id: ssr832

Polarniczki – pierwsze Polki w Arktyce i Antarktyce – Film dokumentalny

Polarniczki – pierwsze Polki w Arktyce i Antarktyce – Film dokumentalny

Nasi użytkownicy założyli 917 152 zrzutki i zebrali 885 259 693 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

zb32eec6c2cb504c.jpg

Czy słyszeliście kiedyś o Marii Agacie Olech lub Annie Krzyszowskiej Waitkus? A o Arctowskim, Dobrowolskim, Siedleckim? To może Amundsen, Shackelton lub Scott brzmią bardziej znajomo?


To zwykle polarnicy zbierali laury po udanych wyprawach i badaniach, ale o roli kobiet w tych przedsięwzięciach nie wiedzieliśmy zbyt wiele.


Realizując film POLARNICZKI chcemy ocalić od zapomnienia historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. Wśród nich są kierowniczki wypraw i badaczki, które świetnie poradziły sobie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, przecierając szlaki dla kolejnych pokoleń polarniczek. Nie straszne im było zimowanie w bazach i praca w trudnych warunkach podbiegunowych. Poświęciły życie na badanie zmian klimatu i kondycji całej planety.

POLARNICZKI to również opowieść o ambicjach, uporze w dążeniu do celu i spełnianiu marzeń.


I Ty możesz mieć swój udział w naszej misji i zostać współproducentem filmu.


Dużo już zostało zrobione, ale nadal przed nami ostatnie ujęcia oraz najbardziej kosztowny etap postprodukcji: montaż, koloryzacja, miks i mastering dźwięku, kompozycja ścieżki dźwiękowej, grafiki i animacje, licencje na materiały archiwalne. Możesz wybrać jedną z poniższych nagród lub wpłacić ile chcesz.


Film będzie promowany na festiwalach filmowych na całym świecie.

Premiera „Polarniczek” planowana jest na wiosnę 2023 roku.


oefb9983a3ffaaa1.jpg

f83cbb6b0077d2c9.jpgBadaczki regionów polarnych to obecnie całkiem duże grono ambitnych i odważnych kobiet. Nasz film opowiadać będzie o pionierkach, które stały się dla nich inspiracją.


Maria Agata Olech, lichenolog, była pierwszą kobietą kierowniczką całorocznej wyprawy do stacji badawczej na Antarktydzie. Tak jak zdobywcy biegunów Robert E. Peary i Roald Amundsen, należy do prestiżowego Explorers Club. 

Anna Kołakowska, biotechnolog, jako pierwsza Polka spędziła na Antarktydzie zimę.

Anna Krzyszowska Waitkus związała się ze Spitsbergenem w latach 80-tych i odwiedza go do dzisiaj. Jako znany ekolog uczestniczyła też w ekspedycji Greenpeace na Antarktydę.

Wiesława Ewa Krawczyk, chemik, zaczęła swoją przygodę z wyprawami polarnymi od stworzenia laboratorium na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. 

Joanna Pociask-Karteczka, hydrolog, również badaczka Arktyki, ma dwie pasje – naukę i poezję – jest autorką kilkunastu tomików z wierszami.

l451e34aed55acee.jpg

v10aae71a676d7ce.jpgDaga Bożek i Kuba Witek to twórcy, którzy podobnie jak bohaterki filmu związali się z regionami podbiegunowymi. Daga, specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji w Instytucie Geofizyki PAN, również jest polarniczką. Uczestniczyła w dwóch całorocznych wyprawach do polskich stacji badawczych na Spitsbergenie i Antarktydzie. Jest autorką kilku książek o tematyce polarnej, m.in. reportażu „Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata”, który stał się inspiracją dla filmu. Kuba, reżyser filmów dokumentalnych zrealizowanych na Grenlandii, Spitsbergenie, Wyspach Owczych, Islandii oraz w Polsce i USA. Wziął udział w dwóch ekspedycjach naukowych na Spitsbergen, podczas których dokumentował zmiany klimatu w Arktyce. Jego filmy były prezentowane i nagradzane na festiwalach filmowych na całym świecie.


Muzyka do filmu stworzona zostanie na bazie dźwięków nagrywanych przez naukowców badających lodowce oraz „życia podwodnego” Arktyki i Antarktyki, a następnie połączona z nagraniami polskich instrumentalistek i artystek związanych z różnymi gatunkami muzycznymi. Nad całością będzie sprawował pieczę Łukasz "SZATT" Palkiewicz – dwukrotnie nominowany do Fryderyków kompozytor, autor muzyki do filmów oraz producent muzyki elektronicznej, który ma za sobą występy na największych festiwalach muzycznych w Polsce.

vb69bbf7dac05c1f.jpg

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 7 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę/ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Aktywne organizatora:
Inne
Podziękowanie w końcowych napisach filmu

Twoje imię i nazwisko pojawi się w końcowych napisach filmu i na stronie internetowej projektu.

od 50 zł

Kupione 16

Książki • Biografie
Książka "Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata" z autografem

Chcesz dowiedzieć się więcej o polarniczkach? Wybierz tę nagrodę i przeczytaj książkę Dagi Bożek, która była inspiracją dla filmu.

od 150 zł

Kupione 9 z 10

Wyjątkowe spotkania
Wirtualne spotkanie z Kubą Witkiem

Marzy Ci się podróż na Północ – na Islandię, Wyspy Owcze czy Grenlandię – wybierz tę nagrodę. Kuba Witek podzieli się z Tobą swoimi doświadczeniami z wypraw i d...

od 500 zł

Kupione 2

Wyjątkowe spotkania
Wirtualne spotkanie z Dagą Bożek

Jeśli chcesz dowiedzieć się o więcej o wyprawach polarnych i życiu na stacjach badawczych w terenach podbiegunowych, Zapytaj o to polarniczkę Dagę Bożek. Czas s...

od 500 zł
Inne
Specjalne podziękowanie

Dostaniesz specjalnie zaprojektowane dla Ciebie – z Twoim imieniem i nazwiskiem lub nazwą firmy – podziękowanie w formie oprawionego posteru + zaproszenie na ur...

od 1000 zł

Kupione 2

Wyjątkowe spotkania
Prywatny koncert

Chcesz posłuchać dźwięków Północy z oryginalną muzyką elektroniczną w wykonaniu autora ścieżki dźwiękowej do filmu Łukasza Palkiewicza znanego jako Szatt? Zorga...

od 2500 zł
Inne
Koproducent filmu

Jak zostać koproducentem filmu? Nic prostszego! Wybierz tę nagrodę – zostaniesz koproducentem filmu "Polarniczki", a Twoje imię i nazwisko lub nazwa Twojej firm...

od 10000 zł

Wpłaty 44

preloader

Komentarze 1

 
2500 znaków