id: 27uudz

Stwórz z nami film dokumentalny o Eugeniuszu Romerze

Stwórz z nami film dokumentalny o Eugeniuszu Romerze

Nasi użytkownicy założyli 1 188 666 zrzutek i zebrali 1 251 893 512 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności4

 • Sejm podjął w piątek uchwałę ws. upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci. "Sejm oddaje hołd temu najwybitniejszemu polskiemu geografowi i kartografowi, zasłużonemu w zakresie odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej i ustalenia jej granic" - głosi uchwała.

  Za uchwałą opowiedziało się 431 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.


  https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C100580%2Csejm-podjal-uchwale-ws-upamietnienia-eugeniusza-romera-w-70-rocznice3n00spXq7uUJdtI9.jpg

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Kartograf polskiej niepodległości


Stwórzmy razem film dokumentalny o Eugeniuszu Romerze! Pieniądze z tej zrzutki pomogą nam zrealizować ambitny plan prac i przywrócić pamięć o wielkim ojcu polskiej niepodległości.


Eugeniusz Romer – większości znany jest jako autor map i atlasów geograficznych Polski, innym jako twórca polskiej, nowoczesnej kartografii, a tylko przez niewielu określany jest mianem ojca polskiej niepodległości.


Pokażmy wszystkim historię człowieka, który dzięki swojej pracowitości i wizjonerskiemu podejściu do geografii stworzył „Geograficzno-statystyczny atlas Polski”, który przyczynił się do przywrócenia Polski na mapę świata po 123 latach zaborów. Wielki atlas ziem polskich trafił na konferencję wersalską, gdzie ważyły się losy niepodległości Polski. Eugeniusz Romer w swej nowatorskiej pracy, okupionej ogromnym poświęceniem, przedstawił nowe granice odrodzonego kraju, uzasadniając to czynnikami fizjograficznymi, narodowościowymi, gospodarczymi i kulturalnymi. Jego wizja stała w sprzeczności z panującym wówczas przekonaniem, że nie ma podstaw do powrotu Polski na mapę świata. Udało mu się przekonać Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i samego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Woodrowa Wilsona. W 1920 roku znów został doceniony i powołany w skład polskiej delegacji na konferencję pokojową z bolszewicką Rosją w Rydze, na której miano ustalić wschodnią granicę Polski. Jechał tam już z bogatym bagażem doświadczeń wersalskich.
Po co to robimy


Aby uhonorować dorobek jednego z ojców polskiej niepodległości, reformatora kartografii i niezwykłego człowieka, który wyprzedzał swoją epokę. 


Dokładamy wszelkich starań, aby poprzez nasze publikacje przyczyniać się do budowania otwartego i świadomego społeczeństwa, które nie tylko zna swoją historię, ale też rozumie rolę i potencjał Polski na arenie międzynarodowej. Historia Eugeniusza Romera wpisuje się w naszą misję propagowania zapomnianej przez dziesięciolecia polskiej myśli strategicznej.


Kim jesteśmy


Fundacja Magazynu Układ Sił jest bezpośrednio związana z dwumiesięcznikiem„Układ Sił”, który zawiera artykuły i opracowania na temat stosunków międzynarodowych, geopolityki, dyplomacji i strategii. Od pierwszego numeru, który wydaliśmy w 2018 roku, dokładamy starań, by poprzez publikację wartościowych treści w przystępnej i atrakcyjnej formie przyczyniać się do budowania otwartego i świadomego społeczeństwa, które nie tylko zna swoją historię, ale też rozumie rolę i potencjał Polski w szerszym kontekście. Wierzymy, że poprzez promowanie wiedzy o sprawach globalnych wspieramy także kreowanie przyszłości Polski. Dotąd wydaliśmy 41 numerów magazynu „Układ Sił”.

 2fL3n6ieHPxDAQEA.jpg

Z biegiem czasu zbudowaliśmy lojalną grupę czytelników, a także – dzięki mediom społecznościowym – zdobyliśmy rzesze wnikliwych obserwatorów i zaangażowanych komentatorów naszychpublikacji online oraz materiałówwideo i podcastów. Służymy jako platforma wymiany wiedzy, zachęcając do krytycznego myślenia i dyskusji na temat złożoności stosunków międzynarodowych. Nasi odbiorcy to osoby otwarte, zaangażowane, ceniące dostęp do różnorodnych perspektyw, a my staramy się odpowiadać na to zapotrzebowanie!

 

Mamy doświadczenie w realizacji ambitnych projektów – to dzięki nam powstałFestiwal Książki Geopolitycznej, czyli cykliczne targi, konferencje i wydarzenia poświęcone najnowszym publikacjom na temat spraw międzynarodowych. Sami również wydajemy książki, a także wspieramy publikacje książkowe innych wydawnictw. Robimy duże i małe rzeczy, więc nie mamy wątpliwości, że uda nam się zrobić też ten film!


 

Realizacja filmu o Eugeniuszu Romerze nie byłaby możliwa, gdyby nie nasz zgrany i doświadczony zespół, nad którym czuwa prezes fundacji Paweł Ziorko – redaktor naczelny magazynu „Układ Sił”. Merytoryczny nadzór nad projektem pełni Marek Stefan, zastępca redaktora naczelnego, autor serii artykułów „Historia polskiej myśli geopolitycznej” publikowanych w „Układzie Sił” od 2019 roku, które zainspirowały nas do podjęcia tego przedsięwzięcia. Logistyczną i organizacyjną częścią projektu zajmuje się niezastąpiona Zuzanna Nowak, zastępczyni redaktora naczelnego z bogatym doświadczeniem w realizowaniu projektów m.in. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i The Opportunity – Institute for Foreign Affairs.


Za aspekty wizualne filmu i dziennikarskie śledztwo dotyczące naszego bohatera odpowiada doświadczony duet – Justyna i Maciej Marcińscy – który może się pochwalić wieloma realizacjami audio-wizualnymi.

ohH54iRT0SDqstzo.jpg

W przedsięwzięciu biorą udział również dodatkowe osoby z naszego zespołu i spoza niego.

Możesz wziąć w nim udział również Ty!

 

Na co zbieramy


Na realizację filmu dokumentalnego, którego premierę planujemy na pierwszy kwartał przyszłego roku. Pierwszy klaps już padł! To był powrót do przeszłości, bo mieliśmy niepowtarzalną okazję przeprowadzić wywiad z wnukiem Eugeniusza Romera, Tomaszem. To ostatni żyjący przodek pamiętający niezwykłego dziadka, który przez lata go wychowywał. Spotkaliśmy się również z praprawnukiem Eugeniusza Romera, Eugeniuszem. Spuścizna po sławnym przodku doprowadziła go do pracy doktorskiej, w której skupia się na poglądach i pracach geopolitycznym Eugeniusza Romera. . 

kpJkmKdLkEdyOWyN.jpgZarys filmu


Film o Eugeniuszu Romerze to opowieść o determinacji, odwadze, poświęceniu i wielkiej miłości do ojczyzny. To obraz człowieka opowiedziany przez m.in. jego wnuka Tomasza Romera, dla którego dziadek był nie tylko autorytetem, ale przede wszystkim ojcem, powiernikiem i przyjacielem. Przez kilkanaście lat mógł z bliska przyglądać się pracy tego wielkiego geografa, kartografa i klimatologa. Był naocznym świadkiem jego zaangażowania, często słuchał opowieści dziadka o tym, jak ten dołączył do polskiej reprezentacji na paryskiej konferencji pokojowej. 


Kolejną osobą, której celem jest szerzenie wiedzy o Eugeniuszu Romerze, jest jego praprawnuk. On z kolei poznał przodka przede wszystkim z opowieści rodzinnych, ale dzięki własnej determinacji również zebrał wiele cennych pamiątek z okresu po I wojnie światowej, które świadczą o wielkim patriotyzmie Eugeniusza Romera i jego zaangażowaniu w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Oprócz wątków rodzinnych usłyszymy również opinię współczesnych geografów, kartografów i historyków, którzy twierdzą, że Romer wykraczał poza swoją epokę poprzez innowacyjne podejście do tworzenia map. To dzięki jego publikacjom światowi przywódcy zaczęli traktować Polskę jako geograficzną i historyczną całość. Dzieła, które wydawał, były zaskakujące i dawały plastyczny obraz ukształtowania terenu. Zwracają również uwagę na wielką determinację Romera podczas przygotowań do konferencji w Paryżu i Rydze. 


Potrzebujemy Twojego wsparcia


Chcemy zebrać 59 tysięcy zł, które przeznaczymy na zakup potrzebnego sprzętu, opłacenie pracy zaangażowanych osób, podróże z ekipą filmową szlakiem Eugeniusza Romera, montaż i promocję filmu.


Jesteśmy już na etapie nagrywania rozmów z politologami i historykami z całej Polski. Przed nami jeszcze wiele dni zdjęciowych, podczas których odwiedzimy cmentarz, na którym pochowany jest Eugeniusz Romer, i Uniwersytet Jagielloński, gdzie znajduje się wiele cennych pamiątek po wybitnym kartografie. W naszych planach jest również Lwów, gdzie się urodził, tam również zdobył wykształcenie i w 1931 roku został honorowym profesorem Uniwersytetu Jana Kazimierza. Wiele lat spędził również w Wiedniu, gdzie mamy nadzieję znaleźć wiele pamiątek i odkryć kolejne zapomniane historie o Eugeniuszu Romerze.


Wesprzyj nasz projekt i bądź jego częścią:


Zostań współtwórcą filmu: Jeśli wpłacisz 100 zł lub więcej, twoje imię pojawi się w napisach końcowych! To świetna okazja, aby zostać częścią naszego filmowego projektu.


Zaproszenie na premierę: Dla tych, którzy zdecydują się na wsparcie kwotą 200 zł lub więcej, mamy coś specjalnego. Nie tylko zobaczysz swoje imię w napisach końcowych, ale również otrzymasz zaproszenie na uroczystą premierę filmu. Razem będziemy świętować sukces naszego wspólnego dzieła!

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 2

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Książki • Inne
Dwa wybrane archiwalne numery magazynu Układ Sił
Jeśli wesprzesz nas kwotą 49 złotych, w ramach podziękowań wyślemy Ci dwa wybrane archiwalne numery naszego magazynu, dostępne na stronie www.ukladsil...
49 zł

Kupione 6 z 100

Zakończona
Książki • Inne
Książka "Samodzielność Strategiczna" - Hugh White
Jeśli wesprzesz nas kwotą 99 złotych, w ramach podziękowań wyślemy Ci książkę Hugh White'a "Samodzielność strategiczna", którą wydaliśmy w 2019 roku.h...
99 zł

Kupione 6 z 100

Zakończona

Wpłaty 65

BK
Beata Konopska
200 zł
RK
Rafał Kłyż
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
AB
Aleksander Bohatkiewicz
10 zł
PK
Piotr Klimek
100 zł
MK
Maria klimek
10 zł
GS
Grzegorz Szura
149 zł
PM
Przemysław
100 zł
RY
Ryszard
100 zł
MJ
Mirosław Jamróz
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków