id: yne9fc

Opowiadania Bogdana Widery pt. "Prawdziwa Dwunastka" - promocja książki i osoby autora

Opowiadania Bogdana Widery pt. "Prawdziwa Dwunastka" - promocja książki i osoby autora

622 zł 
z 5 000
12%
139 dni do końca
14 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Wydawnictwo Ursines prowadzi zbiórkę pieniędzy na promocję tomu opowiadań pt. "Prawdziwa dwunastka" zmarłego nagle 10 grudnia 2020 roku Bogdana Widery. W zrzutce można zamówić książkę w atrakcyjnych cenach - wybierając odpowiednią nagrodę z listy. Książki są wysyłane na bieżąco. Korzystamy z formy zrzutki aby osoby, które nam zaufają i uznają wydanie tej pozycji za wartościowe mogły nie tylko zamówić książkę ale też wesprzeć wydawnictwo większą kwotą. Dziękujemy za zamówienia złożone tutaj, gdyż dzięki nim możemy rozwijać się, nie płacąc wysokich marż pośrednikom.


Bogdan całe życie zajmował się dziennikarstwem prasowym i radiowym, ale równolegle, niejako po cichu, pisał opowiadania i wiersze. Miał ogromną wiedzę, nie tylko na temat historii, ale i literatury. Prowadził w Radiu Katowice „Kwadrans dla nieczytających”, w którym dał się poznać słuchaczom jako wspaniały erudyta. Z jego wiedzy nieraz korzystali adepci sztuki pisarskiej, młodzi aktorzy i artyści oraz wszyscy poszukujący mistrza.


      Bogdan był nastawiony na pomoc innym, nie dbał o wydawanie własnych tekstów. Jego opowiadania udało nam się odzyskać z już niedziałających „maców”, na których je zapisywał. Nie wszystkie ujrzały światło dzienne za życia twórcy, tym bardziej pasjonująca jest ich lektura. Opowiadania Widery są nasycone szczegółami, pełne nienachalnych, złotych myśli podanych na marginesie opisu często gorzkiej rzeczywistości, bo, jak mawiał, „gdzie jest wielka mądrość tam jest wielki smutek”. Każde z opowiadań oddaje ducha opisywanych miejsc, niezależnie od tego, czy to jego rodzinne Katowice, Wiedeń, czy londyńskie przedmieście. W wielu momentach jego proza nawiązuje do twórczości Bohumila Hrabala. Zresztą, niektórzy uważali, że w ostatnich latach przypominał tego twórcę - uciekającego od ludzi, a jednocześnie z czułością i błyskiem potrafiącego ich opisać. Stał się ikoną Katowic, jak Hrabal Pragi, człowiekiem znającym każdy szczegół zabudowy miasta i związaną z nim historię, spacerując po mieście mówił: “a to miejsce, gdzie powstało państwo Izrael, a to balkon, z którego śpiewał Kiepura.” Poruszał się w kilku czasach znakomicie dając sobie radę z tym, że niekoniecznie do siebie pasują, bo przecież wszystko się zmienia, jak mówił - płynie. „Słuchaj wody” - to było Jego słynne powiedzenie, odnoszące się do potrzeby wsłuchiwania się w płynące strumienie. A zresztą, człowiek to też woda.


      W publikacji "Prawdziwa dwunastka" opowiadania zostały ułożone w porządku chronologicznym, od najwcześniejszego drukowanego w 1972 r. w Szpilkach Toeplitza, po teksty powstałe po roku 2000. 


      Bardzo prosimy zainteresowanych dobrą literaturą o dorzucenie kilku złotych do promocji jego opowiadań i postaci autora. W zrzutce można wpłacić dowolną kwotę lub wybrać jedną z nagród z listy. Niech lektura tekstów Bogdana Widery stanie się okazją do ponownego z nim spotkania.

 

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 3

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Książka + darmowa przesyłka

Wpłacając rezerwujesz sobie książkę "Prawdziwa Dwunastka" w przedsprzedaży. Otrzymasz: egzemplarz książki w wersji drukowanej i bezpłatną dostawę.

od 40 zł

Kupione 6

3 Książki + darmowa przesyłka

Wpłacając rezerwujesz sobie 3egzemplarze książki "Prawdziwa Dwunastka" w przedsprzedaży. Otrzymasz: egzemplarze książki w wersji drukowanej i bezpłatną dostawę....

od 100 zł

Kupione 1

10 Książek + darmowa przesyłka

Wpłacając rezerwujesz sobie 10 egzemplarzy książki "Prawdziwa Dwunastka" w przedsprzedaży. Otrzymasz: egzemplarze książki w wersji drukowanej i bezpłatną dostaw...

od 280 zł

Wpłaty 14

preloader

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

894 313 zrzutek

i zebrali

838 051 924 zł

A ty na co dziś zbierasz?