id: gpr9fb

Pomóż w wydawaniu magazynu żydowskiego CHIDUSZ

Pomóż w wydawaniu magazynu żydowskiego CHIDUSZ

11 215 zł 
z 16 940 zł
66%
23 dni do końca
96 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności1

  • Drodzy Przyjaciele i Czytelnicy! Bardzo serdecznie dziękujemy Wam za dotychczasowe wpłaty! Cel naszej zbiórki (19 000 zł) systematycznie pomniejszamy o darowizny, które otrzymujemy bezpośrednio na konto naszej Fundacji. Dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie :)

    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Drodzy Przyjaciele i Czytelnicy! 


Od 2013 roku wydajemy we Wrocławiu magazyn żydowski „Chidusz”. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu wielu osób udało nam się przejść długą drogę od małego biuletynu gminy żydowskiej we Wrocławiu do opiniotwórczego pisma żydowskiego – przekonując Was, że z bogactwa kultury żydowskiej mogą czerpać wszyscy, niezależnie od wyznawanej (i niewyznawanej!) religii, pochodzenia, poglądów czy tożsamości seksualnej. W ostatnich latach daliśmy Wam dostęp do wielu niepublikowanych wcześniej po polsku dzieł tak wybitnych twórców jak Tony Kushner (autor „Aniołów w Ameryce”), Etgar Keret czy Amos OzPo blisko dwóch latach pandemii potrzebujemy Waszego wsparcia, by móc dalej wydawać „Chidusz”. Zabrakło nam 19 tys. zł na opłacenie praw autorskich oraz wydanie trzech ostatnich numerów „Chiduszu” w 2021 roku. Dwa z nich będą zawierały kolejne dramaty Tony’ego Kushnera, w ostatnim zaś zaprezentujemy Wam pierwszy odcinek „Aguny" Chaima Gradego, bodaj najbardziej cenionej spośród nietłumaczonych dotąd na polski jidyszowych powieści. Bez Waszej pomocy to się niestety nie uda, dlatego postanowiliśmy zorganizować pierwszą w historii naszego pisma zrzutkę na „Chidusz”. Liczymy na Wasze wsparcie!

a7a27767756eee80.pngW „Chiduszu” wchodzimy w często burzliwy dialog z tradycją, która jest nam szczególnie bliska. Nie pokazujemy kultury żydowskiej jako jarmarcznego „Skrzypka na dachu” czy Żydów z doklejonymi pejsami, a judaizmu jako siedmioramiennego świecznika. Zarzucamy Tel Awiwowi pinkwashing i kłócimy się z polityką Izraela, choć uważamy, że to piękny i zachwycający kraj. W każdym numerze robimy też przegląd zagranicznej prasy, żeby poinformować Was o najciekawszych wydarzeniach z żydowskiego świata.

Sporo naszych tekstów udostępniamy na stronie internetowej, by każdy miał dostęp do publikowanych przez nas, unikatowych treści. Ponadto w ramach programu darmowych prenumerat „Chidusz” dostaje od nas około 200 bibliotek w całej Polsce.

x607931a0aa10599.png„Chiduszu” pokazujemy judaizm, który troszczy się o uchodźców, prawa kobiet, środowisko i mniejszości seksualne. Wyjaśniamy, dlaczego wszyscy powinniśmy mieć prawo do aborcji, antykoncepcji, in vitro, związków jednopłciowych czy korekty płci. Od kilku lat czytamy biblijny Pięcioksiąg przez queerowe okulary. W reportażach prowadzimy Was przez najważniejsze żydowskie rytuały – od mykwy (łaźni), przez ślub, po pogrzeb. Walczymy o prawdę na temat historii polsko-żydowskiej – często nawet tę prozaiczną, którą w niezliczonych zakątkach kraju skrywają zapomniane cmentarze żydowskie.

Wracamy też do XIX-wiecznej tradycji drukowania powieści w odcinkach. W ten właśnie sposób już prawie w całości opublikowaliśmy „Czarnego młodzieniaszkaJankewa Dinezona, pierwszy jidyszowy bestseller i jedną z najpopularniejszych żydowskich powieści w przedwojennej Polsce. Od numeru 7/2021 w odcinkach ukazuje się „Queerowy stan wyjątkowy”, autobiografia Kate Bornstein (czyli przejmująca i szalona, ale „prawdziwa historia miłego, żydowskiego chłopca, który wstępuje do Kościoła Scjentologii i odchodzi z niego po dwunastu latach, aby stać się tą uroczą kobietą, którą jest teraz”). Premiera pierwszego odcinka „Aguny" Chaima Gradego będzie na Was czekać w ostatnim „Chiduszu” w 2021 roku. Pomóżcie nam, byśmy mogli to realizować! 


Chętnie odpowiemy na Wasze pytania: [email protected]Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 96

 
Dane ukryte
2 000 zł
A
A.M.Graff
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
MS
Michael Schudrich
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 6

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

753 211 zrzutek

i zebrali

544 033 876 zł

A ty na co dziś zbierasz?