16 512 zł 
z 30 000 zł
55%
9 dni do końca
228 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Szanowni Państwo!


Od ponad 20 lat wspieramy Polaków na wschodzie, głównie na Ukrainie również w czasie wojny docierając z pomocą do Żytomierza a nawet Charkowa i Czernichowa gdzie potrzeby są największe. Przez lata naszej aktywności Fundacja Studio Wschód nawiązała wiele znajomości z polską diasporą poza granicami szczególnie w tych najmniej znanych i odwiedzanych miejscach.


Taką zapomnianą krainą jest Mołdawia gdzie mieszka ponad 4 tysiące naszych Rodaków. Polska mniejszość żyje tam stuleci od czasów świetności dawnej Rzeczypospolitej aż do jej drugiego rozbioru w 1793 roku. Oznacza to, że od ponad 230 lat nasi krajanie żyją poza Polską, mimo to zachowując polską kulturę, obyczaje i tożsamość.


Większość Polaków jest skupiona wokół Stowarzyszenia "Dom Polski w BIelcach" z którą nawiązaliśmy kontakt i do której chcemy dotrzeć w sierpniu zarówno do Bielc jak i położonej nieopodal Styrczy, gdzie Polacy stanowią najliczniejszą grupę stąd też wieś jest nazywana "Małą Warszawą". Polskie środowisko w Mołdawii prężnie się rozwija w ramach stowarzyszenia gdzie funkcjonuje polski zespół ludowy, są organizowane rozmaite projekty polonijne i szkoła języka polskiego, wydawana też jest polska gazeta.


W Mołdawii byliśmy już wcześniej jest to piękny kraj słynący ze swych krajobrazów i plantacji winorośli położonych na obszarze historycznej Besarabii. Jest to niestety również najbiedniejszy kraj Europy. Główny wysiłek naszych działań spoczywa teraz na kierunku Ukrainy jednak nie możemy zapominać również o naszych krajanach w Mołdawii.


Jesteśmy w stałym kontakcie z Rodakami w Mołdawii w wyniku czego znamy dokładnie ich potrzeby oraz problemy. Celem akcji jest przygotowanie paczek oraz wyprawek szkolnych dla przedstawicieli naszej diaspory do której dotrzemy w sierpniu.

z072c807e15d8c1a.jpeg


W ramach akcji chcemy przygotować ponad 150 paczek żywnościowych dla najbardziej potrzebujących seniorów oraz 50 wyprawek szkolnych, które przekażemy bezpośrednio Rodakom w Mołdawii.


Pomoc trafi do 44 seniorów w Styrczy, 87 seniorów w Bielcach, 4 rodzin wielodzietnych, 4 niepełnosprawnych seniorów i 4 niepełnosprawnych dzieci oraz 26 przedszkolaków.


g05f2212cfce19fe.png

yf3e2bae6b027d31.png

hcb6b3c9a9c7d56f.png

ga5333dc7ceaae0b.png

Potrzebne są słodycze, kawa herbata, konserwy, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości, żywność długoterminowa, zabawki, wyprawki szkolne, tornistry.Paczki dla Polaków na wschodzie można słać na poniższy adres:

Radio Wrocław, Aleja Karkonoska 10, Wrocław

 53-015

Jako nadawcę prosimy wpisywać Fundacje Studio Wschód również zalecamy aby na paczce napisać, że jest to "Pomoc Polakom w Mołdawii"


Organizatorem zbiórki jest:

Fundacja Studio Wschód

Prezes Fundacji Studio Wschód: Grażyna Orłowska - Sondej

Koordynator zrzutki: Artur Sułkowski


REGON:

362239210

NIP:

8971812124

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 228

preloader

Komentarze 2

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

878 686 zrzutek

i zebrali

807 819 440 zł

A ty na co dziś zbierasz?