id: dtddkn

Fungo Bongo – czyli szkółka szycia dla młodych Pigmejek z misji SMA w Monasao w RŚA

Fungo Bongo – czyli szkółka szycia dla młodych Pigmejek z misji SMA w Monasao w RŚA

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 151 921 zrzutek i zebrali 1 196 843 536 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Fungo Bongo – czyli szkółka szycia dla młodych Pigmejek z misji SMA w Monasao w Republice Środkowoafrykańskiej

Tych kilka słów, które chcę do Was napisać drodzy czytelnicy, to słowa z „Zaginionego Świata”. Monasao – to misja SMA położona w południowo-zachodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej. Kraj ten można zdefiniować w kilku słowach, rebelia, zamach stanu, strach, a w ostatnim czasie można dorzucić słowo SELEKA – to ugrupowanie, które wpisało się złą sławą w historii kraju po ubiegłorocznym zamachu stanu. W takim oto kraju pogrążonym w chaosie i anarchii pracujemy, żyjemy i staramy się głosić Ewangelię tym, którzy jeszcze jej nie słyszeli.

W Monasao pracowałam z kobietami. Prowadziłam warsztaty szycia dla dziewczyn, dorosłych kobiet i dla tych które tylko chcą i które mają trochę chęci, aby coś zrobić lub czegoś się nauczyć.

Pracę zaczęłam w 2012 roku z grupą około 20 kobiet w Monasao i 20 w Ngeyngey – wiosce oddalonej o 2 km od Monasao. Ze względu na zamach stanu i na wszędobylskich rebeliantów SELEKA, zawiesiłam warsztaty w tej wiosce i jednocześnie starałam się kontynuować moją pracę w Monasao. Warsztaty przez ten czas niepokojów odbywały się w różnych miejscach – najczęściej na świeżym powietrzu – tak, aby można było szybko schować się, gdyby coś działo się we wiosce.

A co takiego szyjemy ? Dosłownie wszystko. Szyjemy koszulki, spodenki, spodnie, koszule, spódnice. Szyjemy dla małych, średnich i dużych. Każdy może sie ubrać w naszym butiku, w którym sprzedajemy uszyte rzeczy, a dzięki sprzedaży uszytych, najczęściej ręcznie ciuchów, znajduję pieniądze na zakup materiałów, a część dochodu przekazuję na utrzymanie pomp wodnych we wiosce.

Jak to często bywa, początki były trudne. Samo szycie sprawiało dziewczynom trudność, a więc trzeba było zacząć od rysowania szlaczku na materiale i mówieniu „mo fu na ndo-ni” – co oznacza szyj po szlaczku. Przez pierwszy rok dziewczyny szyły w taki oto sposób, dawałam im poszczególną sztukę wyciętego materiału, tłumaczyłam co to jest, rysowałam szlaczki i tak każdej osobie indywidualnie – w ten sposób mogłam poświęcić więcej czasu tym osobą, które tego potrzebowały. Cierpliwość została wynagrodzona. Jestem dumna z naszych kobiet. Chciałabym, aby kilka z nich nauczyło się kroić materiał, bo to jest nadal problemem. Potrafią pięknie szyć, ale nie potrafią kroić. Większość nie potrafi też liczyć, co sprawia nam trudność w braniu miary. Większość z nich chodziła do szkoły, jednak edukacja w tym kraju jest na poziomie raczkowania. Dodatkowo Pigmeje żyją swoim rytmem, który wyznacza im natura. Tak też funkcjonują we wiosce, w szkole i na naszych małych warsztatach.

Aby kontynuować rozpoczętą w 2012 roku pracę w szkółce szycia młodych pigmejek potrzebujemy zebrać 5000 zł na zakup maszyny do szycia, materiałów i potrzebnych przyborów do szycia aby dziewczyny mogły doskonalić umiejętności szycia i mogły samodzielnie szyć i pracować.

Ewa Marciniak, misjonarka świecka SMA

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, Centrum Charytatywno – Wolotariackie „SOLIDARNI”

Borzęcin Duży, ul. Warszawska 826, 05-083 Zaborów

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 21

KA
100 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
100 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
80 zł
AR
Anna Reczko
52 zł
 
Dane ukryte
52 zł
 
Dane ukryte
52 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
50 zł
EL
Edyta Lis
50 zł
KK
Kinga Klekowska
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!