id: sy659k

Odbudowa Nadbużańskiego Domu po pożarze

Odbudowa Nadbużańskiego Domu po pożarze

Organizator przesłał dokumenty potwierdzające wiarygodność opisu zrzutki
30 530 zł
z 230 000
13%
zakończona
23.04.2023r
201
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Nasi użytkownicy założyli 1 016 995 zrzutek i zebrali 1 066 064 883 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Do wszystkich o wielkich sercach,

 

jesteśmy przyjaciółmi Wojtka, Maliny i Nadbużańskiego Domu, łączącego wielu wspaniałych ludzi z Polski i wielu innych zakątków świata wokół wspólnych wartości kulturowych i kulinarnych. Piszemy do Was, ponieważ rano 13 grudnia wydarzyła się ogromna tragedia - w wyniku pożaru, powstałego od pieca CO spaliła się część historycznego, drewnianego domu. W sumie 8 pomieszczeń, w tym doszczętnie kuchnia, spiżarnia i 2 łazienki. Ocalała z pożaru część jest pokryta grubą warstwą sadzy i okropnym swądem spalenizny. Szczęście w nieszczęściu - nikomu nic się stało. Co więcej - dom był ubezpieczony, jednakże forma ubezpieczenia (mienie nieruchome) nie jest w stanie pokryć ogromu strat, zwłaszcza znajdujących się w domu mebli i sprzętów, strawionych przez ogień podczas akcji pożaru.

 

Tak, jak wspomnieliśmy Nadbużański Dom jest historycznym budynkiem powstałym około 1925 roku, w którym do lat dziewięćdziesiątych mieściła się szkoła powszechna. Kilkanaście lat temu Wojtek, pragnąc ocalić historię tego miejsca, kupił dość mocno podniszczony budynek. Wkładając całą swoją pasję oraz mnóstwo energii i serca, stworzył w nim dom, goszczący wszystkich, którzy pragną poznać bogactwo wielowymiarowej kultury Podlasia, zapierającą dech w piersiach przyrodę - Dom znajduje się przy starorzeczu Bugu - jak również zaskakujące smaki potraw na bazie sezonowych składników w wykonaniu najzdolniejszych szefów kuchni. Jednak przede wszystkim Nadbużański Dom to miejsce, w którym na przestrzeni lat tworzyły się przyjaźnie. To tu większość z nas, piszących ten tekst spotkała się po raz pierwszy, co w innych warunkach zapewne by się nie wydarzyło, ponieważ pochodzimy z różnych części Polski i odmiennych środowisk. Każdy pobyt w Nadbużańskim Domu, dzięki niesamowitym, wręcz magnetycznym zdolnościom Wojtka do łączenia ludzi przy jednym stole stawał się wyjątkowym przeżyciem. A serwowane dania, często w wykonaniu trzypokoleniowej rodziny Wojtka zachwycały prostotą aromatycznych, podlaskich składników. Od kilku dni towarzyszą nam już tylko wspomnienia i ogromny ból, spowodowany pustką wypalonych, śmierdzących spalenizną ścian.

 

Dlatego postanowiliśmy przekuć te emocje na pozytywne działanie i pomóc Wojtkowi odbudować jego jedyne źródło utrzymania. Po pierwsze i najważniejsze - wspólnie z Wojtkiem wyliczyliśmy wstępną kwotę, stanowiącą fundusz odbudowy Nadbużańskiego Domu z odtworzeniem historycznych elementów architektury. To 230 tysięcy złotych. Kwota ta, będąca przedmiotem niniejszej zbiórki uzupełniona pieniędzmi pozyskanymi z ubezpieczenia pozwoli wykonać następujące prace:

 

- całkowite oczyszczenie i odczadzenie spalonej części domu,

- utylizacja spalonych elementów stałych oraz elementów ruchomych,

- rekonstrukcja muru domu od części zachodniej,

- rekonstrukcja belek stropowych w kuchni i łazienkach, 

- rekonstrukcja pomieszczeń kuchennych i łazienek,

- rekonstrukcja podwójnych drewnianych okien - 8 sztuk oraz drewnianych drzwi - 6 par.

- zakup nowego pieca CO,

- zakup nowego bojlera do wody,

- stworzenie nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej,

- stworzenie nowej instalacji elektrycznej,

- rekonstrukcja drewnianego szalunku zewnętrznego od strony zachodniej,

- rekonstrukcja pozostałych 3 pomieszczeń (jadalnia, salon, korytarz mniejszy) w spalonej części domu,

- oczyszczenie z sadzy i odczadzenie niespalonej części domu – 6 pomieszczeń (hol wejściowy, hol główny, pokój duży, pokój średni, 2 pokoje małe), 

- odmalowanie niespalonej części domu – 6 pomieszczeń (hol wejściowy, hol główny, pokój duży, pokój średni, 2 pokoje małe).

 

Zwracamy się z ogromną prośbą do wszystkich, którzy gościli w Nadbużańskim Domu. Do tych, którzy o nim czytali, bądź słyszeli. I do każdego, kto ma ochotę pomóc Wojtkowi w odbudowie miejsca, łączącego ludzi jedzeniem, inspirującymi rozmowami i niezapomnianymi wschodami słońca przy śpiewie ptaków. Prosimy, pomóżcie. Wierzymy w głęboką moc sprawczą ludzi dobrej woli. Wspólnie sprawmy, żeby Nadbużański Dom na nowo rozkwitł pięknem barw, zapachów i dźwięków. Pamiętajcie, każda, nawet najdrobniejsza wpłata przybliża nas do celu. Bardzo dziękujemy,

 

Agata, Iza, Asia, Kuba, Daniel i Paweł

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 201

 
Dane ukryte
30 zł
 
Dane ukryte
ukryta
JW
Joanna wawrzyniak
59 zł
 
Dane ukryte
300 zł
MK
Malgo K.
ukryta
MW
Monika Wasilewicz
40 zł
KP
KAROLINA
10 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 5

 
2500 znaków