id: wdudah

BADWATER 135 - KRYSTIAN OGŁY

BADWATER 135 - KRYSTIAN OGŁY

28 301 zł  (≈ 6 034 €)
of 25 000 zł (≈ 5 330 €)
113%
ended
10.05.2019
161
supporters
Inactive payments - the required operation of the organizer of the whip-round. If you are a organizer - log in and take the required action.
This whip-round has 1 reward / offer!
See and choose one of these

Our users created 912 846 whip-rounds and collected 875 359 721 zł

What are you collecting for today?

Description

Celem akcji jest zgromadzenie funduszy umożliwiających start Krystianowi Ogły w BADWATER 135 - najtrudniejszym ultramaratonie na świecie. Podczas biegu nie jest dostępna obsługa ani punkty odżywcze. Każdy biegacz musi zorganizować własny support, który poruszając się samochodem będzie go wspierał, zapewniając jedzenie i picie, chłodzenie wodą i lodem, pierwszą pomoc, a także podtrzymywał na duchu obecnością na trasie. Potrzebne środki zasilą budżet przedsięwzięcia szacowany na ok. 45 - 50 tys. pln. Składają się na niego: wpisowe, przelot, wynajęcie odpowiedniego auta i pobyt całego zespołu. Ponadto konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich przygotowań do startu oraz zaopatrzenie zawodnika i supportu w rzeczy niezbędne podczas biegu.

wdudah-f719f8ba.png

Fot. Reuters

BADWATER 135

Ultramaraton na dystansie 135 mil (217 km) odbywający się w Kalifornii.

Jednoetapowy wyścig z Doliny Śmierci (Death Valley) do Mt. Whitney jest najbardziej wymagającym i ekstremalnym biegiem na świecie.

Start znajduje się przy słonym jeziorze Badwater Basin, w Dolinie Śmierci, w najniżej położonym miejscu w Ameryce Północnej (85 m p.p.m.). Jest to miejsce, gdzie odnotowano światowy rekord najwyższej temperatury w cieniu +56,7°C. Nie bez znaczenia jest fakt, że na termin biegu wybrano szczyt letnich upałów, tj. połowę lipca, kiedy temperatury zazwyczaj dochodzą do 54-55°C.

Wyścig kończy się przy Whitney Portal na wysokości 2530 m n.p.m., który jest szlakiem wiodącym na szczyt Mt. Whitney (4421 m n.p.m.), najwyższy w przyległych do siebie Stanach Zjednoczonych.

wdudah-db106a78.png

Trasa Badwater 135 wiedzie przez trzy pasma górskie z sumą podbiegów +4450 m oraz -1859 m zbiegów. Prowadzi przez miejsca lub punkty orientacyjne o nazwach takich jak Mushroom Rock, Furnace Creek, Salt Creek, Devil's Cornfield, Devil's Golf Course, Stovepipe Wells, Panamint Springs, Keeler, Lone Pine, Alabama Hills i Sierra Nevada.

Limit na ukończenie zawodów to 48 h.

42. edycja odbędzie się od poniedziałku do środy 15-17 lipca 2019 roku.

Poza ogromnym dystansem i przewyższeniami uczestnicy wyścigu walczą z upałem biegnąc po asfalcie, stanowiącym ok. 80% nawierzchni trasy. Powoduje to jeszcze większą odczuwalność temperatury i sprawia że bieg przypomina przeprawę przez piekło.

Prestiż uczestnictwa

W Badwater 135 uczestniczą tylko najlepsi z najlepszych. W procesie kwalifikacji spośród tysięcy zgłoszeń z całego świata pięcioosobowa komisja wybiera na podstawie m.in. dotychczasowych dokonań (CV) oraz innych kryteriów 90 osób. Pozostałe 10 kwalifikuje się odrębnie z puli organizatora, m.in. wygrywając wskazane biegi. Wybrane w ten sposób elitarne grono stu biegaczy dostępuje zaszczytu udziału w biegu.

W dotychczasowej historii, bieg ukończyło 6 Polaków. W 2019 roku uczestnicy pochodzą z 20 państw i 28 stanów USA. Europę będzie reprezentować jedynie 12 osób, w tym aż trzech naszych reprezentantów. Krystian Ogły znalazł się w gronie szczęśliwców, którzy 15 lipca podejmą próbę zmierzenia się z tym arcytrudnym wyzwaniem.

Nagrodą za ukończenie biegu jest okolicznościowa klamra do pasa.

wdudah-99062286.png

BADWATER KRYSTIAN OGŁY TEAM

Zmotywowany, silny i doświadczony zespół jest niezbędny do realizacji tak ambitnego celu jakim jest BADWATER 135. Zgodnie z regulaminem biegu support jest obowiązkowy. Może on liczyć od 2 do 4 osób (oprócz zawodnika). Zadaniem zespołu będzie obsługa Krystiana podczas wyścigu. Będzie to dla wszystkich ciągła, długotrwała praca w ekstremalnych warunkach, na odludziu, w pełnej gotowości najprawdopodobniej przez dwie doby. Czteroosobowy zespół da mocniejsze wsparcie zawodnikowi i zwiększy szanse na osiągnięcie przez niego sukcesu.

Wszyscy w jakiś sposób jesteśmy związani z bieganiem. Jest to nasza pasja, którą uprawiamy amatorsko, przeważnie z dużym zaangażowaniem. Cel który nas połączył chcemy osiągnąć działając wspólnie i najbardziej profesjonalnie jak potrafimy.

Przedstawiamy nasz Zespół

wdudah-53f0204e.png

Krystian Ogły

Rola: zawodnik

Pochodzi z Dusznik-Zdroju, obecnie mieszka w Sobótce u podnóża Ślęży. Jego pasją są ultramaratony górskie.

Najchętniej uczestniczy w biegach o długości powyżej 100 km. Preferuje trasy stumilowe. Twierdzi że dają więcej możliwości strategicznego zarządzania tempem, wysiłkiem, odżywianiem, nawadnianiem itd.

Często na najdłuższych trasach doświadcza mistycznego stanu, który definiuje jako „zapadanie w bieg”.

W trakcie samych zawodów nie zwraca uwagi na cyfry. Osiągnięty czas i miejsce nie mają dla niego dużego znaczenia. Najważniejsza jest postawa. Walka z własnymi słabościami i przezwyciężanie kryzysów.

W latach 2014 - 2018 ukończył wszystkie dwanaście biegów założycielskich tworzących Ultra Trail World Tour – cykl najbardziej prestiżowych biegów górskich Świata. Jest pierwszym w historii Polakiem który tego dokonał.

W 2016 roku zdobył pierwszą i jak dotychczas jedyną Srebrną Klamrę dla naszego kraju za ukończenie w czasie poniżej doby legendarnego stumilowego Western States w Kalifornii.

W 2018 zajął dwunaste miejsce w klasyfikacji generalnej podczas słynnego Maratonu Piasków na Saharze, co jest najlepszym polskim rezultatem w historii.

Jako pierwszy Polak ukończył Diagonale des Fous na wyspie Reunion, czy Tarawera Ultramarathon w Nowej Zelandii.

W 2018 r. ukończył po raz trzeci najbardziej prestiżowy ultramaraton górski na świecie Ultra Trail du Mont Blanc, zajmując 27 miejsce na blisko 2700 startujących.

Kończąc sezon 2018 w rocznym rankingu UTWT zajął bardzo wysoką 18 pozycję na świecie.

Badwater był jego skrytym marzeniem od zawsze. Jak twierdzi - musiał dojrzeć do tego, żeby odważyć się zgłosić do startu. Odwaga będzie mu potrzebna przede wszystkim w lipcu...

Anita Ogły

Rola: szef ekipy supporterskiej, odpowiedzialna za indywidualny plan żywieniowy dla Krystiana, moc w trakcie biegu, zabezpieczenie wszystkich potrzeb i bezpieczeństwa Krystiana w czasie tego najbardziej wymagającego na świecie wyzwania biegowego. Pasjonatka zdrowego żywienia i rozwiązań środka w każdej dziedzinie życia.

Dr nauk rolniczych i specjalista ds. funduszy europejskich, na co dzień związana z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu; dyplomowany dietetyk.

Prywatnie supporter i dietetyk męża - Krystiana. Razem przeszli/zrealizowali cykl Ultra Trail World Tour i wiele innych pasjonujących biegów ultra na całym świecie.

Podróże napędzają ją do działania, inspirują do poszukiwania nowych rozwiązań, radości życia, tolerancji, uważności i odkrywania nowych smaków oraz tworzenia innowacyjnych potraw, którymi dzieli się w prowadzonej przez siebie pracowni dietetycznej i na blogu Kulinarna Strona Mocy.

Ma nadzieję, że ukończą Badwater 135 Ultramarathon. W końcu to 217 km w Dolinie Śmierci, czyli bieg, w trakcie którego średnia temperatura wynosi ponad 50 st. C.

wdudah-8be2de52.png

wdudah-7e2b047d.png

Michał Matląg

Rola: pacer, kierowca, logistyk

Miłośnik wysokogórskich eskapad i deptania asfaltowych maratonów. Nie gardzi też biegami ultra. Zdobył m.in. 5 szczytów z Korony Ziemi i 3 szczyty Śnieżnej Pantery. Ukończył w sumie 45 biegów na dystansie maratonu lub ultramaratonu. Marzy o dokończeniu wymienionych projektów górskich, szczególnie Śnieżnej Pantery oraz cyklu Abbott World Marathons Majors gdzie do celu brakuje jeszcze przebiegnięcia maratonów w Tokio i Londynie. Na co dzień przykuty do biurka spędza długie godziny tworząc oprogramowanie.

Jakub Młynarczyk

Ksywa: Anton

Rola: pacer, fotograf, kibic

Od kilku lat mieszkaniec Australii, padawan biegowy, z wykształcenia i pasji inżynier. Posmakował kilku biegów ultra, ale zdecydował skrócić dystans do dyszek i półmaratonów. Wspierał Krystiana na szlakach w dalekiej i niebezpiecznej Australii, oraz górzystej Francji. Anton bieganie traktuje czasem zbyt poważnie, no ale co poradzić - młody wilk. Może kiedyś będzie równie wysportowany oraz szarmancki - jak Krystian!

Kto wie… czas pokaże.

wdudah-f56c2221.png

wdudah-a3a0604b.png

Piotr Wylegalski

Rola: pacer, kierowca, "podolog"

Na co dzień prawnik, biegacz ultra, triathlonista, miłośnik gór.

Współzałożyciel "Winnicy pod Ślężą".

W planie ma przetestowanie w czasie Badwater nawadniania organizmu w ekstremalnych warunkach.

Największym jego biegowym osiągnięciem było ukończenie Stumilaka w 2018 roku.


Relacja filmowa z Badwater 2017


Sydney Morning Herald

„Badwater Ultramaraton - najtrudniejszy bieg na świecie, jest wyścigiem o niemal mitycznym statusie w świecie biegów ekstremalnych”

CBS NEWS

„Dla ultra-maratończyków najtrudniejszym z wszystkich biegów jest Badwater Ultramaraton”

National Geographic Adventure

"Najtrudniejszy ultramaraton na świecie"

English below:

The goal is to collect funds that will help Krystian Ogły and his team to participate in BADWATER 135 - the toughest ultramarathon in the World. During the race there is no support provided from the organizers. It means that, every participant must have dedicated support crew in a car, with all necessary nutritions, water, ice buckets, first aid and tons of positive motivation. All the donated money will contribute towards achieving the goal. We estimate that the total budget required for this event is approximately - 11-13.000 USD. It includes race participation fee, flight tickets, car rental fees and basic accommodation for entire crew.

wdudah-6025a92.png

Phot. Reuters

BADWATER 135

Covering 135 miles (217km) non-stop from Death Valley to Mt. Whitney, CA, the Badwater® 135 is the most demanding and extreme running race offered anywhere on the planet. The start line is at Badwater Basin, Death Valley, which marks the lowest elevation in North America at 280’ (85m) below sea level. The race finishes at Whitney Portal at 8,300’ (2530m), which is the trailhead to the Mt. Whitney summit, the highest point in the contiguous United States.

wdudah-69f071f8.png

The Badwater 135 course covers three mountain ranges for a total of 14,600’ (4450m) of cumulative vertical ascent and 6,100’ (1859m) of cumulative descent. Competitors travel through places or landmarks with names like Mushroom Rock, Furnace Creek, Salt Creek, Devil’s Cornfield, Devil’s Golf Course, Stovepipe Wells, Panamint Springs, Keeler, Lone Pine, Alabama Hills, and the Sierra Nevada.

Time limit: 48 hours.

The 42nd edition will take place Monday-Wednesday, July 15-17, 2019.

BADWATER KRYSTIAN OGŁY TEAM

To make the journey successful, it is necessary to build a team of motivated, strong and experienced members. Our team has 4 members (excluding the runner), who are ready to provide all support. It's not going to be easy. Long hours in extreme heat and total isolation for continuous 48 hours! Every member of the team is fully dedicated to support Krystian.

The team is built with love - the love to run.

Our team

wdudah-dd8b5aeb.png

Krystian Ogły

Role: runner

Born in Dusznik-Zdrój, currently living in Sobótka, Poland. Passionate about mountain ultra-running.He participates in 100km+ races, with a preference to 100 miles. His strength lies in strategy - always able to control the pace and listen to the body. During those long races he enters the flow, where numbers and times does not count; place where you must fight against your weaknesses.

In 2014-2018 he has completed all 12 races of Ultra-Trail World Tour (UTWT) Series. He is the first Polish person to achieve this. In 2016 he has completed legendary Western States 100 and won the silver bucket. In 2018, he has finished 12th in Marathon of Sands in Sahara and 27th UTMB. Busy 2018 was rewarded with 18th overall place in UTWT Series ranking.

He is also the first Polish person to finish Diagonale des Fous on French Reunion, as well as Tarawera 100 in New Zealand.

Badwater is his dream since ever. All the experience gathered in more than a decade of ultra running will make it easier, but not easy. He finally had a courage to sign up for the race, so here we go…

wdudah-c5cc473b.png

Anita Ogły

Role: support crew chief, nutrition specialist

She is passionate about healthy and tasty food. Obtained her Ph.D. in agricultural sciences, currently working at the Wrocław University of Environmental and Life Sciences.

She is the most important supporter of Krystian. Together they have completed UTWT Series and travelled to many places around the World.

Travelling inspires her and enables to enjoy the life more deeply. Every trip brings new cultural experiences, which she shares with us in her work and cooking blog (pl. Kulinarna Strona Mocy).

She believes in finishing Badwater 135, however the conditions are going to be extreme.

wdudah-5163aa9a.png

Michał Matląg

Role: pacer, driver, planning

High mountain lover and marathon runner. His also enjoys ultra marathons. Climbed 5 peaks of Seven Summits and 3 peaks of The Snow Leopard. He has completed 45 marathons and ultra-marathon races. Dreaming about finishing all mountaineering projects and Abbott World Marathon Majors (missing Tokyo and London marathons). From Monday to Friday he works as a software engineer.

wdudah-9f19424e.png

Jakub Młynarczyk (a.k.a. Anton)

Role: pacer, photograph

For last few years Jakub is a resident of Australia. Running amatour with a degree and passion towards engineering. He has completed a couple of ultra marathons, however he is focusing right now on 10k and half-marathons. In the past, he has already supported Krystian in races, including remote and dangarous Australia, as well as beautiful Chamonix. Anton is serious about running, sometimes a little bit too serious - young blood. Maybe one day he will be as good as Krystian. Give him some times… :)

wdudah-844c87db.png

Piotr Wylegalski

Role: pacer, driver, "podologist"

Works as a lawyer, who loves ultra-marathons, triathlons and high mountains.

Co-owner of vineyard (Winnica pod Ślężą). For Badwater, Piotr aims to test hydration methodologists during extreme weather conditions. His biggest running achievement was finishing 100 mile race Stumilak in 2018.The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Rewards / offers 1 New

Buy and support whip-rounds.

Novelty! Now you can support the whip-round by adding a awards / offers yourself. You sell and the funds go directly to the whip-round, helping is so easy - read more.

Buy and support whip-round

Active created by organizer:
Prezentacja - relacja z biegu

Każda osoba która wpłaci min. 1000 pln może liczyć na przeprowadzoną przez Krystiana prezentację będąca relacją z Badwater 135 (lub na inny biegowy temat). Term...

from 1000 zł

Purchased 6

Ended

Contributors 161

preloader

Comments 146

 
2500 chars