id: 4thr8d

Film dokumentalny "Krafftówna w krainie czarów"

Film dokumentalny "Krafftówna w krainie czarów"

Nasi użytkownicy założyli 1 083 306 zrzutek i zebrali 1 184 150 199 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności5

  • Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że wkrótce wchodzimy w kolejny, duży etap zdjęć do filmu. Pracujemy, nie poddajemy się, kształt który przybiera ten projekt staje się naprawdę czymś ważnym dla nas i Bohaterki. Premierę filmu planujemy w urodziny Pani Barbary w grudniu.

    Jednoczesnie chcielibyśmy prosić osoby do których z różnych powodów nie dodtarły przesyłki/nagrody za wsparcie projektu o zgłaszanie się pod adres mailowy [email protected]

    Pozdrawiamy,

    Zespół kreatywny filmu "Krafftówna w krainie czarów".

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Zbieramy na ukończenie filmu dokumentalnego o Barbarze Krafftównie.

Prawie rok temu w grudniu 2018 roku w trakcie 90. urodzin w Teatrze Polonia, zaczęliśmy zdjęcia do filmu o Barbarze Krafftównie, według scenariusza Remigiusza Grzeli (autora książki "Krafftówna w krainie czarów"). W czasie realizacji raz po raz wydarzały się sceny magiczne. Barbara Krafftówna, jakby była bez wieku, albo niczym mała Alicja z baśni, przekraczała granicę realizmu. Przez lata było to zresztą kluczem jej aktorstwa. Film zyskał uniwersalny przekaz: "Sky is the limit". - Realizuj marzenia, pracuj, nawet jeśli czujesz, że nie ma to sensu. Wyobraźnia zawsze była dla Krafftówny ucieczką z beznadziei, bo jej pełna zawodowych sukcesów biografia (prywatnie nie pozbawiona tragedii), wpisała się w niełatwą polską historię - Wołyń, wojnę, czasy stalinowskie, komunizm, walkę o wolność. Wyobraźnia, jak sama to określiła była: "ucieczką z próżni".

Choć dużą część zdjęć mamy już za sobą, m.in. w Warszawie i w Gdyni, wciąż jeszcze konieczne jest kontynuowanie pracy na planie, a zaraz po niej rozpoczęcie montażu i innych etapów postprodukcji jak i promocji filmu. Wierzymy, że uda się go ukończyć w takiej formie, w jakiej to zaplanowaliśmy. Premierę i pierwsze pokazy planujemy w pierwszej połowie 2020 roku.

Partnerem projektu jest Fundacja PZU, producentem Fundacja "Chełmska 21"

Kochana przez widzów za rolę Honoratki w "Czterech pancernych", doceniana przez światowych krytyków za wybitną rolę w filmie "Jak być kochaną" Jerzego Hasa, Barbara Krafftówna, legendarna aktorka filmu, teatru, kabaretu oraz teatru radia, kończy w grudniu tego roku 91 lat. Wciąż zawodowo czynna pozostaje aktorką nowoczesną, poszukującą, łamiącą schematy, kochającą absurd i groteskę, jako pierwsza grała Witkacego (uznano ją za jego modelową aktorkę) i Gombrowicza (wróciła do niego niedawno, grając w Teatrze TV „Biesiadę u Hrabiny Kotłubaj” w reż. R. Glińskiego, z udziałem A. Polony i B. Łazuki). Poprzez jej biografię opowiadamy współczesną historię Polski, w której uczestniczyła – razem z mamą uciekła ostatnim transportem z Wołynia (niestety ojciec tam zmarł), w czasie wojny uczyła się w tajnym studiu teatralnym przy Tamka 5 (vis a vis nazistowskiej organizacji Todt), pamięta Powstanie Warszawskie, czasy stalinowskie (mieszkała z przyjaciółką, której rodzice byli w stalinowskim więzieniu, mieszkanie stale było przeszukiwane, a one obie nękane), w barwnych latach 60. była filarem i gwiazdą Kabaretu Starszych Panów czy Kabaretu Pod Egidą Jana Pietrzaka, w latach 70. miała kontakty z prymasem Stefanem Wyszyńskim i Komitetem Prymasowskim, w latach 80. wyjechała do Ameryki grać „Matkę” Witkacego po angielsku (którego nie znała, a mimo to dostał ważna amerykańską nagrodę Drama Logue, reżyserował Leonidas Dudarew-Ossetyński, nauczyciel i guru Marilyn Monroe, i została tam ćwierć wieku. Nigdy nie straciła niczego ze swojej „młodości”, dziecięcych poszukiwań, jak Alicja w Krainie Czarów, w wędrówce przez życie wciąż zadaje pytania i biegnie za zagadką. Ta metafora czyni film uniwersalnym i zrozumiałym dla każdego. Krafftówna pozostaje Alicją.

Twórcy filmu:

Maciej Kowalewski, reżyser, producent:

Ur. w 1969. Ukończył PWST w Krakowie. Reżyser filmowy i teatralny, aktor, scenarzysta, dramatopisarz, w latach 2007-2010 dyrektor naczelny i artystyczny warszawskiego Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. W 2011 r. debiutował jako reżyser filmowy fabułą wg. własnego scenariusza, pt. "Trzy siostry T". Reżyser serialu „Grzeszni i bogaci”. Jest scenarzystą filmów "Kochaj i tańcz", "Maraton tańca" czy seriali "Głęboka woda", "Barwy szczęścia" i innych. Wystąpił w filmach fabularnych, m.in. "Pianiście", "Liście Schindlera", "Małej wielkiej miłości", "Inheritance" oraz serialach, m.in. "Lokatorzy", "Głęboka woda", "Kasia i Tomek", "Klan", "Magda M". Napisał bez mała 30 sztuk, m.in. "Balladę o Zakaczawiu", "Obywatela M", "Poczekalnię", "Bombę", "Miss HIV", "Wąsy", "Uznam". Reżyserował w wielu teatrach. Ostatnie jego prace reżyserskie w teatrze to "Casa Valentina" w Och-Teatrze i "Wania Sonia Masza i Spike" w Teatrze Polonia, spektakl, w którym również zagrał. Wśród dziesiątków ról teatralnych są m.in. Zły w "Złym", Ray Manzarek w "Jeźdźcu burzy", Dziennikarz w "Weselu", Christian w "Cyranie de Bergerage", Merkucjo w "Romeo i Julii", Amfitrion w "Amfitrionie" czy Lucencjo w "Poskromieniu złośnicy". W Teatrze Polskiego Radia zrealizował swoje sztuki "Miss HIV" i "ExBarbie". Jego sztuki tłumaczono na język angielski, węgierski, rumuński, rosyjski, bułgarski, włoski. W 2017 r. Teatr Kolady w Jekaterynburgu wystawił jego "Miss HIV". Maciej Kowalewski namówił swojego dawnego dyrektora Adama Hanuszkiewicza na nagranie jego ostatniej wypowiedzi dla publiczności, długo po rezygnacji z publicznego życia. Zgodnie z życzeniem Hanuszkiewicza film pt. "Moje credo" prezentowany był tylko raz, w Teatrze Na Woli. W pokazie wzięło udział wielu współpracowników Hanuszkiewicza. Z Barbarą Krafftówną współpracował w Teatrze Na Woli, reżyserując sztukę "Oczy Brigitte Bardot", w której aktorka zagrała wspólnie z Marianem Kociniakiem.

Piotr Konstantinow, reżyser, producent

Ur. w 1981 r. Skończył Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako szef zespołu scenarzystów, odpowiadając jednocześnie za preprodukcję seriali dla TVN, Polsat, TVP1, będąc jednocześnie pomysłodawcą wielu produkcji telewizyjnych. Jest również współautorem i pomysłodawcą głośnego i nagradzanego filmu dokumentalnego HBO Polska, „Śląski interes”. Autor bloga kulinarno, podróżniczego www.podrozeismak.pl.

Remigiusz Grzela, scenarzysta

Ur. w Starogardzie Gdańskim dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor ok. 2o książek i kilkunastu sztuk teatralnych. Jego ostatnie książki to „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska” (tytuł Książki Roku 2017 od Magazynu Literackiego Książki) i „Mała nocna muzyka. Gwiezdne skrzypce Wandy Wiłkomirskiej” (dla dzieci). Ostatnio zrealizowaną sztuką jest „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” – monodram w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk (Teatr Studio w Warszawie, Teatr Telewizji; Nagroda Literacka im. Leopolda Staffa). Był kierownikiem literackim Teatru Na Woli, jest kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. W miesięczniku „Zwierciadło” od wielu lat ma rubrykę z wywiadem. Jest współautorem trzyodcinkowego filmu dokumentalnego TVN „Polska Pawła Jasienicy”. Z Barbarą Krafftówną jako autor współpracuje od 2006 roku. Napisał na jej zamówienie monodram „Błękitny diabeł”, w którym zagrała i który reżyserowała wspólnie z Józefem Opalskim (wystawiony z okazji 60-lecie pracy artystycznej Barbary Krafftówny, prapremiera Teatr Muzyczny w Gdyni, premiera Teatr Narodowy w Warszawie), komedię „Oczy Brigitte Bardot” (aktorka zagrała w niej z okazji 80. urodzin wspólnie z Marianem Kociniakiem, w reżyserii Macieja Kowalewskiego w Teatrze Na Woli). Krafftówna zagrała też Wierę Gran w słuchowisku Polskiego Radia „Pieśń ujdzie cało” wg powieści Grzeli „Bądź moim Bogiem” (reżyserował Marcin Przybylski).

Wspólnie z artystką napisał książkę „Krafftówna w krainie czarów” (Wyd. Prószyński i S-ka) i od trzech lat są w nieustannej podróży na spotkania z czytelnikami.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 15

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Zdjęcie z autografem Barbary Krafftówny.
Zdjęcie wykonane w trakcie zdjeć do filmu "Krafftówna w krainie czarów" wymiar 15 x 21
40 zł

Kupione 16 z 80

Zakończona
Inne
książka z autografem autora
książka z autografem autora Remigiusza Grzeli i Barbary Krafftówny
70 zł

Kupione 18 z 20

Zakończona
Inne
„Kobiety Solidarności” książka z autografem Marty Dzido
Marta Dzido - Laureatka Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2019 - pisarka („Ślad po mamie”, „Małż”, „Matrioszka”, „Frajda”, „Kobiety Solidarności”)...
100 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
Inne
„Frajda” książka z autografem Marty Dzido.
Marta Dzido - Laureatka Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2019 - pisarka („Ślad po mamie”, „Małż”, „Matrioszka”, „Frajda”, „Kobiety Solidarności”)...
100 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
Inne
Fotografia 210 x 297 Barbara Krafftówna.
Barbara Krafftówna w trakcie prób do spektaklu "Oczy BB" w Teatrze na Woli w 2008 roku. Podpisana przez  autora zdjęcia Remigiusza Grzelę. 
150 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
Inne
Fotografia Barbary Krafftówny format 210 x 297.
Fotografia podpisana i sygnowana przez autora zdjęcia, Remigiusza Grzelę. 
150 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
Inne
„Siłaczki” - film dvd z autografem Marty Dzido
Marta Dzido - Laureatka Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2019 - pisarka („Ślad po mamie”, „Małż”, „Matrioszka”, „Frajda”, „Kobiety Solidarności”)...
150 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
Inne
Dwie unikatowe fotografie "Przed wyjściem na scenę"
Dwie fotografie o wymiarach 210x297 każda, tworzą unikatową kompozycję. Każda z fotografii jest oczywiście sygnowana podpisem autora zdjęcia Remigiusz...
200 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona

Wpłaty 105

preloader

Komentarze 15

 
2500 znaków
  • Kamil Lewandowski

    BAAAAAARDZO POZYTYWNA ZBIÓRKA NA STRONIE: https: // www . zrzutka . pl / g9rfa8 Idzie dobrze, bo już mamy na koncie 570 złotych i już 9 osób wpłaciło. PRZYBYWA TAM LUDZI DOBREJ WOLI!!! Zachęcajcie tez pozostałych do zainteresowania tą zbiórką. Przed świętami było 210 złotych, a zaraz po nich już 511 złotych. Ludzie zaczynają się przekonywać, że warto mi pomóc, bym upamiętnił polski przemysł motoryzacyjny, bym nie zaprzepaścił włożonego trudu w zdobycie pierwszych numerów z tej serii wydawniczej. Na szczęście mam zaprzyjaźnioną Panią kioskarkę, która potrafi cierpliwie poczekać na to aż przyjdę i kupię zaległe numery sprzed nawet 3 tygodni, czy miesiąca. Będzie dobrze!!! :-) Głowa do góry! :-)

  • Kamil Lewandowski

    PRAWDZIWOŚĆ MOJEJ ZBIÓRKI POTWIERDZONA SKANEM PARAGONÓW WRZUCONYM NA PROFIL ZBIÓRKI. TAK WIĘC POZYTYWNA ZBIÓRKA NA STRONIE: https: // www . zrzutka . pl / g9rfa8 Idzie dobrze, bo już mamy na koncie 511 złotych i już 5 osób wpłaciło. PRZYBYWA TAM LUDZI DOBREJ WOLI!!! Zachęcajcie tez pozostałych do zainteresowania tą zbiórką. Przed świętami było 210 złotych, a zaraz po nich już 511 złotych. Ludzie zaczynają się przekonywać, że warto mi pomóc, bym upamiętnił polski przemysł motoryzacyjny, bym nie zaprzepaścił włożonego trudu w zdobycie pierwszych numerów z tej serii wydawniczej. Na szczęście mam zaprzyjaźnioną Panią kioskarkę, która potrafi cierpliwie poczekać na to aż przyjdę i kupię zaległe numery sprzed nawet 3 tygodni, czy miesiąca. Będzie dobrze!!! :-) Głowa do góry! :-)

  • Kamil Lewandowski

    W S P I E R A J Ą M N I E już 3-rzy O S O B Y na łączną sumę 2 1 0 Z Ł O T Y C H , ale niestety jeszcze brakuje do zakończenia zbiórki do 100%. Idą Przepiękne, Magiczne, Wyjątkowe Święta Bożego Narodzenia, nadchodzi Nowy Rok 2020. Spełniają się marzenia. :-) Proszę o pomoc na: https: // www.zrzutka.pl / g9rfa8 Dziękuję Serdecznie! Wszystko może się udać Dzięki Wam! A po więcej informacji proszę dzwonić pod numer: 508 253 370. P.S.: Jeśli akurat nie Jesteś finansowo w stanie mnie wesprzeć, to chociaż proszę UDOSTĘPNIAJ MOJĄ ZRZUTKĘ szeroko na FACEBOOK'u i Twitter'ze. Jeszcze Raz Wielkie Dzięki! Kamil Lewandowski

  • Wojciech Kimak

    zbieram na keyboard