id: 25ybch

Na budowę pomnika Ofiar Obławy Augustowskiej

Na budowę pomnika Ofiar Obławy Augustowskiej

2 546 zł 
z 50 000 zł
5%
zakończona 31.12.2021r
16 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

W lipcu 1945 roku w Obławie Augustowskiej zostało aresztowanych i zamordowanych 28 mieszkańców gminy Dąbrowa Białostocka, co jest największą ilością ofiar w całym obecnym Powiecie Sokólskim. Ich poświęcenie od wielu lat pozostaje niezauważone w przestrzeni miejskiej.


By przywrócić pamięć o osobach, które zginęły w walce o wolną Polskę samorząd lokalny reprezentowany przez Burmistrza Dąbrowy Białostockiej oraz Radnych Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej wspólnie z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Stanisława BM w Dąbrowie Białostockiej reprezentowaną przez jej Proboszcza i Radę Parafialną podjęli inicjatywę zmierzającą do wybudowania czterometrowego pomnika przedstawiającego unoszącego się anioła ustawionego na cokole w kształcie tablic, na których upamiętnione zostaną ofiary sowieckiego bestialstwa. Zostanie on ustawiony na terenie należącym do Parafii, tuż obok kościoła, w pobliżu przebiegającej przez Dąbrowę Białostocką głównej drogi - ulicy 3 Maja.

Koncepcję przygotował znany lokalny projektant, autor m.in. pomnika ks. Jerzego Popiełuszki, który stoi w nieodległej Suchowoli. Dokonano też wstępnej wyceny tego przedsięwzięcia, która opiewa na kwotę około 80.000 zł.

Oprócz tej zrzutki część kwoty pragniemy pozyskać poprzez organizację zbiórki do puszek w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych. Kwesta prowadzona będzie na cmentarzu parafialnym, a wolontariuszami będą członkowie Rady Miejskiej, Rady Parafialnej oraz inne chętne osoby.

Pozostałą niezbędną kwotę pozyskamy ze środków Instytutu Pamięci Narodowej oraz środków finansowych będących w dyspozycji samorządu miasta, powiatu i województwa.


Na nas, potomkach ofiar największej zbrodni dokonanej na narodzie polskim po zakończeniu działań II wojny światowej spoczywa obowiązek zapewnienia im godnego miejsca pamięci. Zapraszamy Was wszystkich do włączenia się w akcję. Niech ten pomnik stanie się wotum serc ludzi dobrej woli.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 16

PW
Paweł Wnukowski
500 zł
ŁO
Sylwia i Łukasz Owsiejko
500 zł
PR
Piotr Rećko
500 zł
GI
Tadeusz Ciszkowski
200 zł
KM
Danka i Marek Kułak
200 zł
AW
Adam Wojteczko
200 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
100 zł
Krystyna Łoparowicz
100 zł
AG
Artur Gajlewicz
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

852 610 zrzutek

i zebrali

738 376 467 zł

A ty na co dziś zbierasz?