id: v2gwhk

Pomóż Aliemu zjechać z ośmiotysięcznika!

Pomóż Aliemu zjechać z ośmiotysięcznika!

Our users created 1 186 967 fundraisers and raised 1 247 851 634 zł

What will you fundraise for today?

Description

Próba pierwszego zjazdu na snowboardzie z Nanga Parbat 8126m n.p.m.

W czerwcu 2023 roku rusza wyprawa mająca na celu wejście droga Kinshofera na Nanga Parbat 8126m n.p.m. oraz pierwszą w historii próbę zjazdu na desce snowboardowej z tego ośmiotysięcznika, ścianą Diamir. Snowboardzistą, który będzie próbował tego dokonać jest Ali Olszański, freerider mający na koncie zjazdy na desce najtrudniejszymi liniami w Tatrach, min. Zachodem Grońskiego, Czerwonym Żlebem z Szatana czy Diablim Żlebem z Grani Baszt.


Ali jedzie na wyprawę z Piotrkiem Krzyżowskim, na razie nie ma (jeszcze;) sponsorów. Wiem, że może zdziałać naprawdę dużo, nie brakuje mu ani umiejętności, ani psychy, ani górskiego doświadczenia. Tatry są już dla niego za małe, więc powstał pomysł ambitny i brawurowy, ale z jego szczęściem i determinacją może okazać się przełomowy. Jest tylko kilku snowboardzistów na świecie, którzy jeżdżą z deską w góry wysokie – pomóżmy Aliemu dostać się do tego grona i dać szansę na pokazanie, że szaleniec z Tatr może namieszać w Himalajach :)

Koszt wyprawy dla jednej osoby to około 70 tys.złotych. Liczymy, że część pokryją sponsorzy, ale na razie Ali musi liczyć sam na siebie. Pomóżmy mu!

 

Jeśli uda się wejść na Nanga Parbat, w drugiej części wyprawi Ali przeniesie się pod Gasherbrum I 8080m n.p.m. żeby spróbować wejść i zjechać także z tego szczytu.

Historia zjazdów z Nanga Parbat nie jest długa – do tej pory nikt nie zjechał z niej na desce snowboardowej, a tylko cztery osoby na nartach – dwie z wysokości 8025m, jedna z 8070, jedna z 7850. Kopuła szczytowa może w ogóle nie być możliwa do zjechania ze względu na brak śniegu i trudny, skalny teren. Żaden z Polaków nie próbował zjechać na nartach.

Z Gasherbruma I pierwszy zjazd na desce zrobił Marco Car w 1995 roku. Góra nie ma żadnej polskiej próby na desce snowboardowej, ani zjazdu na nartach. Tylko jednej osobie udało się zjechać na nartach ze szczytu, w 1982r. dokonał tego Sylvain Saudan ze Szwajcarii.


Ali Olszański od dziesięciu lat jeździ ekstremalne zjazdy w Tatrach, wytyczył kilka pierwszych zjazdów i jest jedynym snowboardzistą który zjechał uznawany za najtrudniejszy w polskich górach Zachód Grońskiego. Ma na koncie także zjazd z Mont Blanc. Jeździ w Alpy, góry Gruzji, Peru, Islandii czy Bułgarii.


W wyprawie weźmie udział także Piotr Krzyżowski, który będzie działał pieszo. Piotr zdobył w zeszłym roku K2 i Broad Peak, a w 2021 Gasherbrum II oraz ma na koncie cztery z pięciu szczytów Śnieżnej Pantery, w tym pierwsze polskie wejście zimą na Chan Tengri. Należał do zespołu Polskiego Himalaizmu Zimowego, w którego ramach pojechał na wyprawę na Lhotse. Jest ratownikiem GOPR.


Wyprawa będzie działać od połowy czerwca do końca lipca w oparciu o agencję w bazie, bez dodatkowego tlenu i szerpów wysokościowych. Plan zakłada wyjścia aklimatyzacyjne przez pierwsze dwa tygodnie do wysokości obozu IV na około 7200m n.p.m i poznanie drogi oraz możliwości jazdy.

Koszty:

Agencja pod Nanga Parbat 4500$

Permit 2100$

Agencja pod Gasherbrumem I – 3500 $

Permit 2100$

Przelot z dodatkowym bagażem 6500zł

Koszty brakującego sprzętu, wiz, jedzenia szturmowego 15000zł

W sumie ok.72500zł


Zbiórka powstała za wiedzą i zgodą Aliego.

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Donations 294

preloader

Comments 20

 
2500 characters