id: up59xb

Na drewno do budowy pierwszych 10 chat w największym skansenie Słowiańskim w Europie.

Na drewno do budowy pierwszych 10 chat w największym skansenie Słowiańskim w Europie.

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
15 363 zł 
z 18 000 zł
85%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Aktualności1

  • Drodzy Darczyńcy,


    Dziękujemy Wam za wszystkie dotychczasowe wpłaty! Jesteśmy wdzięczni za Waszą hojność i wsparcie!

    Dodaliśmy dzisiaj nowe progi i związane z nimi nagrody. Pozostają one do Waszego wyboru podczas dokonywania wpłaty. Informujemy również wszystkie osoby, które już wsparły nas wcześniej, że będziemy się z Wami w ciągu najbliższych dni kontaktować i dostarczać Wam bony zgodnie z aktualnymi progami.


    Sława Przyjaciele!

    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Sława!


Jesteśmy grupą pasjonatów naszej rodzimej kultury słowiańskiej. Interesuje nas historia wczesnego średniowiecza, zwyczaje i obyczaje, życie i codzienność Słowian, a także wszelkiego rodzaju rzemiosło, którym się trudnili. Nasza aktywność pasjonatów-rekonstruktorów zaowocowała powstaniem w 2012 roku, grodu słowiańskiego w Stobiernej k. Dębicy, gdzie rocznie odwiedzało nad 10 tysięcy dzieci z nauczycielami i rodzicami. Trzy lata później postanowiliśmy pójśc dalej i założyliśmy Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera.


ze969138f714ccc5.jpeg


Głównym celem Stowarzyszenia jest dostarczanie społeczeństwu w sposób entuzjastyczny i rzetelny wiedzy i doświadczeń pozwalających zrozumieć życie, mentalność i tło historyczne naszych Wielkich Słowiańskich Przodków. Nasze żywe lekcje historii to doskonała okazja by cofnąć się w historii do czasów pierwszych Piastów. Dzieci i dorośli mają okazję ''dotknąć'' historii- usłyszeć i zobaczyć ją na żywo. Mają bezpośredni kontakt ze sposobem życia naszych przodków oraz z replikami używanych przez nich przedmiotów codziennego użytku.


t1a9a566889b5cd0.jpeg


Pomysł stworzenia skansenu słowiańskiego w Stobiernej powstał w głowie założyciela już w 2007 roku. Idea ta trafiła na żyzny grunt w Gminie Dębica, gdzie wójt zdecydował się na realizację tego przedsięwzięcia. 

Do 2012 roku gród w Stobiernej został wybudowany i oddany w dzierżawę pomysłodawcy - Ziemowitowi, który prowadził obiekt do dziś. 7 stycznia 2021 roku, po prawie 9 latach opuszczamy osadę słowiańską w Stobiernej.


JAK DO TEGO DOSZŁO?


W tym roku w marcu świat zamarł z powodu wirusa. Nie obyło się to bez szkody również dla nas. Całokształt naszych działań opiera się na edukacji dzieci i młodzieży ze szkół, a także na ruchu turystycznym. Nasze przychody spadły do zera. Widząc co się dzieję, wystosowaliśmy list do wójta z prośbą o obniżenie czynszu dzierżawnego za rok 2020. Niestety spotkaliśmy się z odmową, bez możliwości jakiejkolwiek dyskusji. W związku z brakiem woli ze strony gminy chcieliśmy wypowiedzieć umowę w czerwcu, żeby nie pogrążać się w dalszych wysokich i niepotrzebnych kosztach. W efekcie tego pisma Wójt obiecał nam pomoc. Prosił abyśmy nie wypowiadali umowy i przetrzymali ten trudny czas. Mieliśmy wrócić do tematu jesienią. Zgodziliśmy się na te warunki. Funkcjonowaliśmy dalej. Mimo iż ruch był znikomy z powodu koronawirusa, my rzetelnie realizowaliśmy misję naszego stowarzyszenia. Przyszła jesień, wróciliśmy do rozmów na temat realizacji umowy, która miała nas wesprzeć w spłacie dzierżawy. Tej obietnicy niestety nie udało się spełnić.


zdec72e455007349.jpeg


WYPOWIEDZENIE


28.12.2020 po uprzednim braku możliwości spotkania, czy jakiegokolwiek kontaktu gmina wysłała pismo wypowiadające umowę, w związku z brakiem płatności za czynsz. Spowodowało to duży szok i rozgoryczenie. Zastanawiamy się po co były obietnice pomocy i prośba o dalsze prowadzenie grodu, skoro ta pomoc w ogóle nie przyszła? Na to pytanie raczej odpowiedzi nie poznamy. Oczywiście zgodnie z umową, gmina miała podstawę do wypowiedzenia tej umowy. Natomiast mogliśmy podziękować sobie w czerwcu, nie narażając się na koszty dalszej dzierżawy. Sposób w jaki zostało to załatwione pozostawia wiele do życzenia. Zostaliśmy z grodu w Stobiernej wyproszeni w bardzo niemiły sposób, bez żadnego podziękowania za 9 lat naszej pracy i wkładu w rozwój ruchu turystycznego gminy Dębica oraz edukacji dzieci i młodzieży z całego województwa podkarpackiego.


t24ae6e5e2c505c2.jpeg


NIE PODDAJEMY SIĘ!To nie koniec naszej działalności. Na wiosnę rozpoczynamy budowę nowego grodu nad jeziorem Strzegocickim koło Pilzna. Będziemy tam dalej realizować naszą misję. Żegnamy miejsce, dzięki któremu dziesiątki tysięcy dzieci dowiedziały się o naszych przodkach, które przez to 8,5 roku tworzyliśmy. To zostanie z nami zawsze i pomimo ''niesympatycznego'' potraktowania będziemy działać dalej!


vc5b0a804db5bb19.jpeg


JAK MOŻESZ POMÓC?


Ponieważ straciliśmy główne miejsce finansowania naszej działalności, a zgłosiło się wiele osób chętnych pomóc nam w tym trudnym czasie, stworzyliśmy tę zrzutkę dla wszystkich którzy chcą wesprzeć działania naszego Stowarzyszenia. W marcu chcemy rozpocząć budowę pierwszych chat w nowej osadzie, która będzie docelowo największym wczesnośredniowiecznym grodem słowiańskim w Europie. Bądź częścią tego projektu!


Pierwszy etap prac: 110 000zł, 20 000zł drewno (2000zł już mamy), 80 000 robocizna (członkowie stowarzyszenia + wolontariusze, których już mamy!), 10 000 prace ziemne (już mamy sponsora tych prac!)


Na początek potrzebujemy 60 kubików drewna o wartości 300 zł za kubik, łącznie 18 000 zł.

To pozwoli nam zbudować dziesięć chat w nowym grodzie, gdzie będziemy mogli dalej w sposób rzetelny, entuzjastyczny przekazywać wiedzę Wam i Waszym dzieciom na temat naszej rodzimej historii i przodków. Zachęcamy do udziału!


z6fd209dc3d679ae.jpeg

Podoba Ci się działalność naszego Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera? Wesprzyj nas! Możesz zrobić bardzo wiele, za co jesteśmy wdzięczni!


1. Zasubskrybuj nasz kanał Youtube:

https://www.youtube.com/channel/UCBynVt3PJOFyH7DCnhD3xbQ


2. Udostępnij ten materiał innym.


3. Polub nas na FB:

https://www.facebook.com/PalanaGera


4. Zapisz nam 1% swojego podatku, KRS: 0000579095

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 125

MB
Marcin B
10 zł
ŁF
200 zł
ŁK
Łukasz Katarzyna Kolak
10 zł
 
Dane ukryte
111 zł
 
Dane ukryte
200 zł
ZP
Zbigniew Pieprzak
200 zł
 
Dane ukryte
30 zł
 
Dane ukryte
200 zł
KM
Krzysztof Mituś
200 zł
 
Dane ukryte
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków

Nagrody

Wpłać 100 zł i więcej
Darczyńca

Ekskluzywne wejście do grodu dla jednej osoby, oprowadzenie indywidualne.

Voucher wraz z podziękowaniem zostaną wysłane pocztą na wskazany adres.


rozwiń

wybrano 5 razy

Wpłać 200 zł i więcej
Dobrodziej

Ekskluzywne wejście do grodu dla całej rodziny, oprowadzenie indywidualne oraz publikacja Słowiańska Dolina Wisłoki - wędrując śladami Przodków.

Książka pokazuje Czytelnikowi bogatą i bardzo ciekawą historię Doliny Wisłoki z czasów kluczowych dla jej dzisiejszych dziejów, czasów, gdy osiedlali się tutaj jej obecni mieszkańcy, kiedy powoli krystalizowało się ich społeczeństwo i wreszcie kiedy obszar ten dołączył do państwa polskiego. Szczególnie chcemy uświadomić Mu ciągłość historyczną - to, że ta historia trwa dalej. Najłatwiej chyba refleksja taka przychodzi, kiedy stoi się u podnóża do dzisiaj potężnego wału pozostałego po dawnym grodzie...

Przewodnik ten powstał z myślą o wszystkich tych, którzy czerpią przyjemność ze zgłębiania historii naszych słowiańskich Przodków lub też są dopiero w przededniu odkrycia w sobie tej pasji. Jest to także pozycja dla miłośników podróży i odkrywania miejsc znajdujących się daleko poza głównym nurtem turystycznych wycieczek. Dla takich, którzy z kompasem i mapą (bądź GPSem) w ręku eksplorują świat w poszukiwaniu miejsc, gdzie ilość odwiedzających liczona jest w dziesiątkach, a nie dziesiątkach tysięcy.

Voucher wraz z podziękowaniem oraz książka zostaną wysłane pocztą na wskazany adres.


rozwiń

wybrano 27 razy

Wpłać 500 zł i więcej
Sponsor

Ekskluzywne wejście do grodu dla całej rodziny, oprowadzenie indywidualne, publikacja Słowiańska Dolina Wisłoki - wędrując śladami Przodków oraz drobny upominek podczas wizyty w grodzie.

Voucher wraz z podziękowaniem oraz książka zostaną wysłane pocztą.

rozwiń
Wpłać 1000 zł i więcej
Przyjaciel Stowarzyszenia

Dożywotni wolny wstęp do naszych obiektów+ publikacja Słowiańska Dolina Wisłoki - wędrując śladami Przodków + zaproszenie na imprezę przez nas organizowaną i wolny wstęp na tą imprezę z osobą towarzyszącą

Voucher wraz z podziękowaniem oraz książka zostaną wysłane pocztą na podany adres.

rozwiń

wybrano 2 razy

Wpłać 5000 zł i więcej
Wielki Przyjaciel Stowarzyszenia

Dożywotnio wolny wstęp do naszych obiektów wraz z całą rodziną + publikacja Słowiańska Dolina Wisłoki - wędrując śladami Przodków + zawsze zaproszenie na imprezy przez nas organizowane i zawsze darmowy wstęp na te imprezy, wymieniany zawsze w publikacjach Stowarzyszenia i na jego stronach.

Voucher wraz z podziękowaniem oraz książka zostaną wysłane pocztą na podany adres.

rozwiń
Wpłać 10000 zł i więcej
Honorowy Członek Stowarzyszenia

Dożywotnio wolny wstęp do naszych obiektów wraz z całą rodziną + publikacja Słowiańska Dolina Wisłoki - wędrując śladami Przodków + zawsze zaproszenie na imprezy przez nas organizowane i zawsze darmowy wstęp na te imprezy, wymieniany zawsze w publikacjach Stowarzyszenia i na jego stronach, możliwość brania udziału w Walnych Zgromadzeniach Stowarzyszenia, pamiątkowy medal.

Voucher wraz z podziękowaniem, książka i medal zostaną wysłane pocztą na podany adres.

rozwiń

Nasi użytkownicy założyli

864 603 zrzutki

i zebrali

762 696 805 zł

A ty na co dziś zbierasz?