Na drewno do budowy pierwszych 10 chat w największym skansenie Słowiańskim w Europie.
Na drewno do budowy pierwszych 10 chat w największym skansenie Słowiańskim w Europie.
Nasi użytkownicy założyli 1 035 256 zrzutek i zebrali 1 102 411 175 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Aktualności1
-
Drodzy Darczyńcy,
Dziękujemy Wam za wszystkie dotychczasowe wpłaty! Jesteśmy wdzięczni za Waszą hojność i wsparcie!
Dodaliśmy dzisiaj nowe progi i związane z nimi nagrody. Pozostają one do Waszego wyboru podczas dokonywania wpłaty. Informujemy również wszystkie osoby, które już wsparły nas wcześniej, że będziemy się z Wami w ciągu najbliższych dni kontaktować i dostarczać Wam bony zgodnie z aktualnymi progami.
Sława Przyjaciele!
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.
Opis zrzutki
Sława!
Jesteśmy grupą pasjonatów naszej rodzimej kultury słowiańskiej. Interesuje nas historia wczesnego średniowiecza, zwyczaje i obyczaje, życie i codzienność Słowian, a także wszelkiego rodzaju rzemiosło, którym się trudnili. Nasza aktywność pasjonatów-rekonstruktorów zaowocowała powstaniem w 2012 roku, grodu słowiańskiego w Stobiernej k. Dębicy, gdzie rocznie odwiedzało nad 10 tysięcy dzieci z nauczycielami i rodzicami. Trzy lata później postanowiliśmy pójśc dalej i założyliśmy Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera.
Głównym celem Stowarzyszenia jest dostarczanie społeczeństwu w sposób entuzjastyczny i rzetelny wiedzy i doświadczeń pozwalających zrozumieć życie, mentalność i tło historyczne naszych Wielkich Słowiańskich Przodków. Nasze żywe lekcje historii to doskonała okazja by cofnąć się w historii do czasów pierwszych Piastów. Dzieci i dorośli mają okazję ''dotknąć'' historii- usłyszeć i zobaczyć ją na żywo. Mają bezpośredni kontakt ze sposobem życia naszych przodków oraz z replikami używanych przez nich przedmiotów codziennego użytku.
Pomysł stworzenia skansenu słowiańskiego w Stobiernej powstał w głowie założyciela już w 2007 roku. Idea ta trafiła na żyzny grunt w Gminie Dębica, gdzie wójt zdecydował się na realizację tego przedsięwzięcia.
Do 2012 roku gród w Stobiernej został wybudowany i oddany w dzierżawę pomysłodawcy - Ziemowitowi, który prowadził obiekt do dziś. 7 stycznia 2021 roku, po prawie 9 latach opuszczamy osadę słowiańską w Stobiernej.
JAK DO TEGO DOSZŁO?
W tym roku w marcu świat zamarł z powodu wirusa. Nie obyło się to bez szkody również dla nas. Całokształt naszych działań opiera się na edukacji dzieci i młodzieży ze szkół, a także na ruchu turystycznym. Nasze przychody spadły do zera. Widząc co się dzieję, wystosowaliśmy list do wójta z prośbą o obniżenie czynszu dzierżawnego za rok 2020. Niestety spotkaliśmy się z odmową, bez możliwości jakiejkolwiek dyskusji. W związku z brakiem woli ze strony gminy chcieliśmy wypowiedzieć umowę w czerwcu, żeby nie pogrążać się w dalszych wysokich i niepotrzebnych kosztach. W efekcie tego pisma Wójt obiecał nam pomoc. Prosił abyśmy nie wypowiadali umowy i przetrzymali ten trudny czas. Mieliśmy wrócić do tematu jesienią. Zgodziliśmy się na te warunki. Funkcjonowaliśmy dalej. Mimo iż ruch był znikomy z powodu koronawirusa, my rzetelnie realizowaliśmy misję naszego stowarzyszenia. Przyszła jesień, wróciliśmy do rozmów na temat realizacji umowy, która miała nas wesprzeć w spłacie dzierżawy. Tej obietnicy niestety nie udało się spełnić.
WYPOWIEDZENIE
28.12.2020 po uprzednim braku możliwości spotkania, czy jakiegokolwiek kontaktu gmina wysłała pismo wypowiadające umowę, w związku z brakiem płatności za czynsz. Spowodowało to duży szok i rozgoryczenie. Zastanawiamy się po co były obietnice pomocy i prośba o dalsze prowadzenie grodu, skoro ta pomoc w ogóle nie przyszła? Na to pytanie raczej odpowiedzi nie poznamy. Oczywiście zgodnie z umową, gmina miała podstawę do wypowiedzenia tej umowy. Natomiast mogliśmy podziękować sobie w czerwcu, nie narażając się na koszty dalszej dzierżawy. Sposób w jaki zostało to załatwione pozostawia wiele do życzenia. Zostaliśmy z grodu w Stobiernej wyproszeni w bardzo niemiły sposób, bez żadnego podziękowania za 9 lat naszej pracy i wkładu w rozwój ruchu turystycznego gminy Dębica oraz edukacji dzieci i młodzieży z całego województwa podkarpackiego.
NIE PODDAJEMY SIĘ!
To nie koniec naszej działalności. Na wiosnę rozpoczynamy budowę nowego grodu nad jeziorem Strzegocickim koło Pilzna. Będziemy tam dalej realizować naszą misję. Żegnamy miejsce, dzięki któremu dziesiątki tysięcy dzieci dowiedziały się o naszych przodkach, które przez to 8,5 roku tworzyliśmy. To zostanie z nami zawsze i pomimo ''niesympatycznego'' potraktowania będziemy działać dalej!
JAK MOŻESZ POMÓC?
Ponieważ straciliśmy główne miejsce finansowania naszej działalności, a zgłosiło się wiele osób chętnych pomóc nam w tym trudnym czasie, stworzyliśmy tę zrzutkę dla wszystkich którzy chcą wesprzeć działania naszego Stowarzyszenia. W marcu chcemy rozpocząć budowę pierwszych chat w nowej osadzie, która będzie docelowo największym wczesnośredniowiecznym grodem słowiańskim w Europie. Bądź częścią tego projektu!
Pierwszy etap prac: 110 000zł, 20 000zł drewno (2000zł już mamy), 80 000 robocizna (członkowie stowarzyszenia + wolontariusze, których już mamy!), 10 000 prace ziemne (już mamy sponsora tych prac!)
Na początek potrzebujemy 60 kubików drewna o wartości 300 zł za kubik, łącznie 18 000 zł.
To pozwoli nam zbudować dziesięć chat w nowym grodzie, gdzie będziemy mogli dalej w sposób rzetelny, entuzjastyczny przekazywać wiedzę Wam i Waszym dzieciom na temat naszej rodzimej historii i przodków. Zachęcamy do udziału!
Podoba Ci się działalność naszego Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera? Wesprzyj nas! Możesz zrobić bardzo wiele, za co jesteśmy wdzięczni!
1. Zasubskrybuj nasz kanał Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCBynVt3PJOFyH7DCnhD3xbQ
2. Udostępnij ten materiał innym.
3. Polub nas na FB:
https://www.facebook.com/PalanaGera
4. Zapisz nam 1% swojego podatku, KRS: 0000579095
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!

Nagrody/oferty 6
Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj.
Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj. Czytaj więcej
Nieaktywne
100 zł
Kupione 5
200 zł
Kupione 27
500 zł
1000 zł
Kupione 2
Powodzenia!
Sława!
Powodzenia!