość zebranych środków i liczbę zgłoszonych restauracji. Przeanalizowaliśmy dokładnie oczekiwane wpływy ze zbiórki i zdecydowaliśmy, iż akcja wymaga centralizacji i systemu koordynującego pomiędzy restauracjami a potrzebującymi. 


Dobra wiadomość jest taka, że akcję będziemy kontynuować w nowej formie. Apelujemy do restauratorów aby zgłaszali się w pierwszej kolejności do nas a nie do instytucji potrzebujących. Prosimy również aby wszelkie osoby i reprezentanci służb zgłaszali się do nas z informacją jaka pomoc i w jakim zakresie jest potrzebna (numery telefonów poniżej).   


Środki które będą wpływać przeznaczymy na działalność w zakresie organizowania i dostarczania posiłków do służb, które takie zapotrzebowanie zgłoszą poprzez naszą centralę. Koordynacja i centralizacja pozwoli nam zweryfikować realne potrzeby służb i zapewni, że posiłki dotrą faktycznie tam, gdzie jest największa w danym momencie potrzeba. 


Rozliczenia za tydzień 16/03 - 22/03


Informujemy, że na dzień dzisiejszy tj. 24 marca, przepracowaliśmy 300 rozliczeń. Wszystkie zgłoszenia, które były kompletne, tj zawierały paragony i oświadczenie, bądź poprawną fakturę, już zostały zatwierdzone do przelewu. Prosimy Państwa o wyrozumiałość, ponieważ wszystko robimy ręcznie, wymaga to niezwykłej precyzji, stąd potrzeba kilku dni aby zakończyć proces rozliczenia w sposób rzetelny i bezbłędny. Przewidujemy, że maksymalny czas do realizacji wszystkich płatności to kolejne 3 dni a planowane zakończenie szacujemy na dzień 27.03.2020. Jeśli do tego dnia do godz. 16.00 nie otrzymaliście państwo przelewu, prosimy o kontakt z naszą infolinią.


Po zakończeniu rozliczenia tygodnia 16/03 - 22/03, opublikujemy pełne rozliczenie z zebranych i na ten moment rozdysponowanych środków.


Państwa pomoc jest niezwykle cenna i potrzebna, jednak apelujemy o rozsądne i spokojne podchodzenie do wykorzystywania zasobów i energii. Najtrudniejszy czas przed nami. Wobec tego, przygotowujemy się do bardziej skoordynowanej i scentralizowanej akcji i koordynacji, o czym będziemy Państwa informować zarówno na naszym profilu FB, na stronie tej zrzutki oraz w mediach publicznych. 


P.S. Oświadczenie organizatorów dostarczone portalowi Zrzutka.pl przez organizatorów w celu weryfikacji zrzutki, dla Waszej informacji:

mca3ef06dc9549d1.png

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Donations 11932

preloader

Comments 252

preloader