Razem dla Biebrzy ID: tncjh3

Razem dla Biebrzy ID: tncjh3

5 929 zł z 100 000 zł

5%

5 929 zł

5 929 zł

z 100 000 zł

42 dni

42 dni

do końca

127

127

wspierających
5%
Wpłać na zrzutkę

Aktualności 1

 • Wspaniałe wiadomości!!!‼️‼️

  Pożar Biebrzy ugaszony❤️‼️‼️

  Pozostaje dozór pogorzeliska‼️


  Pieniądze ze zbiórki trafią w całości do Ochotniczej Straży Pożarnej w Goniądzu.


  s3ce30d85e873d55.jpeg

  Czytaj więcej

Opis zrzutki

Biebrza to światowy cud natury ratujmy go wspólnie.


Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym, który zajmuje powierzchnię około 59 tys. ha. Jest ostoją naszego narodowego symbolu orła Bielika, "ojczyzną" łosi i wielu rzadkich gatunków zwierząt zwłaszcza ptaków wodno-błotnych, chroni cenne obszary bagienne. Wiosenne pożary podmokłych łąk, które mogą być skutkiem wypalania traw przez człowieka, mają miejsce w tym rejonie co roku, mimo że o niewypalanie traw apelują cały czas dyrekcje parków i strażacy. Jednak ten pożar jest katastrofą.


x2f54705ff61e64d.jpeg


Niestety tysiące zwierząt ginie w męczarniach, umierają w ogromnym cierpieniu młode, które przyszły na świat tej wiosny. Zginął słynny orzeł bielik z Wrocenia, spłonął żywcem na oczach strażaków ochraniając swoje gniazdo i wylęg. Przez wypalanie traw na Bagnach Biebrzańskich.


Pan Marek Syguła

Straszny smutek...


l8006912792d2a50.jpegrde8b1da96364a02.jpeg


Plakat Pani Anastazji Drabot niech stanie się symbolem, rozdzierającym serce przez ludzką głupotę. Koniec z wypalaniem traw! KONIEC!!!!! Niech dotrze do wszystkich!


hd2fed323dc56314.jpeg

Biebrzański Park Narodowy Płonie, prośba o pomoc i wsparcie dla strażaków,


Biebrzański Park Narodowy to niezwykle trudny teren do prowadzenia akcji gaśniczej. Tereny torfowisk mogą palić się dugo. Wiatr i wyjątkowa w tym roku susza bardzo utrudniają gaszenie pożaru.

v13d88d5f89d73cd.jpeg

f2effd8d2852e031.jpeg

Ta zrzutka jest całkowicie społeczną inicjatywą, wynikającą z chęci wsparcia całej akcji.

Jesteśmy strażakami, którzy od 2002 roku prowadzą społeczny edukacyjny program walki z pożarami traw dlatego wiemy, że tak wielki pożar w obecnym czasie jest tragedią. #StopPozaromTraw #StopWypalaniuTraw

u9514c4df79a3780.jpeg


Strażacy walczący z żywiołem od kilku dni, będą potrzebować wsparcia dlatego prosimy Was ludzi dobrego serca o pomoc.


Zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie i uzupełnienie sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Goniądzu.


Wpłać złotówke albo dwie każda pomoc liczy się.

Prośba aby udostępniać.


Zbiórka jest społeczna i niezależna.


Podziękowania dla Łukasza Rutkowskiego za udostępnienie zdjęć. Łukasz jest jednym z wielu strażaków walczących z pożarem.

https://www.facebook.com/LukaszRutkowskiFotografia/


Podziękowania dla Fojerman za zdjęcie,

https://www.facebook.com/fojermansklep/KOMUNIKAT DYREKTORA BIEBRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO:

"Przejmowaliśmy się niedawno i płakaliśmy nad Australią...

Dziś płonie największy polski park narodowy, jedne z najlepiej zachowanych torfowisk w Europie. To ptasi raj. Tysiące gęsi, kaczek, wiele batalionów, rycyków, kulików zatrzymywało się tu na wiosennych migracjach, by się wzmocnić przed dalszą wędrówką. W nieprzebytych bagiennych lasach są ostoje rzadkich dzięciołów, sów, bielików, czy orlików grubodziobych - najrzadszych orłów Europy. Odnotowano tu ponad 280 gatunków ptaków, w tym wiele rzadkich i gdzie indziej ginących, takich jak dubelt, cietrzew, wodniczka. To miejsce, gdzie mogliśmy podziwiać łosie, bo tu własnie jest ich najwięcej w całym kraju i tutaj przetrwały okres nadmiernych polowań. Żyją tu rysie, kilka rodzin wilków...nie czas wszystko wymieniać... Mszyste torfowiska tworzyły się tu powoli od tysięcy lat, tworząc mokrą, bagienną gąbkę, dającą najlepszy, bo naturalny magazyn retencyjny, w tak suchych ostatnio latach. To przyrodnicza perła, bo w ostatnim stuleciu osuszono aż 86% wszystkich torfowisk Polski. Rzadkimi roślinami zachwycają się naukowcy całej Europy.

Biebrza fascynuje ogromem przestrzeni i otwartym krajobrazem. Ten, kto choć raz przeszedł biebrzańskim szlakiem, chce tu wracać.

Tymczasem ten tragiczny pożar trawi wszystko... dziś rano miał powierzchnię blisko 1,5 tys. ha, to prawie tyle, co 2 tysiące boisk piłkarskich! A tak bardzo się powiększył.

Ptaki tracą w ogniu swoje lęgi! Pisklętom grozi głód, bo ich żerowiska pełne do niedawna drobnych zwierząt, po przejściu żywiołu będą pustynią.

Wzruszeni jesteśmy Państwa postawą podczas pożaru i zrozumieniem, że Biebrzański Park Narodowy to nasze narodowe dobro. By je uratować potrzebujemy wsparcia. Nasze środki zabezpieczane na wypadek pożarów (150 tys. w tym dofinansowanie z Funduszu leśnego Lasów Państwowych) skończyły się już wczoraj. Pożary nękają nas co roku, zwykle mają jednak powierzchnię do 200 ha rocznie, tymczasem spalony tylko w kwietniu ogniem obszar to blisko 2 tys. ha! teraz intensywnie staramy się o dodatkowe wsparcie i dotacje na pokrycie kosztów nalotów samolotami gaśniczymi, jeden kurs to koszt ok. 10 tys.zł A tych kursów było wiele, końca nie widać...

Prosimy o Państwa finansowe wsparcie, by lepiej wyposażyć GASZĄCYCH OBECNIE POŻAR DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH Z POBLISKICH WSI I MIASTECZEK. Ochotnicy są na każde wezwanie, dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia.

Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup:

- tłumic do ręcznego gaszenia,

- małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren, służących do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych,

- paliwa na dojazdy, niezbędnych kosztów gaszenia pożarów.

Dziękujemy za każdą złotówkę. "

Andrzej Grygoruk

Dyrektor Biebrzańskiego Parku NarodowegoWpłacający127

 
Użytkownik niezarejestrowany
217,01 zł
 
Dane ukryte
200 zł
J
Justyna Studzińska
200 zł
MM
malgorzata matuszewska
200 zł
K
Katarzyna
200 zł
EL
Edyta Lenda
200 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
E
Elzbieta Podsiedzik
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze1

 
2500 znaków
 • PZ
  Paulina Z

  Jestem druhną z OSP i wiem jakim ogień jest trudnym i nieprzewidywalnym przeciwnikiem! Jestem z Wami! Wierzę, że razem pokonamy ten żywioł! Dla wszystkich kolegów strażaków walczących z pożarem składam wielkie wyrazy uznania i podziwu!

  25 zł
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

522 012 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?