id: 2f3z37

aplikacja AUTISTICA dla dzieci z problemami mowy

aplikacja AUTISTICA dla dzieci z problemami mowy

Nasi użytkownicy założyli 1 231 416 zrzutek i zebrali 1 363 820 339 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Projekt aplikacji dla dzieci autystycznych oraz z zaburzeniami mowy AUTISTICA


Podstawowym problemem dla rodzin z dziećmi autystycznymi oraz z zaburzeniami mowy jest kontakt i możliwość porozumiewania się z dziećmi. Brak informacji zwrotnej oraz odpowiedzi często wywołuje stresy i napięcia zarówno u rodziców jak i samych dzieci. Nawiązanie kontaktu słownego pozwala na wprowadzenie innych działań rehabilitacyjnych. Stanowi to również o komforcie rodzica w opiece i pracy z dzieckiem. Naszym celem jest pokonanie tej podstawowej bariery komunikacyjnej i umożliwienie rodzicom i dzieciom rozwoju w zakresie usprawniania komunikacji.


I.              Wprowadzenie

Dla rodzin dzieci autystycznych oraz z zaburzeniami mowy kwestia kontaktu ze swoimi dziećmi stanowi jedno z kardynalnych zagadnień. Problematyka kontaktu z dziećmi autystycznymi oraz z zaburzeniami mowy obejmuje szereg dyscyplin. Począwszy od badań nad zaburzeniami organicznymi przez psychiatrię, psychologię aż po logopedię, specjaliści szukają metod i sposobów przełamania niechęci dzieci do mówienia. Nasza aplikacja stanowi novum w kreowaniu możliwości rozwijania zdolności mówienia. Wykorzystuje ona technologię mobilną (aby w razie potrzeby wszystko było „pod ręką”) oraz poprzez system symboliki a także fotografię przedmiotów i osób znanych dzieciom z otoczenia mogły kontaktować się z najbliższymi. Cechą wyróżniającą naszą aplikację jest użycie głosów osób najbliższych dziecku, a więc dobrze znanych i akceptowanych. Wszystko to jest istotne ze względów bezpieczeństwa. Im bardziej dziecko poczuje się bezpiecznie i komfortowo, tym chętniej będzie współpracowało a jednocześnie nabierało nowych doświadczeń i umiejętności.

II.            Charakterystyka projektu

1.     Rodzaj aplikacji – na urządzenia mobilne z systemem android (przede wszystkim tablety)

2.     Funkcjonalności:

a.     oparcie się na symbolach oraz fotografiach przedmiotów znanych dziecku,

b.     dodawanie fotografii przedmiotów oraz osób z otoczenia dziecka

c.      opisywanie fotografii oraz symboli głosami osób najbliższych dzieciom

d.     możliwość dodawania symboli oraz pojęć z internetu

e.     możliwość tworzenia zdań

3.     Przeznaczenie i zasada działania: aplikacja przeznaczona jest do wspomagania rozwoju mowy u dzieci autystycznych oraz z zaburzeniami mowy. Działa na podstawie skojarzeń wzrokowo-słuchowych. Podstawowe ćwiczenia pozwalają na skojarzenie i zapamiętanie symbolu lub fotografii przedmiotu lub osoby oraz wymowy jego nazwy. Nazwy przedmiotów oraz czynności itp. dogrywane są przez osoby najbliższe dziecku, nie występuje wówczas odruch strachu przed obcym głosem. Zarówno fotografie przedmiotów i osób z otoczenia dziecka są mu znane a nazwy ich wymawiają  głosy znane dziecku sprzyja to nauce wymowy uwalniając dziecko od stresu związanego z nieznanymi obrazami i głosami. Dziecko dotyka palcem np. fotografii butelki z wodą lub sokiem w sytuacji kiedy chce się napić, wówczas głos mamy albo taty określa nazwę czynności lub przedmiotu np. „picie”, „woda”. Podobnie z innymi czynnościami np. fotografia ulubionej zabawki dziecka skorelowana jest z nagranym głosem rodzeństwa „zabawa”. Oprócz fotografii oraz symboli mogą zostać wykorzystane krótkie filmy np. spacer. Wówczas dziecko naciskając ikonę z fotografią pobliskiego parku sygnalizuje chęć wyjścia na spacer. Jednocześnie podkład dźwiękowy nagrany przez rodziców lub osoby bliskie dziecku informuje jak nazywa się przedmiot, czynność lub stan.

4.     Rozwój: aplikacja pozwala na bardzo szerokie wykorzystanie w zależności od poziomu rozwoju dziecka oraz rodzaju zaburzenia. Dzieci rozpoznające większość przedmiotów i osób oraz nadające im poprawne nazwy mogą przejść do kolejnych etapów np. tworzenia prostych zdań poprzez łączenie elementów w grupy. Wydaje się zasadnym aby nagrane głosy dotyczące różnych przedmiotów, stanów oraz uczuć kojarzyły się dziecku pozytywnie z daną czynnością lub przedmiotem. Mogą je wypowiadać osoby wykonujące te czynności np. związane z jedzeniem – mama, z zabawą – rodzeństwo, z bezpieczeństwem – tata lub oboje rodziców, z myciem – osoba, która czyni to najczęściej.

5.     Przewaga nad innymi aplikacjami. Na rynku można znaleźć inne aplikacje wspomagające rozwój mowy, jednakże nie są one tak dostosowane do otoczenia dziecka jak Autistica. Nasza aplikacja ponad wymienione powyżej cechy posiada jeszcze jedną, istotną cechę, otóż konfiguracja aplikacji powoduje konieczność współpracy całej rodziny i osób najbliższych dziecku, co pozytywnie przekłada się na dalszą pracę. Zaangażowanie osób otaczających dziecko powoduje, że zarówno samo dziecko pozostaje w centrum zainteresowania ale również osoby udzielające swojego głosu mogą poczuć się istotne w procesie rehabilitacji dziecka, co wzmoże ich chęć do uczestnictwa w tym procesie.

Kolejne przewagi naszego projektu nad innymi aplikacjami:

- koszty,

- elastyczność,

- możliwość dostosowania i pełnej personalizacji do poziomu dziecka oraz warunków jego otoczenia,

- rozwój.

APLIKACJA BĘDZIE DARMOWA

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!