id: 496css

Zupa z chrabąszczy majowych. Zbrodnia w Gardelegen - Wydruk książki

Zupa z chrabąszczy majowych. Zbrodnia w Gardelegen - Wydruk książki

Nasi użytkownicy założyli 912 469 zrzutek i zebrali 874 539 087 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • »Życie w wagonie szybko staje się nie do zniesienia«, wspomniał potem Aimé Bonifas, »z wyjącymi i skomlącymi chorymi, w smrodzie, o głodzie i pragnieniu. Jesteśmy otępiali jak bydło i kompletnie wyniszczeni dwoma latami obozów koncentracyjnych. Z niektórych wagonów wyciąga się zmarłych, w ostatnim wagonie leżą martwi dziesiątkami, w stogach ciał. I noce, och, te noce, długie postoje na otwartej drodze, potem znowu monotonne klekotanie osi, po którym wiemy, że koszmarny pociąg toczy się do miejsca przeznaczenia. Nie masz prawa wyobrazić sobie, że ta noc kiedykolwiek się skończy.«


  Fragment

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

CELEM ZRZUTKI JEST PAMIĘĆ O ZBRODNI SPRZED LAT


PREMIERA KSIĄŻKI

 

Podano do stołu! "Zupa z chrabąszczy majowych" to 234 strony wypełnione gęstym tekstem i ponad 30 fotografiami, rycinami i ilustracjami.


Szanowne Panie, Szanowni Panowie,


26 września A.D. 2022 to dzień, gdy po żmudnej, ponad dwuletniej pracy, mogę się z Państwem podzielić moją najnowszą, długo zapowiadaną powieścią historyczną zatytułowaną


ZUPA Z CHRABĄSZCZY MAJOWYCH

 

Wieczorem, 13 kwietnia 1945 roku, na terenie majątku ziemskiego Isenschnibbe w GARDELEGEN, Saksonia-Anhalt, niemieccy strażnicy zamknęli ponad 1016 więźniów z obozów koncentracyjnych Mittelbau-Dora i Hannover-Stöcken oraz ich podobozów, w wielkiej murowanej stodole, którą następnie podpalili. Tajemniczy, młody nauczyciel i reportażysta z Polski pojawia się w tym miejscu w poszukiwaniu chrabąszczy majowych… Historia ma swój początek w Szczecinie, z którego wyjeżdża główny bohater powieści i gdzie urodził się Gerhard Thiele, członek SS i naczelny okręgu NSDAP w GARDELEGEN – mężczyzna, który był głównym odpowiedzialnym za tę niewyobrażalną ZBRODNIĘ.


Książka jest podróżą przez znane na całym świecie stare, niemieckie bajki, to obrazy nazistowskich wpływów w edukacji i propagandzie oraz… opis zdarzeń, które wydarzyły się NAPRAWDĘ. Swoje pomysły miesiącami przelewałem na papier, dopieszczając struktury fabularne i dbając o wyrazistość KAŻDEJ postaci. Wspierałem osoby zajmujące się korektą, czuwałem nad najmniejszym szczegółem prac technicznych, tych, dzięki którym „Zupa…” wygląda estetycznie i przyciąga uwagę Czytelniczek i Czytelników. Jestem także autorem i projektantem okładki. Wszystko to sprawia, że trzymać będą Państwo w dłoniach moje gotowe danie. Podano do stołu!


Maks to postać enigmatyczna, nie odkrywa się do końca, przywozi ze sobą tajemnice. Utrzymuje, że pisze reportaż o chrabąszczu majowym, ale wgłębia się w historię edukacji w dobie nazistowskiej propagandy. Książka podzielona jest na cztery części, pierwsze trzy to nazwy cykli w rozwoju owada – Jajo, Larwa i Imago. Stopniowo poznajemy naszych bohaterów – od dzieciństwa po ich życie we współczesnym Gardelegen. Pierwsze ślady chrabąszcza Maks znajduje już w starej i zapomnianej nieco, klasycznej bajce „Max und Moritz” Willhelma Buscha. Odtąd kuriozalne sceny łączą nam fikcję z faktami historycznymi, postaci prawdziwe z bajkowymi czy językowe smaczki z mechanizmem nazistowskiego systemu edukacji. Autor mieszka od 6 lat w tym miasteczku, uczy dorosłych Polaków języka niemieckiego, a po wybuchu wojny, także dzieci z Ukrainy. Dziś znajduje się tam także miejsce pamięci Gedenkstätte Feldscheune Isenschnibbe Gardelegen z dokumentacją historyczną. Wcześniej, pod koniec lat sześćdziesiątych, pisał o tej zbrodni tylko Melchior Wańkowicz, ceniony reportażysta, w "Od Stołpców po Kair".


Udało się ustalić tożsamość jedynie 305 zamordowanych osób, a 711 pozostało UNBEKANNT, nieznanymi. Ofiarami są również ocaleni, którym odebrano młodość, zdrowie i szczęście, których okaleczono, pozostawiono z powojennymi traumami oraz ich rodziny. KAŻDEJ z nich należy się pamięć. KAŻDY, kto o tej zbrodni NIE SŁYSZAŁ, jest POWODEM, dla którego powstała ta książka.


Z wyrazami szacunku

i serdecznymi pozdrowieniami

Adrian Zawadzki, autor


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 9 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę/ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Aktywne organizatora:
Książki • Inne
E-book w formacie PDF

Zupa z chrabąszczy majowych - e-book: PDF

od 19 zł

Kupione 1 z 1000

Książki • Inne
Książka z dedykacją i autografem w miękkiej oprawie

Zupa z chrabąszczy majowych w miękkiej oprawie z dedykacją i autografem.

od 39 zł

Kupione 4 z 2000

Książki • Inne
Książka z dedykacją i autografem w miękkiej oprawie + opowiadanie

Zupa z chrabąszczy majowych, oprawa miękka, dedykacja z autografem + opowiadanie "Chłopczyk z fotografii".

od 49 zł

Kupione 5 z 2000

Książki • Inne
Książka w limitowanej edycji z dedykacją i autografem w miękkiej opr.

"Zupa z chrabąszczy majowych" w limitowanej okładce i miękkiej oprawie z listem, dedykacją i autografem na życzenie. Cena za 1 egz.

od 59 zł
Książki • Inne
Książka + opowiadanie w miękkiej oprawie

Zupa z chrabąszczy majowych, oprawa miękka z autografem i dedykacją + "Barszcz Sosnowskiego. Opowiadanie i felietony z lat 2020-2022", także: oprawa miękka.

od 79 zł

Kupione 1 z 2000

Książki • Inne
Książka z dedykacją i autografem w twardej oprawie + opowiadanie

Zupa z chrabąszczy majowych. Edycja Limitowana, oprawa twarda, książka z dedykacją i autografem Autora + opowiadanie "Chłopczyk z fotografii".

od 99 zł
Książki • Inne
3 książki z dedykacją i autografem w miękkiej oprawie / różne okładki

Książka "Zupa z chrabąszczy majowych" w miękkiej oprawie w trzech różnych okładkach - 3 egz. za 169 zł. Dodatkowo, na życzenie: dedykacja, autograf, list.

od 169 zł
Książki • Inne
4 książki z autografem w miękkiej oprawie / limitowana edycja

"Zupa z chrabąszczy majowych" w limitowanej edycji, oprawa miękka, na życzenie kupujących z dedykacją i autografem, specjalnym listem. 4 egzemplarze w czerwonej...

od 239 zł
Książki • Inne
Książka w twardej oprawie + PDF / NUMEROWANE 50 EGZEMPLARZY

Limitowana edycja książki "Zupa z chrabąszczy majowych" + e-book w formacie PDF. Książka z dedykacją, autografem i listem. Dodatkowo wszystkie egzemplarze są nu...

od 249 zł

Wpłaty 21

preloader

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!