id: unbwep

Łódź, silnik, przyczepka do transportu - Obóz Ornitologiczny w Kaliszanach

Łódź, silnik, przyczepka do transportu - Obóz Ornitologiczny w Kaliszanach

Opis zrzutki

Obóz Ornitologiczny „Kaliszany” prowadzi swoje prace badawcze na dzikiej wyspie w dolinie rzeki Wisły (gmina Józefów nad Wisłą) w miesiącach od sierpnia do października nieprzerwanie od 28 lat.

Głównym celem badań jest chwytanie i obrączkowanie ptaków w czasie ich jesiennej wędrówki oraz stałe obserwacje ptaków przelatujących doliną Wisły.


Prace związane z obrączkowaniem ptaków umożliwiają między innymi: poznanie tras oraz terminów wędrówek, liczebności i dynamiki przelotu, miejsc zimowania, powracalności do miejsc lęgowych, długości życia i wielu innych szczegółów biologii życia ptaków. Obrączkowanie oraz stałe obserwacje ptaków przelatujących doliną Wisły mają duże znaczenie w monitoringu przelotu i poznaniu populacji ptaków wykorzystujących dolinę Wisły jako trasę wędrówki.


Stacja badawcza Obóz Ornitologiczny w Kaliszanach współpracuje z Programem Badawczym Akcja Bałtycka, została włączona do Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków (KSSOP) oraz działa w ramach europejskiej sieci SE European Bird Migration Network (SEEN).

Na wyspie ma żadnej infrastruktury, dlatego każdego roku w sierpniu potrzebny do obrączkowania ptaków i do życia sprzęt, transportujemy przez kanał pontonem lub spławiamy Wisłą.

Mieszkamy w namiotach, korzystamy z ogniska, a wodę do picia mamy z pobliskiej miejscowości. Ją również transportujemy pontonem.


Kilka miesięcy później, po zakończeniu prac badawczych zwijamy Obóz, a cały sprzęt taki jak: stoły, namioty, turystyczną kuchnię, lodówkę, butle gazowe i wiele innych ciężkich rzeczy) ponownie przeprawiamy przez Wisłę, aby złożyć w bezpiecznym, suchym miejscu na czas zimy.

Uczestnikami akcji badawczej są ornitolodzy, przyrodnicy, amatorzy i profesjonaliści, osoby niezwiązane bezpośrednio z ptakami i przyrodą. Pracujemy w ramach wolontariatu, sami finansujemy nasze dojazdy i pobyty podczas prac obrączkarskich.

AKTUALNIE PRZED NAMI ZAKUP ŁODZI, SILNIKA I PRZYCZEPY PODŁODZIOWEJ.

Chcemy zadbać o bezpieczeństwo załogi oraz rozszerzyć prace badawcze na okoliczne miejsca, piaszczyste łachy, gdzie bytują ptaki wodno-błotne.


Twoja wpłata z pewnością przyczyni się do lepszego poznania oraz ochrony przyrody.

Z nami wspierasz ochronę ptaków. Serdecznie dziękujemy!

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 70

RR
Robert Rudolf
2 000 zł
 
Dane ukryte
2 000 zł
 
Dane ukryte
1 500 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
T
Tymek
500 zł
MS
Maciej Szwed
500 zł
JJ
Justyna Jakubczyk
300 zł
PL
Piotr Lasek
300 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

674 961 zrzutek

i zebrali

435 172 807 zł

A ty na co dziś zbierasz?