Przetłumaczenie i wydanie książki „Śmiech życia i śmierci..." ID: weg49w

Przetłumaczenie i wydanie książki „Śmiech życia i śmierci..." ID: weg49w

1 301 zł z 19 000 zł

6%

1 301 zł

1 301 zł

z 19 000 zł

179 dni

179 dni

do końca

25

25

wspierających
6%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Przetłumaczenie i wydanie książki „Śmiech życia i śmierci. Od osobistych historii po edukację do pamięci o okupacji, gettach i obozach koncentracyjnych.”

Szanowni Państwo!

Nazywam się Przemysław Grzybowski i jestem nauczycielem akademickim w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Szczegółowe informację o moim dorobku znajdą Państwo na mojej stronie autorskiej:

http://strefa.academia.edu/PrzemysławGrzybowski


O co proszę?

Zwracam się do Państwa z prośbą o wsparcie projektu przetłumaczenia na język angielski i opublikowania mojej książki „Śmiech życia i śmierci. Od osobistych historii po edukację do pamięci o okupacji, gettach i obozach koncentracyjnych.”

Książka ukazała się po polsku we wrześniu bieżącego roku. W wersji cyfrowej (pdf) można ją ściągnąć w całości i bezpłatnie z Internetu - m.in. z repozytorium cyfrowego Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego:

https://repozytorium.ukw.edu.pl/handle/item/6420

Egzemplarze drukowane są dostępne w Wydawnictwie UKW:

http://www.wydawnictwo.ukw.edu.pl/sklep/2019/smiech-zycia-i-smiech-smierci-od-osobistych-historii-po-edukacje-do-pamieci-o-okupacji-gettach-i-obozach-koncentracyjnych/

Książka spotkała się z życzliwymi reakcjami czytelniczek i czytelników, postanowiłem więc zlecić jej tłumaczenie oraz wydać ją w języku angielskim.


O czym jest książka?

W książce zostały opisane okoliczności występowania zjawiska śmiechu w czasie II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej. Dzięki relacjom, wspomnieniom i świadectwom uczestników dramatycznych wydarzeń w okupowanej Polsce, gettach i obozach koncentracyjnych oraz zawartemu w książce wyborowi utworów komicznych z tego okresu, czytelnik zorientuje się, jak ważny był śmiech jako czynnik oporu, poprawiania jakości życia i kształtowania wspólnoty.

Przedstawiam przykłady aktywności „ludzi śmiechu” podczas wojny, ich twórczości kulturalnej, działalności konspiracyjnej, folklor ulicy. Opowiadam fragmenty historii osób zarówno znanych z kultury masowej (Marek Edelman, Adam Grzymała-Siedlecki, Marian Hemar, Anna Jachnina, Jerzy Jurandot, Aleksander Kamiński, Szymon Kobyliński, Janusz Korczak, Bożena Krzywobłocka, Eryk Lipiński, Antoni Marianowicz, Marian Walentynowicz, Władysław Szpilman i in.), mało znanych, jak i anonimowych, które rozśmieszając innych i śmiejąc się z innymi, poprawiały jakość życia osób doświadczających koszmaru wojny.

W książce wspominam harcerzy z Szarych Szeregów, konspiratorów z Armii Krajowej, satyryków, plastyków, artystów kabaretowych i amatorów, a nawet duchownych dających innym chwile wytchnienia i (u)śmiechu w gettach i obozach koncentracyjnych oraz prekursorów doktorów klaunów wspierających przy pomocy śmiechu cierpiących, chorych i umierających.

Książka ta może zainteresować osoby pasjonujące się historią drugiej wojny światowej i Zagłady, zajmujące się edukacją historyczną związaną z miejscami pamięci narodowej, a także terapią śmiechem realizowaną z ofiarami kryzysów społecznych. Może też być przydatna nauczycielom i edukatorom, jako lektura do zajęć poświęconych drugiej wojnie światowej w ramach tzw. edukacji do pamięci.


Jaki jest cel książki?

W książce staram się ocalić od zapomnienia jak najwięcej świadectw oraz nazwisk osób, które cierpiały w czasach okupacji. Powołuję się przede wszystkim na polskojęzyczną literaturę. Większość cytowanych źródeł nie była tłumaczona na inne języki, więc wydanie książki po angielsku umożliwi rozpropagowanie tych źródeł poza Polską.

Książkę tę poświęcam ofiarom okupacji, gett i obozów koncentracyjnych. Pisząc ją wspominałem wielu członków mojej rodziny i znajomych, którzy doświadczyli koszmaru wojny. Mam nadzieję, że przy jej pomocy upamiętnię także wiele innych osób.

Będę wdzięczny za każdą złotówkę, która pomoże wydać książkę

Śmiech życia i śmierci. Od osobistych historii po edukację do pamięci

o okupacji, gettach i obozach koncentracyjnych.”


Z góry dziękuję za wszelkie wpłaty i pomoc w realizacji projektu !!!


weg49w-5fec2e3e.png

Wpłacający25

 
Dane ukryte
30 zł
KK
Krzysztof Kobus
100 zł
ZG
Zenon Gajdzica
25 zł
KK
Katarzyna Kudełko
20 zł
EK
Ewa Kęsik
50 zł
MK
Malgorzata Kolb
100 zł
RL
Roman Leppert
100 zł
 
Dane ukryte
11 zł
TH
Tomasz Huk
100 zł
K
katedra20
100 zł
Zobacz więcej

Nagrody

Wpłać 1 zł i więcej

Lista sponsorów

Wszystkie osoby, które wpłacą 1 zł lub więcej, zostaną wymienione w książce na liście sponsorów wydania.

wybrano 5 razy

Wybieram

Wpłać 5000 zł i więcej

Patronat wydawniczy

Osoba prywatna, instytucja czy organizacja pozarządowa, która zdecyduje się wesprzeć projekt kwotą 5 tys. zł lub większą, otrzyma status patrona wydawniczego, a jej nazwisko (nazwa) i logo zostanie zamieszczone na tylnej okładce książki.

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

517 927 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?