id: 28r3wa

Wydanie książki Ks. Andrzeja Targosza o historii rodzinnej parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu

Wydanie książki Ks. Andrzeja Targosza o historii rodzinnej parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 159 834 zrzutki i zebrali 1 204 437 927 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności13


  • PIERWSZA CZĘŚĆ DZIEJÓW ŚLEMIEŃSZCZYZNY JEST JUŻ DOSTĘPNA

    Na wstępie pozwolę sobie przywołać z czasów szkolnych najlepiej znane słowa Adama Mickiewicza z zakończenia „Epilogu” do „Pana Tadeusza”:

    O, gdybym kiedy dożył tej pociechy, Żeby te księgi zbłądziły pod strzechy...

    Dziś powiedziałbym, aby planowana historyczna trylogia o dziejach Ślemieńszczyzny trafiła, nie tylko do wszystkich parafialnych domostw, ale także do tych osób, których korzenie sięgają dorzecza naszej Łękawki.

    Do nabycia jest już pierwsza część albumowego wydawnictwa wielkości A4, zawierającego 330 fotogra- fii na 324 stronicach kredowego papieru. Okładka nie klejona, ale szyta ze względu na trwałość składu kartek. Cena 60 złotych. Zebrane fundusze posłużą do opłacenia chociaż w części składu i druku drugiego tomu, który poświęcony będzie dziejom Ślemieńszczyzny z ukazaniem wielu obiektów i postaci tworzących jej historię. Wy- danie planowane jest dla uczczenie 350-lecia erygowania parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Główną sprawczynią tego wydarzenia była hrabina Katarzyna z Komorowskich Grudzińska Lacka, dlatego jej biogram już opracowany, będzie najobszerniejszy i najdokładniej udokumentowany. Z powodu pandemii uroczysta pre- zentacja wydawnictwa jako promocja naszej parafii, została przesunięta do lepszych czasów i otwarcia domu kultury „Jemioła” po zakończeniu remontu. Książkę można będzie nabyć w kościele parafialnym i na Jasnej Górce oraz w gminnej bibliotece, w sklepie Kasi i Janusza Kulińskich obok kościoła, na plebanii, a nawet w domu przy ul. Wąskiej 2.

    Przedmowę do prezentowanego wydawnictwa napisał abp dr hab. Grzegorz Ryś z Łodzi, a recenzję bp dr hab. Mariusz Leszczyński z Zamościa. Obaj są historykami z wykształcenia. Streszczenie książki (Summary) przetłumaczyła na język angielski Kamila Polańczyk-Mazurek z Alpeny MI (USA). Pozycja zawiera obszerną bibliografię dotyczącą Ślemieńszczyzny dla całej trylogii oraz indeks nazwisk kapłanów, wykaz skrótów i słownik pojęć religijnych i kościelnych.

    Wszystkich Czytelników proszę o ocenę i wypowiedzi, które posłużą do udoskonalenia kolejnych tomów, a studentów zachęcam do prac naukowych na temat wybranych duchownych.

    Na koniec zwracam się do parafian o wypożyczanie do skanowania starych zdjęć związanych z historią parafii. Tak jak w części o duchowieństwie, każde zdjęcie zostanie dokładnie opisane, by zobrazować dzieje naszej małej Ojczyzny.

    Ślemień, 11 IV 2021, w 56-tą rocznicę święceń kapłańskich. Ks. Andrzej Targosz
    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Drodzy przyjaciele, 
Znany nam wszystkim bardzo dobrze, nasz krajan, ksiądz doktor Andrzej Targosz potrzebuje naszej mobilizacji i wsparcia finansowego w projekcie związanym z naszą Ślemieńską Parafią. 

Jak wskazał będąc u kresu ziemskiego żywota pragnnie on przekazać krajanom swoje materiały i przemyślenia dotyczące historii rodzinnej parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu. W jego zamierzeniach zrodził się oryginalny projekt opracowania i wydania historycznej trylogii.

Na początek pierwsza, ściśle biografistycza część, w której prezentuję on trzy główne bloki odnoszące się do ślemieńskiego duchowieństwa. Są to po pierwsze podane w sposób encyklopedyczny biogramy wszystkich proboszczów i administratorów, następnie wikariuszy oraz kapłanów wywodzących się z terenu Ślemieńszczyzny
Ksiądz Andrzej Targosz tą oryginalną pracę nad dziejami Ślemienia i biogramami duchowieństwa podjął, aby odwdzięczyć się środowisku parafialnemu, w którym przyszedł na świat, został ochrzczony w naszej katolickiej wierze, gdzie wzrastał, chodził do szkoły, był ministrantem, odprawiał prymicje kapłańskie. 
Od dziesiątków lat przeprowadzał on wywiady z najstarszymi mieszkańcami. Dziś już nie żyją, pozostali w spisanych przez niego rozmowach. Mając więcej czasu na emeryturze, rozpoczął on wędrowanie po różnych parafiach, archiwach, zajął się gromadzeniem literatury, pisaniem i publikowaniem artykułów w miejscowych periodykach. 
Niniejsze opracowanie dotyczące dawnych dziejów i dnia dzisiejszego zainteresuje nie tylko dorosłych parafian, ale również młodzież zaciekawioną dziejami swojej małej ojczyzny. 

Jest to pionierska praca, nie spotykana w innych parafiach, powstała m.in. dzięki dokładnemu przedstawieniu wszystkich wikariuszy, nawet tych, którzy pracowali tu krótko. 
Jest to nietypowa monografia historyczna dotycząca naszej 
parafii. Taka pozycja to przyczynek do lokalnego dziedzictwa kulturowego. 

Szkoda byłoby, 
gdyby nie ukazała się z błahego powodu, jakim jest brak funduszy na tego rodzaju prace...
Nie dajmy historii utknąć w szafie z powodu braku środków na wydanie wspomnianej książki. 

Niech każdy z nas chociaż symbolicznie wesprze lokalne dziedzictwo kulturowe, a wspólnie uda nam się pomóc ! 






Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 44

KJ
Kamila Jarosław Krzak
200 zł
WI
Wiesława i Krzysztof Gąska
200 zł
BI
200 zł
PG
Paweł Górny
150 zł
AL
Ala
100 zł
AS
Adrian S
100 zł
MZ
Małgorzata Zawada
100 zł
OS
Maria S
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
KF
kamila follprecht
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 5

 
2500 znaków
  • Włodzimierz Cieślar

    Ksiądz Andrzej Targosz zwrócił się do mnie 1 czerwca 2018 z pytaniem o pamiętniki mojego Dziadka https://wlodzimierzcieslar.pl/pamietniki-mojego-dziadka/ Wymieniliśmy się informacjami, wspomnieniami i sentymentami (mój Dziadek Władysław Golec był organistą w Ślemieniu, kiedy przyszły ksiądz Targosz był jeszcze ministrantem…) Niestety, nie udało się nam wtedy spotkać z księdzem Targoszem ale służę wiedzą i rękopisami, jeśli będzie potrzeba. Pozdrawiam.

  • Urszula Bydlińska

    Cztery lata temu, na początku września 2016r. wybrałyśmy się z Mamą i z siostrą w podróż sentymentalną do Ślemienia, gdzie Mama się urodziła i spędziła dzieciństwo. W Mamy pamięci Ślemień jest symbolem szczęśliwych lat, które tam przeżyła jako dziecko mimo, że przypadały na lata wojny. Bardzo chciała pokazać nam te wszystkie urokliwe zakątki i słynną Jasną Górkę. Po mszy świętej na Jasnej Górce Mama wpisała się do Księgi Pamiątkowej wspominając swoich Rodziców. Ten wpis przeczytał ks. Andrzej Targosz i w ten oto sposób nawiązaliśmy bardzo sympatyczną znajomość. Obie z Mamą jesteśmy pełne podziwu dla energii i siły twórczej księdza Andrzeja. Mama jest zachwycona pomysłem książki o jej ukochanym Ślemieniu. Kibicujemy księdzu Andrzejowi i trzymamy kciuki za pomyślne ukończenie i wydanie tego wspaniałego, cennego dla regionu i mieszkańców dzieła. Serdecznie pozdrawiamy z Wrocławia.

  • Beata i Zygmunt Ormaniec

    Cieszymy się bardzo, że powstanie bardzo cenna dla historii regionu publikacja. Jesteśmy pełni podziwu dla fascynacji historią ks. dr Andrzeja Targosza. Dziękujemy za skrupulatność, dociekliwość i olbrzymi wkład pracy w odtwarzaniu historii Parafii w Ślemieniu. Nareszcie powstanie profesjonalna publikacja o historii Ślemienia napisana przez historyka z właściwym opisem badawczym wyjaśniającym pochodzenie źródłowe informacji. Czekamy z niecierpliwością na książkę i liczymy na kolejne. Szczęść Boże Ks. Andrzeju!

  • Krzysztof Górski

    Znając osobiście ks. dr. Andrzeja Targosza, jego zacięcie historyczne, lotny język i determinację odkrywcy mogę spokojnie polecić wsparcie monografii o Ślemieniu. Dotychczasowe prace ks. Targosza stawały się ważnym wkładem w historię tych lokalnych społeczności, o których pisał. o.Krzysztof Górski, kamelita bosy

  • KW
    Klaudia W.

    Powodzenia!

    50 zł