4 821 zł z 125 000 zł

3%

4 821 zł

z 125 000 zł

39 dni

do końca

32

wspierających
3%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Nagranie płyty kompaktowej ze słynną kompozycją Symfonia h-moll op. 24 Polonia Ignacego Jana Paderewskiego. W związku z tym, że Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów ACADEMIA samodzielnie nie jest w stanie pokryć kosztów nagrania wyjątkowej kompozycji Wielkiego Polaka – zwraca się do Rodaków z prośbą o wsparcie finansowe tej historycznej realizacji.

Wybitne dzieło Ignacego Jana Paderewskiego Symfonia h-moll op. 24 Polonia jest niewystarczająco znane szerokiemu gronu odbiorców. Trzyczęściowy utwór, trwający ok. 70 minut, nie doczekał się zasłużonego miejsca w historii muzyki polskiej, dlatego wymaga kolejnej rejestracji oraz ciągłego popularyzowania.

gbvj5p-317d0fa9.png

PSI Academia nawiązując m.in. do obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości oraz do pierwszego wykonania Polonii przed polską publicznością, planuje utrwalić kompozycję z Orkiestrą Lwowskiej Narodowej Filharmonii p/d Bohdana Boguszewskiego. Wybór zespołu nie jest przypadkowy, bowiem jego kunszt wykonawczy docenił w roku 1910 I.J. Paderewski. To właśnie On podjął decyzję, że na I Zjeździe Muzyków Polskich, organizowanym we Lwowie z okazji 100-rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, prawykonania utworu dla polskich melomanów podejmą się lwowscy filharmonicy. Zatem wydanie CD z nagraniem Symfonii h-moll op. 24 Polonia w interpretacji tej samej orkiestry będzie miało symboliczny charakter.

gbvj5p-f4602c1c.png

Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia przygotowywało się do utrwalenia dzieła od 2016 roku. W roku 2018 owacyjnie przyjmowana przez publiczność lwowska orkiestra p/d B. Boguszewskiego wykonała symfonię trzykrotnie: w Berlinie, Szczecinie i we Lwowie. Ponieważ instrumentaliści mają obecnie dopracowany do perfekcji każdy szczegół utworu, dlatego wydanie płyty z nagraniem Polonii w ich interpretacji zapewni najwyższy poziom artystyczny i będzie pięknym nawiązaniem do historycznego wydarzenia sprzed 110 lat.

Biorąc powyższe pod uwagę prosimy o pomoc finansową, której efektem może się stać rejestracja dzieła, tym bardziej że:

1. Nagranie realizowane będzie w ramach obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

2. Kompozycja wiąże się ściśle z polską historią oraz naszym dziedzictwem narodowym.

3. Nagranie poświęcone będzie rzadko granemu dziełu.

4. W przedsięwzięciu wezmą udział: Orkiestra Lwowskiej Filharmonii p/d Bohdana Boguszewskiego.

5. Dzięki rejestracji dzieła popularyzowane będą dokonania Twórcy jako pianisty, kompozytora i polityka. Jego Polonię usłyszą nowe kręgi melomanów, a także studenci i uczniowie polskich i zagranicznych szkół oraz przedstawiciele instytucji kultury.

6. Promocjaa. przed nagraniem CDanonse w mediach lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych, a także wywiady z V. Syvokhipem – dyrektorem Lwowskiej Filharmonii, B. Boguszewskim – dyrygentem, prezesem PSI Academia, reprezentantami firmy fonograficznej DUX oraz muzykami orkiestry i organizatorami przedsięwzięcia,

b. w trakcie nagrania

b1. informacje w mediach polskich i ukraińskich, dotyczące realizacji płyty, a także wywiady z V. Syvokhipem, B. Boguszewskim, przedstawicielami firmy DUX oraz muzykami orkiestry i organizatorami przedsięwzięcia,

b2. promocja na Ukrainie prowadzona m.in. z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie).

c. po wydaniu longplaya konferencja prasowa i koncert Orkiestry Lwowskiej Narodowej Filharmonii p/d B. Boguszewskiego w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, w czasie festiwalu Sacrum Non Profanum (sierpień 2020). Przewidziano również spotkania wykonawców z melomanami.

7. Otrzymano od Firmy Fonograficznej DUX (laureat wielu prestiżowych, międzynarodowych nagród oraz Fryderyków) zapewnienie udostępnienia sprawdzonych polskich i zagranicznych kanałów przy dystrybucji wydawnictwa.

8. Realizacja zadania pozwoli utrwalić wśród odbiorców tożsamość kulturową i narodową, odwołującą się w twórczy sposób do historii, patriotyzmu i bohaterstwa Polaków walczących o narodową niezależność i wolną Polskę m.in. w czasie Powstania Styczniowego jak również wyzwolenia spod jarzma zaborców. Płytę będzie można odtwarzać w trakcie wydarzeń patriotycznych, lekcji historii, muzyki, sztuki oraz na uroczystościach jubileuszowych i wykładach akademickich.

Informacja o wykonawcach

1. Orkiestra Lwowskiej Narodowej Filharmonii

gbvj5p-6ab5766b.png

Historia zespołu sięga pierwszych dekad XIX wieku i muzycznej działalności we Lwowie najmłodszego syna W.A.

Mozarta – Franza Ksawerego, organizatora życia muzycznego, założyciela Towarzystwa św. Cecylii, w ramach którego rozpoczęła swoją działalność symfoniczna orkiestra, towarzysząca wówczas także spektaklom operowym.

Na początku XX wieku zespół działał w ramach Towarzystwa Filharmonicznego, zainicjowanego przez Ludwika Hellera, ówczesnego dyrektora Lwowskiej Opery. W tym czasie występowali z nim słynni dyrygenci – G. Fitelberg, J. Kołaczkowski i K. Wiłkomirski, a także muzycy tej miary, co B. Bartók, który wykonał we Lwowie swój II Koncert Fortepianowy, R. Leoncavallo, G. Mahler, R. Strauss. Po drugiej wojnie światowej z własnymi koncertami autorskimi występowali z orkiestrą znakomici kompozytorzy, wśród nich A. Chaczaturian, D. Kabalewski D. Szostakowicz oraz światowej sławy dyrygenci – K. Kondraszyn, G. Rożdestwienski, a także genialni wirtuozi – D. Ojstrach, Ś. Richter i M. Rostropowicz. Koncertując z orkiestrą, podczas wspólnego występu spotkali się też dwaj mistrzowie współczesnej sztuki muzycznej – K. Penderecki i M. Skoryk.

W trakcie licznych tournée, m.in. po Austrii, Chinach, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i Włoszech, Lwowianie od lat przybliżają słuchaczom bogatą spuściznę muzyki ukraińskiej.

W dorobku zespołu znajduje się ponad 20 płyt, a także koncerty transmitowane przez szwedzkie, szwajcarskie i niemieckie stacje telewizyjne. Za nagranie płytowe Franz Xaver MozartKlavierkonzerte lwowscy symfonicy otrzymali nagrodę Radio Swiss Classic.

gbvj5p-1a04f491.png

2. prof. Bohdan Boguszewski – dyrygent prowadził koncerty w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Był gorąco przyjmowany w kopenhaskim Konserwatorium Królewskim, w Filharmonii Berlińskiej, katedrze i filharmonii lwowskiej, Studiu im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia oraz w siedzibie hamburskich filharmoników. W operach bydgoskiej i na zamku w Szczecinie dyrygował znanymi dziełami operetkowymi i operowymi.

Z Orkiestrą Academia nagrał siedem płyt kompaktowych. W roku 2010 zamykał nowojorski Międzynarodowy Rok Chopinowski w Lincoln Center i Carnegie Hall. Dyrygował wówczas utwory F. Chopina interpretowane przez Olgę Kern, Adama Makowicza, Jerzego Stryjniaka i Sławomira Wilka. Za wyjątkowe wydarzenie artystyczne Szczecina uznano inaugurację festiwalu Sacrum Non Profanum z roku 2013, kiedy to poprowadził w obecności Krzysztofa Pendereckiego dzieło Mistrza Powiało na mnie morze snów, pieśni zadumy i nostalgii.

3. Realizator projektu

Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia w Szczecinie, reprezentowane przez prezesa – prof. Bohdana Boguszewskiego współprodukowało siedem płyt kompaktowych z muzyką klasyczną. Jest też organizatorem wielu konferencji naukowych i koncertów oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum.

gbvj5p-6f8e4020.png

Bardzo dobre oceny realizowanych wydarzeń, wydawane przez melomanów, ekspertów, polską oraz zagraniczną krytykę muzyczną świadczą o wysokiej randze artystycznej przedsięwzięć współfinansowanych w wielu przypadkach przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Międzynarodowa renoma imprez oraz festiwalu przyczyniła się do tego, że biorą w nich udział autorytety świata muzyki i artyści oklaskiwani na najważniejszych estradach muzycznych świata. Umiejętności organizacyjne stowarzyszenia i wysoki poziom artystyczny przygotowywanych zadań dostrzegli w 2010 roku realizatorzy Festiwalu Chopinowskiego w Nowym Jorku. Na zamknięcie obchodów roku kompozytora zaproponowali przeniesienie festiwalu Sacrum Non Profanum z Polski do USA, gdzie impreza odbywała się m.in. w słynnych nowojorskich salach koncertowych Carnegie Hall i Lincoln Center.

Wpłacający32

 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
LS
Leszek Skrla
300 zł
JW
Jolanta Wożniak
200 zł
DJ
Dana Jakubowska, Ewa Mickiewicz
200 zł
E
Emmar Henryka Dobrowolska Buszkiewicz
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
LB
Leszek Bończuk
150 zł
KM
KRZYSZTOF MEDYNA
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze2

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

436 707 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?