id: n2kd4b

Wydaj z nami mapę murali, graffiti, neonów i typografii “Z bliska / Z daleka”

Wydaj z nami mapę murali, graffiti, neonów i typografii “Z bliska / Z daleka”

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 083 306 zrzutek i zebrali 1 184 150 199 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności2

  • Noriaki - artysta streetartowy, twórca Watchera (Pana Peryskopa): - Mapa murali to bardzo ciekawa inicjatywa która pozwala niewtajemniczonym jednostka odnaleźć uliczne skarby. Jej łatwa dostępność, łatwość odczytu i przejrzystość sprzyja rozwojowi sztuki ulicznej której miasto Poznań potrzebuje. Wspierajmy sztukę , wspierajmy street-art.
    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Cześć! Nazywam się Tomek Bombrych i 3 lata temu wpadłem na pomysł, żeby wydać dość nietypową mapę-przewodnik, który pokaże bogate spektrum poznańskiego street-artu. I tak w 2016 i 2018 roku, w ramach konkursu grantowego “Centrum Warte Poznania”, ukazały się dwie edycje mapy murali, graffiti, neonów i typografii Poznania “Z bliska / Z daleka”. Co to oznaczało w praktyce? Kilometry przebytych tras, kilkaset wykonanych zdjęć, godziny spędzone na poszukiwaniu autorów, dat powstania obiektów, pisanie wniosków grantowych, prace z grafikami, promocja. Wszystko po to, byście mogli odkryć Poznań nieoczywisty. W 2019 roku stwierdziłem, że może warto zrobić aktualizację - dodać nowe obiekty z opisami na mapie, odświeżyć zdjęcia, stworzyć nowy layout. Tym razem potrzebujemy jednak Waszego wsparcia, by pomysł, który zrodził się parę lata temu, zmaterializował się w postaci papierowej wersji 3. edycji mapy.

Premiera po raz trzeci!

Mapa-przewodnik „Z bliska / Z daleka” to nadal jedyna tego typu inicjatywa w Polsce, w ramach której zebrane i opisane zostały murale, graffiti, neony i typografia Poznania.

Do tej pory ukazały się dwie edycje mapy (w 2016 i 2018 roku), które cieszyły się ogromną popularnością - zarówno wśród poznaniaków jak i turystów.

Bezpłatna mapa dostępna będzie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej a także w centrach kultury, bibliotekach, klubach, galeriach i kinach studyjnych w Poznaniu.

Projekt zakłada zebranie 4500 zł

Liczymy na Twoje wsparcie!

By projekt mógł zmaterializować się w postaci poręcznej mapy potrzebne nam jest Wasze finansowe wsparcie. Kwota 4500 zł pozwoli nam wydrukować mapę w nakładzie 5 tys. egzemplarzy.

Kreatywnie. Charytatywnie.

Za przygotowanie projektu graficznego mapy odpowiadać będzie agencja artystyczna Ostecx Créative, która całość prac wykona za darmo!

Ostecx Créative to agencja reklamowa z największym piwnym portfolio w Polsce. Za swoje opakowania otrzymała najważniejsze nagrody branżowe – KTR, Kreatura, Must Have Łódź Design Festiwal, Art of Packaging. Na co dzień pracuje zarówno dla browarów rzemieślniczych, browarów regionalnych jak i branżowych potentatów oraz zajmuje się obsługą reklamową Santander Bank Polska.

To zrobimy my:

Dokładnie sprawdzimy wszystkie “zabytki” oraz opiszemy i przetłumaczymy na angielski wszystkie nowe punkty.

Rok dla street-artu to wieczność, dlatego ważne jest sprawdzenie czy wszystko "jest na swoim miejscu".

Wykonamy dokumentację fotograficzną wszystkich obiektów, by pokazać ich stan aktualny.

Wiemy, że czasami jedno (dobre) zdjęcie jest warte więcej niż tysiąc słów :)

Gazeta Wyborcza Poznań

“Jak świeże bułki rozchodziła się mapa poznańskich murali, graffiti, neonów”

Jeśli jeszcze Was nie przekonaliśmy to może zrobią to Ambasadorzy projektu:

Często spacerując nie zdajemy sobie sprawy, że przestrzeń miejska wypełniona jest małymi i większymi dziełami sztuki – i nie mam tu na myśli wyłącznie skali. Street-art, szczególnie w Poznaniu, potrafi bardzo mocno zaskoczyć zarówno swoją formą jak i treścią, a niesamowitych prac jest bardzo dużo, trzeba jednak wiedzieć gdzie szukać. Z tą mapą nie przegapimy już żadnej z nich!

Grzegorz Myćka, doktorant na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na UA w Poznaniu. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów z zakresu plakatu, ilustracji i filmu animowanego.

Polska przełomu lat 60-tych i 70-tych poprzedniego stulecia, mieszkam w centrum niedużego miasta. Na ścianach domów - wielkie malowidła - reklamujące maślankę, góralskie kierpce, koparkę, sklep czy wierność społeczeństwa przewodniej sile narodu. Olbrzymie postaci, niesamowite litery, huczące kolory. Boże, jakie to na mnie, wtedy kilkuletnim brzdącu, robiło wrażenie. Potem były wędrówki w poszukiwaniu nie zatartych do końca niemieckich napisów na murach... tam szewc, tam wódeczka, a tu tytoń i papierosy. I jeszcze te fantastyczne neony, wtedy jeszcze świecące w całości. Wiadomo, Piła, miasto żarówek... I te etykiety - na butelkach, zapałkach, pastach do butów - do dziś pamiętam trudne do opisania dreszcze, które przeze mnie przebiegały. Nie jestem plastykiem, rzeźbiarzem, grafikiem. Nie jestem ani krytykiem ani teoretykiem sztuki. Wszystko odbieram instynktownie. Gdzieś, głęboko we mnie, siedzą te widoki do dziś. Lubię miasto, lubię patrzeć na mury. Od dawna też jestem fanem TYPO Poznań. Tak że kiedy Tomasz, pewnie widząc moje systematyczne lajki, poprosił mnie o zostanie ambasadorem wydania mapy murali, graffiti i neonów w Poznaniu, nie zastanawiałem się ani chwili. Wszedłem w to z miejsca.

Krzysztof „Grabaż” Grabowski, polski muzyk, wokalista rockowy, autor tekstów i kompozytor większości utworów zespołów Strachy na Lachy, Pidżama Porno

W latach 70. na Świętym Marcinie można było w nocy wyłączyć latarnie, a i tak było jasno dzięki neonom. Dziś w mieście nie ma ich aż tylu. Gdzie ich szukać? Wszystkie odnalazł Tomek Bombrych i umieścił na tej mapie. To nie wszystko, dzięki niej znajdziemy też murale, street-art, wiersze na ścianach, napisy pamiętające niemiecką okupację.

Taką mapę powinien mieć każdy poznaniak. I dostawać w ręce każdy turysta, dla którego koziołki i rogal świętomarciński to za mało. Dzięki Tobie to możliwe! Polecam!

Filip Czekała, autor książek o Poznaniu, dziennikarz tvn24.pl

Można zwiedzać Poznań i ZWIEDZAĆ POZNAŃ. Można chodzić latami po tych samych ulicach i nie widzieć nic, a można być gdzieś pierwszy raz i od razu trafić na prawdziwą perełkę. I tutaj pojawia się mapa Z bliska / Z daleka. Pełna takich momentów zachwytu. Zaprasza na wycieczki po poznańskich podwórkach, zmusza do patrzenia w górę i powspominania. Kiedyś to były neony, kiedyś to były napisy, kiedyś to były czasy...

Projektowi mapy oddałam swoje serce już przy okazji pierwszej edycji. To obietnica ciekawie spędzonego czasu i zejścia z utartych szlaków. Dzięki mapie zwiedzimy Poznań, którego nie znamy, zobaczymy więcej i lepiej. Do zobaczenia na szlaku!

Marianna Krupa, poznanianka z wyboru, Head of Content w MaxROY.agency, trener Content Marketingu w SprawnyMarketing.pl

Poznań to miasto street art’u – tego wielkoformatowego, wychodzącego każdemu naprzeciw, jak i tego kryjącego się w zakamarkach kamienicznych bram i podwórek. Jako miłośniczka tej szeroko rozumianej sztuki ulicznej, pewnie nigdy nie dotarłabym do wielu – rozpoznawalnych dziś – murali, malowideł, czy kryjących się pod warstwami tynku elementów typografii – gdyby w moje ręce nie trafiła właśnie mapa „Z bliska / Z daleka” autorstwa Tomasza Bombrycha. Murale, graffiti, neony, typografia – a wszystko to w jednym miejscu – uporządkowane i ponumerowane. Z tym, że numerów przybywa… bo street art, to przecież sztuka, która rządzi się własnymi prawami. W miejscu jednego muralu powstaje kolejny, inny zostaje zamalowany, a jeszcze gdzie indziej czarno biały szyld ustępuje miejsca replice zabytkowego neonu.

I właśnie dlatego reedycja, aktualizowanie, a przy okazji rozbudowa mapy „Z bliska / Z daleka” jest tak ważna. Skoro otaczający nas street art ewoluuje, mapa musi za nim nadążać. A tak naprawdę nadąża jej Autor. Tomek niezwykle skrupulatnie podchodzi do tematu – tym razem obok efektów Jego wielogodzinnych wędrówek po mieście, w przewodniku znajdą się też punkty „podpowiedziane” przez samych poznaniaków. Co świadczy o tym, że świat poznańskiego street art’u jest naprawdę bujny, a przy tym ma też wielu fanów.

Jak już wspominałam, sama do tego grona należę. I właśnie dlatego z niecierpliwością czekam na trzecią już edycję mapy. Jestem przekonana, że tak, jak poprzednie dwie, pozytywnie mnie zaskoczy:). Serdecznie zachęcam do wpierania projektu. Mapa „Z bliska /Z daleka” powstaje z pasją – ale co najważniejsze, z myślą o innych

Katarzyna Kajdasz, redaktor, dziennikarz Eska Info Poznań

Kolejna edycja Mapy „z Bliska z Daleka” tworzyłaby już powoli coroczną tradycję, którą myślę że warto kontynuować. Duże zainteresowanie przewodnikiem w poprzednich latach jest tego najlepszym dowodem.

Marcin Grześkowiak - miłośnik współczesnego i starego Poznania, pasjonat neonów i ich historii, założyciel strony "Neony Poznania"

Warto podążyć ścieżkami mapy Tomasza Bombrycha, odkrywać no nowo zacierające się ślady wielokulturowej przeszłości. Może tym samym powstrzymamy wymazywanie z pamięci, zatrzymamy piękno znikającego starego miasta...

Maciej Krajewski vel Łazęga poznański

Mury do nas mówią, różnymi językami. Są wyrazem tego, czym żyje w danym momencie miasto. Niektóre słowa i obrazy nam się podobają, inne budzą sprzeciw. Każdy ocenia, czyta, interpretuje po swojemu. W zależności od pogody, nastroju, towarzysza drogi. I to najbardziej w nich lubię! Coroczna aktualizacja mapy „Z bliska / Z daleka” pozwala zatrzymywać na dłużej różne chwile z życia murów oraz tego, co w danym momencie najpilniejsze do wyartykułowania przez mieszkanki i gości Poznania. Zapisać je raz, to zdecydowanie za mało. Podążać za zmianami to wyzwanie!

Wielki ukłon w stronę Tomka, pasjonata, który tworząc mapy, ocala od zapomnienia niepodręcznikową historię naszego miasta. Pomóżmy robić mu to dalej!

Joanna Pańczak, Fundacja Malta, współautorka projektu wielkoformatowych wierszy na murach pt. „Poezja jest tym, co rodzi się z życia"'

Trendy tego lata to po pierwsze #flightshaming (latanie to wstyd, wiadomo zależy nam na planecie), po drugie: mikrowyprawy, po trzecie: wyłączone ekrany. Bierzemy do rąk papierową mapę i ruszamy w niezwykłą podróż. Czy można spędzić niezwykłe wakacje nie kupując biletu na samolot? Dokonać odkryć, jeśli na wędrówkę ma się tylko pół dnia? Wyłączyć smartfon i nie umrzeć z nudów? Dzięki mapie "Z Bliska / Z Daleka" Tomka Bombrycha to wszystko jest możliwe.

Natalia Mazur, Gazeta Wyborcza Poznań

To jedna z ciekawszych map Poznania. Nieoczywista, pełna historii, oddająca klimat naszego miasta. Odkrywa przed nami nowe miejsca, uruchamia wyobraźnię, ale też kataloguje sztukę uliczną Poznania. Mam wielką nadzieję, że uda się wydać jej kolejną edycję! Wspieram mocno!

Paweł Głogowski, założyciel i prezes Stowarzyszenia Ulepsz Poznań, które zorganizowało ponad 30 projektów związanych z partycypacją, zrównoważonym transportem czy estetyką przestrzeni miejskiej.

Podążanie śladem sztuki ulicznej to dziś jeden z ulubionych motywów turystyki miejskiej. Dzięki tytanicznej pracy Tomka udało się zebrać znakomita większość poznańskiego street artu w formie mapki. Jest rozchwytywana przez turystów, dziennikarzy, blogerów. Stała się inspiracją wielu fotoreportaży poznańskich, zarówno tych profesjonalnych, obecnych potem w wielu międzynarodowych magazynach, jak i tych amatorskich, będących potem ozdobą prywatnych Instagramów.

Jan Mazurczak, ‎dyrektor Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Mapa murali to bardzo ciekawa inicjatywa która pozwala niewtajemniczonym jednostka odnaleźć uliczne skarby. Jej łatwa dostępność, łatwość odczytu i przejrzystość sprzyja rozwojowi sztuki ulicznej której miasto Poznań potrzebuje. Wspierajmy sztukę , wspierajmy street-art.

Noriaki - artysta streetartowy, twórca Watchera (Pana Peryskopa)

To po prostu jest Dobre, BARDZO Dobre. ZAJEBARDZODOBREBISTE!

Błażej Szydzisz, Poznań I love you

Onet Podróże

“W Poznaniu powstała unikatowa w skali kraju mapa, w której zebrane i opisane zostały murale, graffiti, neony i typografia miasta.”

Częścią projektu wydania mapy jest również cykl wycieczek tematycznych: street-artowych i neonowych oraz wykłady.

Tak spacerowaliśmy i dyskutowaliśmy w ubiegłym roku:

Neo-nowy Poznań

Na tropie jeżyckiego street-artu

Archeologia napisu - nieTYPOwy wykład

RMF24

“To pierwsze takie wydawnictwo w kraju, które zamiast na tradycyjne szlaki i miejsca popularne wśród turystów odsyła do mało znanych zakątków stolicy Wielkopolski”

Tomasz Bombrych

Pomysłodawca mapy-przewodnika „Z bliska / Z daleka”, na profilu Typo Poznań dokumentuje znikające pamiątki miejskiej typografii. Absolwent historii i filologii polskiej UAM, obecnie student germanistyki.

Marcello Giusto

Autor zdjęć i rekonstrukcji napisów. Włoski kompozytor i pianista z Ligurii, z wielką ciekawością języków i obcych kultur oraz dydaktyki języka włoskiego dla cudzoziemców. Absolwent filologii Języków Obcych na Uniwersytecie w Genui, absolwent filologii włoskiej ze specjalizacja nauczycielską, obecnie doktorant na wydziale filologii włoskiej UAM.

Ostecx Créative

Ostecx Créative to agencja reklamowa z największym piwnym portfolio w Polsce. Za swoje opakowania otrzymała najważniejsze nagrody branżowe – KTR, Kreatura, Must Have Łódź Design Festiwal, Art of Packaging. Na co dzień pracuje zarówno dla browarów rzemieślniczych (AleBrowar, Browar Jan Olbracht, Browar Minister, Browar Maltgarden), browarów regionalnych (Browar Fortuna, Browar Grodzisk), jak i branżowych potentatów oraz zajmuje się obsługą reklamową Santander Bank Polska.

Do zobaczenia w mieście!

Facebook

E-mail

English below:

Opisz swoją zrzutkę najlepiej jak potrafisz. Pamiętaj, aby opis był wiarygodny, dokładny, ale przy tym rzeczowy i prosty. Warto, aby był przyjemny w odbiorze i skupiał uwagę. W ciekawy i miły sposób zachęć do wsparcia :)

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 142

preloader

Komentarze 30

 
2500 znaków